Autorský rejstřík
Karel Fořt
Karel Fořt - známý spíše jako "Otec Karel" z Radia Svobodná Evropa - se narodil 8.11.1921 v rodině četnického důstojníka v Rožmitále pod Třemšínem. Byl skautským vůdcem, za což byl roku 1940 zatčen gestapem a vězněn. Poté se rozhodl pro kněžskou dráhu. Vysvěcen byl několik měsíců po komunistickém puči roku 1948. Jako kněz působil ve Vimperku, odkud spravoval řadu šumavských farností. Pastoračně se staral i o dosud neodsunuté sudetské Němce. Když kolem něj začal komunistický režim stahovat smyčku, utekl roku 1950 na poslední chvíli za hranice a zamířil na misie do Alžírska, kde zažil i nelítostný teroristický "národně osvobozenecký" boj. Následně odešel do Německa, kde postupně vybudoval celou síť českých center. Sám vedl českou farnost v Mnichově a působil v rádiu Svobodná Evropa, odkud je mezi posluchači známý pod pseudonymem "Otec Karel". 27.10. 2008 obdržel na českobudějovické radnici vyznamenání Za zásluhy a Za statečnost. 28.10.2012 propůjčil Mons. Karlu Jaroslavu Fořtovi prezident Václav Klaus Řáde Tomáše Garrigua Masaryka za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a lidská práva. Karel Fořt prožil zajímavý, napínavý a plodný život ve službě Bohu a vlasti. Zemřel 21.1.2014.Odkazy i na jiné weby naleznete vespod této stránky.
- 21. století nebude lepší... (Články) Je možné, že století 20., ve kterém jsem převážně já žil, bylo zvláště kruté. Ale století minulá nebyla o moc lepší, a žel Bohu, nebudou ani ta budoucí. Pán Ježíš nám žádný ráj na zemi nesliboval.…
- Karel Fořt byl vyznamenán Řádem Tomáše Garrigua Masaryka (Články) Karel Fořt - coby "Otec Karel" z Radia Svobodná Evropa byl prezidentem republiky 28.10.2012 vyznamenán Řádem Tomáše Garrigua Masaryka za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie, humanity a…
- Karel Fořt v rozhovoru s Janem Paulasem (Knihovna) Život voněl člověčinou
- Ve spárech Gestapa, aneb jak jsem našel své povolání (Kapitola z knihy) Pochopil jsem, že lepší svět se nedá vystřílet (i když jsem nezavrhoval ozbrojený odpor, zejména proti tyranům jako byl Hitler)
- Iluze, že český komunismus bude jiný než sovětský (Kapitola z knihy) Do února 1948 jsme měli v Československu jakousi polodiktaturu, kdy komunisté obsadili klíčové pozice ve státě.
- Skauting a lesní školy po válce (Kapitola z knihy) Obnovení skautingu jsme plánovali už koncem války v Linci, když jsme seděli v protileteckém krytu a čekali na bombardování.
- Kněžské počátky na Šumavě, komunistická mračna a útěk přes hranice (Kapitola z knihy) Byl jste vysvěcen na kněze po únoru 1948. Bylo to v době, kdy se vědělo, že to církev nebude mít lehké.
- Uprchlický tábor a těžký život exulantů (Kapitola z knihy) Nejprimitivnější lidství
- Pořád zde zůstává Boží láska, ve kterou věříme (Kapitola z knihy) Vidíte na stáří i nějaké přednosti?
- Lidé se obávají stáří. Má i nějaké přednosti? (Články) Starý člověk má životní i dějinné zkušenosti. Čím déle se na tomto světě dívá kolem sebe, tím více věci dává do souvislostí a přemýšlí o nich. Jeho pohled má proto cosi do sebe. Mnozí z římských…
- Otec Karel Fořt: on-line rozhovor (Online rozhovory) Vlídný hlas P. Fořta znají posluchači Radia Svobodná Evropa, které v době komunistické totality vysílalo z Německa do Československa. Otec Karel má za sebou napínavý a plodný život exulanta, který…
- Při věznění Gestapem našel povolání (Články) Při věznění Gestapem padlo moje rozhodnutí o mém životním směřování. Uvědomil jsem si, že naše sny o partyzánské válce byly mladické a naivní. Německá armáda tehdy vítězila na všech frontách, a tak…
- Ušili jsme si pytel, do něho nastrkali noviny, jimiž jsme se obalili (Články) V uprchlickém táboře jsme byli odsouzeni k dlouhodobé nečinnosti. Za takové situace kvetla zahálka, což nevedlo k ničemu dobrému a tábor Valka byl brzy proslulý svou kriminalitou. Dostávali jsme velmi…