Sekce: Knihovna
Památka posvěcení římské basiliky Panny Marie Sněžné
5. srpnaz knihy De sanctis - O svatých
Mnohý z nás by se mohl ptát, proč slavíme tuto památku nějakého římského kostela i u nás v Čechách. A vůbec, jaký smysl se ukrývá v této slavnosti.Proto, abychom vytěžili alespoň něco zajímavého, musíme se nejprve ohlédnout do historie této slavné basiliky. Ve 4. stol. žili v Římě manželé, bohatí patriciové, kteří však nemohli mít děti. V noci ze 4. na 5. srpna měli sen, ve kterém jim Panna Maria uložila, aby se následujícího dne vypravili na jeden z římských pahorků Eskvilín. Tam, kde najdou čerstvě napadaný sníh, mají vybudovat chrám. Stejný sen se zdál i papeži Liberiovi. Následujícího dne se setkali na vrcholku Eskvilínu a ve sněhu papež Liberius nakreslil půdorys nového chrámu, který potom nazval Chrámem Panny Marie Sněžné.
To je tedy ona legenda. Je na ní něco pravdy? Lidová moudrost říká, že „na každém šprochu pravdy trochu“. Dříve, než byla postavena basilika k poctě Panny Marie, zde stál pohanský chrám bohyně Kybelé, přezdívané Velká Matka Bohů a v blízkosti basiliky byly nalezeny zbytky chrámu bohyně Junony (Lucinské), která byla tradičně vzývána římskými ženami, které byly těhotné (jen na okraj den založení jejího chrámu na Eskvilínu 1. března byl velkým svátkem žen, tzv. Matronalia, které dostávaly od svých manželů dary).
Když si spojíme tyto informace, můžeme tušit, že mají spojitost s existencí basiliky Panny Marie, která je přeci Matkou největšího z bohů, Ježíše Krista. Ne nadarmo se okolo této basiliky točil boj s arianismem, který nechtěl přiznat, že Maria je Matkou Boží (Theotokos nebo latinsky Deipara).
Basilika nese celkem čtyři jména: Basilika Panny Marie Větší, Panny Marie Sněžné, Liberiánská basilika nebo také Panny Marie s Jesličkami. Relikvie jesliček, ve kterých se prý narodil Kristus, jsou uloženy pod hlavním oltářem. Můžeme i zde vidět souvislost s těhotnými ženami, které putovaly do tohoto kostela, aby prosily za své ještě nenarozené děti a nebo za právě narozené.
Jak slavit tento den, když nejsme v Římě? Co nám tento den může připomínat? Co vytěžit ze dnešní památky posvěcení tohoto chrámu?
Především si můžeme uvědomit, že Ježíš Kristus se narodil ze ženy. Byl pravým člověkem, sdílel s námi všednodennost dne a dokáže nám rozumět v našich obyčejných radostech i strastech.
Matka Boží Panna Maria se přimlouvá za všechny děti, které se mají narodit nebo se již narodily. I my se můžeme modlit za všechny matky, za jejich obtíže, za jejich očekávání. Můžeme svěřit do její náruče všechny bezbranné děti, které se nemohly narodit a nebo které ztratily své matky. Můžeme se modlit za všechny, kdo se snaží těmto dětem alespoň částečně vynahradit mateřské objetí. A nakonec se můžeme modlit za bělostnou čistotu našich vztahů. Na Eskvilínu totiž prý žil Kornelius, římský voják, kterého pokřtil sv. Petr. Kornelius byl prvotinou z pohanů. Po křtu jeho šaty zbělely jako sníh. I tato událost se nám představuje v basilice Panny Marie Sněžné v Římě.
Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:
- Svatí Daudí Okely a Gilda Irwi
- Svatá Františka
- Svatý Jan evangelista
- Svatá Lucie
- Svatá Marie Magdaléna de´Pazz, OCarm.
- Neviňátka betlémská
- Co je to křesťanská iniciace a katechumenát
- Svatý Štěpán
- Svatý Patrik
- Apoštol Filip
- Svatý Vít
- Nejsvětější srdce Páně
- Mučedníci
- Svatý Bartoloměj
- Svatý Václav
- Svatý František z Assisi
- Svátek posvěcení Lateránské basiliky
- Svatý Martin - Nech to koňovi
- Svátek Svaté Rodiny Ježíše, Marie a Josefa
Autor: Petr Šabaka