Sekce: Knihovna
Bible
Mám doma bibli po babičcez knihy Pane Bože, co mám (v kostele) dělat? , vydal(o): vlastním nákladem, Pardubice 2005
Obdivuji ty nadšence, kteří s odvahou otevřou zažloutlé listy prastaré knihy: „Přečtu si tu Biblí svatou, když je tou nejvydávanější knihou na světě.“ Většinou končí po několika stránkách. Vůbec Bibli nechápou, a tak ji založí zpět hluboko do svých knihovniček mezi jinou nečtenou literaturu. Taková je zkušenost mnoha lidí, se kterými jsem mluvil. Netrapte se zbytečně. Máte-li onu počáteční odvahu, kupte si Bibli, která je přeložena do srozumitelnějšího jazyka.JAKOU BIBLI SI MÁM POŘÍDIT?
„Jakou Bibli si mám pořídit?“ Slyším vaši otázku. Náš český národ je velmi bohatý na překlady Biblí. Dějiny české Bible začínají s příchodem Cyrila a Metoděje na Velkou Moravu. Ti přeložili Bibli do staroslověnštiny. K tomu složili předmluvu, která se nazývá Proglas. Dovolte mi odcitovat několik slov našich věrozvěstů:
„Jako bez světla radost mít nebude
oko patřící na všechno stvoření Boží,
neb vše ani není krásné ani viditelné,
tak i každá duše bez knih,
neznající zákona Božího,
zákona Písem duchovního,
zákona zjevujícího ráj Boží.
(...)
Nahé jsou všechny národy bez knih
a nemohou zápolit beze zbraně
s protivníkem našich dusí...“
Češi, zdá se mi, vzali soluňské bratry vážně, a tak máme dochovány české vpisky k žalmům ze 13. stol. První dochovaná Bible je o sto let mladší (říká se jí Drážďanská). Už v roce 1488 vychází česká Bible knihtiskem. V druhé polovině 16. stol. jsme svědky opravdu odborné práce na překladu Bible Kralické a o sto let později vzniká první ekumenická Bible (řečená Svatováclavská).
To je takový historický exkurz. Jakou Bibli je dobré si pořídit? Pokud chcete seriózní překlad, pak si kupte tzv. Ekumenickou Bibli s deuterokanonickými knihami vydanou poprvé v roce 1979. V kostelech uslyšíte jiný překlad, tzv. Bognerův. Z něho je vydán jen Nový zákon. Jsou v něm dobré poznámky, které osvětlí samotné Boží slovo. Pro rodiny jsou vydávány Rodinné Bible. Je v nich plno obrázků, vysvětlivek, které pomáhají pochopit tyto několik tisíc let staré spisy. Existují i jiné překlady, ale s nimi se trápit nemusíte, i když ten, kdo chce studovat Bibli podrobněji, ať se stane „sběratelem Biblí“. Pomohou mu totiž, když neumí řecky ani hebrejsky, nahlédnout do bohatství slov.
Přišli za mnou manželé, že chtějí dát pokřtít své dítě. Vždy si povídáme o víře. Dostali jsme se na téma Bible. Otec toho dítěte mi řekl: „Je ostuda, když někdo nezná Bibli alespoň trochu. Jak potom může rozumět, když ho jiný nazve nevěřícím Tomášem?“ Ten otec měl pravdu. Přesvědčte se také.
MÁM ZAČÍT ČÍST BIBLI OD ZAČÁTKU?
Bible je ve své podstatě celou knihovnou různých spisů, které někdo začal psát a sbírat zhruba před třemi tisíci lety a za nejmladší knihou autor udělal tečku o tisíc let později, někdy okolo roku sto po Kristu.
Asi je moudré začít s něčím jednoduchým. Nalistujte si Nový zákon a zakousněte se buď do Matoušova, Markova nebo Lukášova evangelia. Celá Bible je totiž směrována na osobu Ježíše Krista, který je naplněním Starého zákona. Nový zákon pak jeho osobu reflektuje. Evangelia nám podají různé pohledy na jeho osobu. Dostaneme se tak do centra Bible.
Je o něco těžší začít číst od začátku, ač jsou v první knize Mojžíšově pěkné příběhy o stvoření, o ráji, o prvních lidech, o potopě, o patriarších. Četba těchto stránek může probudit mnoho otázek. Jestliže je ve vašem okolí někoho, kdo Bibli zná, můžete se o takovou četbu pokusit.
JAK ČÍST BIBLI?
Následuje otázka jak číst Bibli. Nečtěte ji, jak říkala má profesorka českého jazyka na gymnasiu, „na vejdělek“, „nehltejte ji“. Pokud budete číst pozorně a pokud se pokusíte konfrontovat obsah se svým osobním životem, naleznete v Bibli opravdový poklad. Jeden moudrý člověk, kterého jsem potkal, mi dal dobrou radu, jak číst Bibli: „Čti ji tak, jako by to byl dopis pro tebe.“
Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:
- Můžu do kostela, i když v Boha nevěřím?
- Co v kostelích je?
- Kdo v kostelích je?
- Jak se chovat, aby to nebyl trapas?
- Jak se obléknout?
- Fotit či nefotit?
- Křty
- Mše
- Zpověď
- Svatba
- Kněz a nemocnice
- Pohřeb
- Kde se doptám, když nevím?
- Žehnání a svěcení
- Potkám církev i mimo kostel?
- Závěr
Autor: Petr Šabaka