Hospodin má ve svém lidu zalíbení. (Ž 149,4) - Citát z Bible na každý den

Sekce: Knihovna

Reinhart Hummel

Hinduismus ve zkratce

Indická antropologie vzešla z průzkumu vědomí

z knihy Reinkarnace , vydal(o): Karmelitánské nakladatelství

Na počátku indických představ o znovuzrození nebo znovuvtělení je vedle jiných faktorů pochybnost, prozrazující hluboký náboženský vhled. Byla to pochybnost o trvalosti posmrtného života v nebeském světě. Ve starých vrstvách védských spisů ještě převládá myšlenka, že mrtví odcházejí do míst odměny nebo trestu, lidově vyjádřeno do nebe nebo do pekla. Rozhoduje se o tom nikoli pouze podle osobního způsobu života, ale také ještě více podle účinnosti kněžských ceremonií a obětních obřadů. Mohou však tyto obřady poskytnout trvalý pobyt v nebeském světě?

Pochybnost se prosadila a vedla k učení o opětovné smrti na onom světě. Strach před ní se stal převládajícím tématem, dokud nebyla nalezena nová odpověď. Ta se ohlašuje v bráhmanách a jasně vystupuje v raných upanišádách (kolem r. 800 př. Kr.) Říká, že se duše nebo Já musí po smrti stále znovu vracet a vtělovat. Účinnost náboženských zásluh a kněžských rituálů totiž časem pomíjí a člověk se nemůže tak snadno osvobodit ze zajetí v koloběhu existencí. Jak tedy dosáhnout spásy? Člověk se musí stát anagáminem, tím, kdo se již nevrací.

Podle raných upadišáh základem skutečnosti, z něhož teprve vyšly živly, je cosi duchovního, menšího než zrnko rýže a většího než celé nebe, nepochopitelného a nezničitelného, totiž átman, „Já“. Prazáklad bytí a jádro jednotlivé osoby, základ světa a základ duše, brahma a átman jsou totožné. Duše, která podle indické nauky o převtělování putuje od jedné existence ke druhé je prostě átman. Podle hinduismu je člověk ve svém nejhlubším nitru - totiž jako átman – božský, transcendentní, a to současně znamená: bez personality a individuality. Toto jádro osoby se však nachází ve smrtelné schránce.

Pozdější indičtí myslitelé vytvořili pojetí, podle něhož je átman obklopen různými schránkami anebo sám sestává z různých vrstev. Vnější vrstva je tvořena fyzickým tělem z „hrubé hmoty“. Střední vrstvou je tělo z „jemné hmoty“. To bývá děleno obvykle na tři „schránky“: na vitální tělo, duchovní tělo a poznávající či vědomé tělo.

Jak Indové k této originální antropologii dospěli? Jejím předpokladem je představa, kterou podobně nalezneme u řeckých stoiků, že duchovní procesy musíme chápat materiálně a substanciálně, jako “těla“ nebo „tělesné schránky“. A především je tato antropologie výsledkem intenzivního sebepozorování a průzkumu různých stavů vědomí. Ty se rozlišují čtyři: bdělost, sen, hluboký spánek a meditativní stav vědomí, označovaný jako turíja. V normálním bdělém stavu jsme si vědomi svého těla. Ale až meditace umožňuje stav vědomí, ve kterém se člověkovi zpřístupní jádro jeho osoby, átman. Átman je něco, čeho nemůže být dosaženo normálními stavy vědomí.

Kdekoli se lidé zabývali meditační praxí a myšlenkou reinkarnace, tam se objevilo i toto esoterické chápaní člověka s jeho schránami a odpovídajícími stavy vědomí.


***

Se svolením převzato z knihy: Reinkarnace, kterou vydalo Karmelitánské nakladatelství.

Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Související texty k tématu:

Smrt a umírání:

Vzkříšení, život po smrti, posmrtný život

Světová náboženství:
- Křesťanství
- Hinduismus
- Buddhismus
- Islám
- New Age - náboženství bez Boha
- Další texty k tématu náboženství zde

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Křesťanské cvičení / PODCAST K POSLECHU

Křesťanské cvičení / PODCAST K POSLECHU
(21. 11. 2024) Jaký vztah mají katolíci ke svému tělu a jak jej mohou zlepšit? Jaké jsou rozdíly mezi Enraphou a jógou, a proč je jóga…

Péče o umírající a hospice - rozhovor s Marií Svatošovou / PODCAST K POSLECHU

Péče o umírající a hospice - rozhovor s Marií Svatošovou / PODCAST K POSLECHU
(21. 11. 2024) Rozhovor s lékařkou a zakladatelkou českého hospicového hnutí Marií Svatošovou

Ježíš Kristus Král, Boží království

Ježíš Kristus Král, Boží království
(20. 11. 2024) Žádné království z tohoto světa, žádný král ani žádná vláda neřeší úplně a s konečnou platností osud jednotlivého…

´Tvůrce Narnie´, ateista a konvertita C. S. Lewis

´Tvůrce Narnie´, ateista a konvertita C. S. Lewis
(20. 11. 2024) C. S. Lewis zemřel 22. 11. 1963. Ve stejný den jako prezident USA John Fitzgerald Kennedy. C. S. Lewis prožil pohnutý…

Kdy začíná advent?

(18. 11. 2024) Datum první adventní neděle