Sekce: Knihovna
Vliv vědeckých objevů na lidské myšlení
Vývoj přírodních věd přispěl ke změně postojů k některým otázkámz knihy Přírodní vědy a teologie , vydal(o): Teologické texty
Staletý vývoj přírodních věd přispěl ke změně postojů k některým otázkám, které mnozí myslitelé považovali za fundamentální, obecně závažné, které však se ukázaly jako podmíněné, závislé na pozorovateli, často řešitelné metodami přírodovědy.Jsou to například otázky (viz [17]):
-- co je nahoře, co dole,
-- co se (mechanicky) pohybuje, co je v klidu,
-- co je příčinou pohybu, co příčinou jeho zastavení,
-- co přitahuje, co je přitahováno,
-- co je současné, co ne,
-- co je složené a co jednoduché; kritéria složenosti
a některé další. Mnohé z nich, jakkoli se zdají závažné a vždy zodpověditelné aspoň v principu, odhalila fyzika jako podmíněně smysluplné, dokonce závislé na stanovisku či stanovišti pozorovatele. V některých případech však existuje dodnes spontánní sklon chápat je jako otázky filosofické.
Poslední dvě otázky představují složité interdisciplinární problémy, u nichž je dialog obtížný. Naráží se na terminologická nedorozumění a kompetenční přesahy do sousedních oborů. Odpovědi závisejí na podmínkách experimentu a často i na pozorovateli. Vážnou terminologickou obtíží je např. název „teorie relativity“, který může zkratovou úvahou vyvolat v neodborných kruzích mylnou představu o relativizaci skoro všeho. Naopak: právě v tomto oboru hrají klíčovou roli veličiny, které nejsou relativní, tzv. invarianty. Ty obzvláště poutají pozornost moderní fyziky. Jejich závažnost roste a jde napříč nejen celou fyzikou, ale i ostatní přírodovědou. Na scénu vstoupil pojem symetrie (invariance) a různé formy jejího narušení, pojmy napohled vysoce abstraktní a nenázorné, které však jsou nástrojem k formulování obecně platných zákonů přírody. Pojem symetrie souvisí
(1) s pojmem řádu (kosmos, ordo), jímž se zabývali největší duchové antiky a středověku a který má důležitou roli při formulaci obecných zákonů přírody,
(2) s nejobecnějšími přírodními zákony, jako jsou zákony o zachování veličin a zákony vzájemného působení (interakce).
Symetrie ve vesmíru hledal po Platónovi i Kepler, ale fundamentálním pojmem zakládajícím přírodní zákony se staly až díky slavné matematičce Emmě Noetherové (1882--1935) a díky těm fyzikům poloviny minulého století, kteří stáli u zrodu tzv. kalibrační invariance.
Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:
- Příroda - první stupeň zjevení
- Vztah vědy a teologie před 400 lety - na počátku 17. století
- Velká nedorozumění Galileiho procesu
- Konflikt mezi vědou a vírou je signálem nedostatečného pochopení
- Některá shrnutí
- Poznámky a literatura
Související texty k tématu:
Věda, rozum a víra:
- Jiří Grygar a jeho pohledy na vědu a víru - soubor textů
- Odporují si věda a víra? Prof. RNDr. Jan Fischer DrSc
- O vztahu víry a rozumu - průřez encyklikou Fides et Ratio (ThDr. Jiří Skoblík )
- Mystérium a rozum - o Bohu systematicky (Dominik Pecka)
- Další texty k tématu věda, rozum a víra zde
Příroda
- "Zeptej se dobytka, poučí tě, nebeského ptactva, ono ti to poví, mořské ryby vyprávět ti budou"...
- Astronaut J. B. Irwin: čemu mě naučil let na Měsíc To, že chodil Ježíš Kristus po zemi, znamená pro mne nekonečně víc než to, že člověk chodil po Měsíci.
- Boží láska je jako slunce, které nás zahřívá a proniká tělem Když si sednu na slunce, vím, že mě zcela zahaluje hřejivá láska Boží.
- Bůh sám je původcem krásy Z velikosti a krásy tvorstva lze poznat stvořitele…
- Další texty k tématu příroda, stvoření