Bůh se smiluje. (Ž 72,7) - Citát z Bible na každý den

Sekce: Knihovna

Hřích v teologickém myšlení

Význačné definice

z knihy Hřích (heslo ze Slovníku spirituality) , vydal(o): Karmelitánské nakladatelství

Teologie vždy neustále rozbírala hřích a snažila se vystihnout jeho formální prvek a příznačné stránky. Zde připomeneme jenom některé nejvýznačnější definice, které shrnují výsledky tohoto studia.





1. Hřích jako porušení Božího zákona

Proslulá je formule sv. Augustina: "Hřích je výraz nebo skutek nebo jakákoli touha, jež se příčí věčnému zákonu." Tato definice se však nesmí vykládat legalisticky, nýbrž jde o osobní výklad zákona. Nejde hlavně o porušení normy, ale o odpor k Bohu, původci zákona, i když je vydán prostřednictvím těch, kdo mají ve společenství moc vést lidi. Zákon není jen předpis uložený zvenčí, který brzdí nebo omezuje lidskou svobodu, ale také a ještě radikálněji je to rozměr, který dává lidské bytosti strukturu a směr a podněty k jejímu rozvoji (S. Th. I-II,q.106,a.1). Proto poruší-li někdo zákon, protiví se základnímu zaměření své osoby k dobru, ke splnění poslání obsaženého v povolání k životu a objasněného celkově všemi událostmi, jimiž se projevuje.





2. Hřích jako urážka Boha

Tato definice odpovídá biblickému myšlení. Svatý Tomáš ji uvádí v různých souvislostech. Výslovně ji potvrzuje Pius XII. v encyklice Humani generis (DS 3891). Ve světle Písma [výše, 11 ] není tato definice chápána ve smyslu antropomorfickém, který by vedl k výkladu svrchovaně omezujícímu. Nevylučuje se sice možnost chování, které s sebou nese výslovné odmítnutí Boha, ale mnohem častěji se urážka Boha konkrétně projeví chováním, které je zhoubné pro bližního i pro člověka samotného (sv. Tomáš, C. Cent., 3, C. 122).





3. Společenský rozměr hříchu

Poukazuje se na něj nejen proto, že je psychologicky nakažlivý, ale i proto, že solidárně spojuje lidi navzájem. Čím víc se lidé odloučí od společenství s Kristem, tím víc vzrůstá jejich solidarita ve zlém, kterou hřích zjevuje a posiluje. Toto se stalo ještě zjevnějším v nynějším způsobu života. Má totiž silně společenský ráz a činí nás citlivějšími pro společenský dopad hříchu a pro rozsáhlou spoluodpovědnost za zlo ve světě (střetání kolektivních sobectví, nelidské uplatňování moci, ničení přírodních zdrojů ...).





4. Hřích jako vzdálení od Boha a obrácení se k tvorům

Ve spisech svatého Augustina se velmi často a rozmanitě vrací jedna formule. Tato definice shrnuje skutečnost hříchu a snaží se vystihnout dvojí rozměr, který se v něm konkretizuje: stránku teocentrickou, podle níž je hřích odporem k Bohu a znetvořením jeho díla, a stránku antropocentrickou, která považuje hřích za zlo člověka v jeho plné skutečnosti osobní, společenské a kosmické, za umenšení, které brání dosáhnout lidské plnosti (GS 13).


Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Témata: hřích | teologie
Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Vánoční tipy z Brněnské Tiskové Misie

Vánoční tipy z Brněnské Tiskové Misie
(3. 12. 2024) Tip na vánoční materiály, které vydala Brněnská Tisková Misie.

Svatý Mikuláš (6. 12.)

Svatý Mikuláš (6. 12.)
(3. 12. 2024) Skutečná historie, legenda a tradice se spojují u oblíbené Mikulášovy osoby v pestrý celkový obraz.

V životě si nejvíce vážím právě života - Prokop Brož královéhradeckým pomocným biskupem

V životě si nejvíce vážím právě života - Prokop Brož královéhradeckým pomocným biskupem
(2. 12. 2024)  Jak jde život, postupně objevuji hodnotu jednotlivých konkrétních lidí. Na nich se také učím, čeho si mám vážit.

Advent

Advent
(1. 12. 2024) Advent: informace, význam, základní info, datum, roráty, výroba věnců, pro děti...

24. prosince 2024, papež František oficiálně zahájí Svatý rok 2025

24. prosince 2024, papež František oficiálně zahájí Svatý rok 2025
(27. 11. 2024) Už za necelý měsíc, 24. prosince 2024, papež František oficiálně zahájí „Svatý rok 2025“ s hlavním mottem…