Sekce: Knihovna
Žehnání a svěcení
Co znamená někoho/něco žehnat?z knihy Pane Bože, co mám (v kostele) dělat? , vydal(o): vlastním nákladem, Pardubice 2005
Římskokatolická církev udržuje tradici žehnání nebo svěcení různých předmětů, osob, životních situací. Co to znamená? Může i do kostela nechodící přinést knězi například křížek, aby ho požehnal? Je rozdíl mezi žehnáním a svěcením?
Žehnání, žehnat, požehnat je odvozeno od latinského slova „signare“, česky „označit“. Synonymum pro slovo žehnat se také používá „dobrořečit“. Žehná a dobrořečí se kdeco a kdekdo. Slovo je velmi mocné. Může zranit i zabít, může hojit a dát život. Gesto doprovázející slovo ještě umocňuje význam slova. Proto nad věcmi, osobami, událostmi se pronáší slovo doprovázené gestem. Protože je to dobro - řečení. Jedná se o slovo dobré, slovo, které dává věci, osobě, události dobré nasměrování.
Co je možné žehnat? Rodiče mohou žehnat své děti. Stačí obyčejný křížek na čelo s přáním, aby se dítěti nic zlého nestalo. Každý může žehnat sama sebe, když ráno vstává nebo jde spát. Může požehnat chléb. Může žehnat nemocným, starým lidem než se vydají na cestu. Kněží vám pak mohou požehnat například křížek na krk. Mohou vám požehnat nové auto, pracoviště, dům nebo byt, ve kterém bydlíte.
V Římě je tradice, že kněží chodí před Velikonocemi po domácnostech a žehnají domácnosti svěcenou vodou. U nás tak chodili na Tři krále a nebo na Mikuláše. Mohou také žehnat zvířatům, vašim polím a tak dále.
Žehnání je spojeno se znamením kříže, svěcenou vodou, někdy i kadidlem a na Tři krále posvěcenou křídou.
Nejedná se o magii. Svěcená voda, kadidlo, křída, jsou pouze viditelná znamení, gesta, která doprovázejí slovo modlitby a Boží sílu, která je neviditelná. Žádný posvěcený růženec na zpětném zrcátku vašeho automobilu vás před nehodou neuchrání, když jezdíte nebezpečně. Ale růženec vám může připomenout Pána Boha, který pro vás chce jen dobro a tedy i bezpečné dosáhnutí cíle vaší cesty.
Abyste si dokázali představit jak se žehná,
dovolte mi na tomto místě uvést jednu
ze žehnacích modliteb rodičů dětem:
„Pane, náš dobrý Bože, Otče našeho Pána Ježíše Krista, shlédni na našeho (doplní se jméno), který stojí před důležitým krokem ve svém životě. Provázej ho požehnáním v jeho očekáváních a nadějích, vždyť všechno závisí od tvé pomoci. Chraň ho od zlého a veď ho po správných cestách. Zachovej ho ve své lásce a ve společenství své církve. (Žehnající dělá na čele žehnaného znamení kříže.) Ať tě provází a chrání všemohoucí Bůh, Otec i Syn i Duch svatý. Amen.“
JAKÝ JE ROZDÍL MEZI ŽEHNÁNÍM A SVĚCENÍM?
Svěcení je trochu něco jiného. Být posvěcen znamená být vyjmutý z profánního užívání. Už se také nesvětí kdeco a kdekdo. Například svěcená voda se více nepije nebo se nevylévá do umyvadla. Na posvěcených olejích si neusmažíte řízky a okolo posvěceného oltářního stolu se křesťané shromažďují ke slavení mše a ne k jídlu.
Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:
- Můžu do kostela, i když v Boha nevěřím?
- Co v kostelích je?
- Kdo v kostelích je?
- Jak se chovat, aby to nebyl trapas?
- Jak se obléknout?
- Fotit či nefotit?
- Křty
- Mše
- Zpověď
- Svatba
- Kněz a nemocnice
- Pohřeb
- Kde se doptám, když nevím?
- Bible
- Potkám církev i mimo kostel?
- Závěr
Autor: Petr Šabaka