Hospodin má ve svém lidu zalíbení. (Ž 149,4) - Citát z Bible na každý den

Sekce: Knihovna

Reinhart Hummel

Víra v reinkarnaci

Rozmach esoterických hnutí

z knihy Reinkarnace , vydal(o): Karmelitánské nakladatelství

Ne všichni, kdo se nyní zajímají o převtělování nebo si myslí, že „by na tom mohlo něco být“, věří v přísném slova smyslu, že za sebou mají již řadu životů a další životy přes sebou. Věřit v reinkarnaci tak může znamenat: člověk se ve své existenci orientuje na základě vážného přesvědčení, že jeho současný život je výsledkem dřívějších forem bytí; a hledí vstříc své smrti s jistotou, že znamená jen průchod k posloupnosti dalších životů. Víra v reinkarnaci v tomto smyslu se dnes jistě postupně šíří i na Západě. Častěji vídáme módní zájem o toto téma nebo hravé experimentování s ním. Myšlenka převtělování patří k množství náboženských představ, které nyní následkem setkávání s cizími kulturami a náboženstvími visí ve vzduchu, mohou se spojovat s jinými prvky – meditací, astrologií atd. – a zároveň se vymkly kontrole velkých náboženských tradic.

Představa reinkarnace bývá dnes také - s vírou v ni či bez víry – pragmaticky nasazována jako prostředek psychologické terapie a poradenství. Ochota mnoha lidí jí uvěřit je ovšem tak velká, že se ze zájmu a účelového nasazení rychle může stát přesvědčení.

Potom vzniká otázka, zda a jak víra v reinkarnaci odpovídá tomu, čemu člověk věří jinak. Taková snaha složit si z různých prvků celkový názor, náboženský obraz světa, vede často k tomu, čemu lze říkat individuální synkretismus, pospojování prvků různého původu a rázu. O vnitřní soulad a nerozpornost takového celkového názoru se jeho tvůrce většinou stará pramálo. Stačí pocit, že jednotlivé prvky spolu trochu ladí a uspokojují vlastní potřeby.

Myšlenky o karmě a reinkarnaci se rozšířily s vlnou nové religiozity, která se zvedla počátkem sedmdesátých let a přitom byla podporována rozpadem tradic, uvolněným nepokoji roku 1968 a poté. nejdříve to přineslo silný zájem o východní religiozitu. indičtí guruové, japonští zenoví mistři a tibetští lamové získávali přívržence, formy východní meditace nabývaly na popularitě. Tím však na Západ přicházely světové názory obsahující víru v převtělování, to znamená komplexní výklady světa, ve kterých hrají důležitou roli představy o karmě a reinkarnaci. Jistě k tomu docházelo ve více méně oslabené, pozápadněné podobě. Přesto od té doby hinduistické, buddhistické a nejnověji i taoistické formy víry v reinkarnaci získaly vliv.

Viděno z historické perspektivy se jedná o novou vlnu organizovaného i neorganizovaného šíření těchto náboženství na Západě, jehož počátek můžeme položit do roku 1893. Tehdy se na pozvání liberálních křesťanských kruhů USA konal takzvaný Světový parlament náboženství v Chicagu. Různé tradice a obnovná hnutí světových náboženství tam našly možnost se představit a pokusit se získat na Západě přívržence, založit organizace a zapustit kořeny.

V osmdesátých letech tato vlna překročila svůj vrchol a nový rozmach zažila náboženská a esoterická hnutí silněji zakořeněná v západní kultuře. K nim především patří moderní spiritismus, jehož počátek můžeme položit do roku 1848, jakož i roku 1875 založená Teosofická společnost a z ní roku 1913 vyrostlá antroposofie. V nich rozhodující roli hrají představy o karmě a reinkarnaci spojené se západním evolučním myšlením, nikoli naposledy díky asijským vlivům, činným prostřednictvím překladů svatých písem Východu do západních řečí v minulém století. Východní a západní prvky nové religiozity se současně slévají v hnutí New Age. Důležitou shodu mezi vpravdě rozdílnými prvky tohoto hnutí tvoří přesvědčení, že člověk nežije jen jednou, ale přisvojuje si po cestě mnoha převtělení stále nové zkušenosti a aspekty celého kosmu a stále více rozvíjí svůj potenciál – tedy víra v reinkarnaci.


***

Se svolením převzato z knihy: Reinkarnace, kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství.


Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Související texty k tématu:

Víra:
- Víra je dobrodružství i osobní vztah 
- Základní pohled víry - I Tobě jde Bůh vstříc
- Víra je velmi široký pojem (Aleš Opatrný)
- Víra zraje krizemi (Dle J. Powella)
- Credo (kredo) - Souhrn křesťanské víry
- Další texty k tématu víra zde

Reinkarnace, převtělování
Reinkarnace a vzkříšení - je v tom rozdíl? 
- Západní "reinkarnace" se liší od původní indické 
- Reinkarnace a víra křesťanů 
- Další texty k tématu reinkarnace zde

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Křesťanské cvičení / PODCAST K POSLECHU

Křesťanské cvičení / PODCAST K POSLECHU
(21. 11. 2024) Jaký vztah mají katolíci ke svému tělu a jak jej mohou zlepšit? Jaké jsou rozdíly mezi Enraphou a jógou, a proč je jóga…

Péče o umírající a hospice - rozhovor s Marií Svatošovou / PODCAST K POSLECHU

Péče o umírající a hospice - rozhovor s Marií Svatošovou / PODCAST K POSLECHU
(21. 11. 2024) Rozhovor s lékařkou a zakladatelkou českého hospicového hnutí Marií Svatošovou

Ježíš Kristus Král, Boží království

Ježíš Kristus Král, Boží království
(20. 11. 2024) Žádné království z tohoto světa, žádný král ani žádná vláda neřeší úplně a s konečnou platností osud jednotlivého…

´Tvůrce Narnie´, ateista a konvertita C. S. Lewis

´Tvůrce Narnie´, ateista a konvertita C. S. Lewis
(20. 11. 2024) C. S. Lewis zemřel 22. 11. 1963. Ve stejný den jako prezident USA John Fitzgerald Kennedy. C. S. Lewis prožil pohnutý…

Kdy začíná advent?

(18. 11. 2024) Datum první adventní neděle