Sekce: Knihovna
O Svatojakubské pouti
z knihy Úlet civilizované holky! , vydal(o): Nakladatelství Návrat domů
Camino de Santiago, známé také jako Svatojakubská cesta či pouť, je poutní cesta vedoucí k ostatkům svatého Jakuba Staršího, jednoho z Kristových učedníků. Jeho ostatky byly podle legendy pohřbeny ve Španělsku, neznámo kde, a toto místo bylo na 800 let ztraceno. Do doby, než jasně zářící hvězdy ukázaly, kde se ostatky apoštola Jakuba nacházejí. Tímto místem bylo pole, na kterém byla později postavena dnešní katedrála, v níž jsou ostatky svatého Jakuba uloženy a která je cílem poutníků. Název Santiago de Compostela v překladu znamená „svatý Jakub z hvězdného pole.“
Svatojakubská cesta vznikla na počátku 9. století a od 10. století se stala hlavní poutní cestou středověkého křesťanství. V průběhu let pak vznikala síť poutních cest vedoucích do Santiaga a od konce 15. století patří Svatojakubská pouť na základě prohlášení papeže Alexandra VI. k jedné ze tří velkých křesťanských poutí spolu s tou do Jeruzaléma a Říma.
Papež Benedikt XVI. o Svatojakubské pouti prohlásil: „Je to cesta posetá tolika projevy horlivosti, pokání, pohostinnosti, umění a kultury, které k nám výmluvně vypovídají o duchovních kořenech starého kontinentu.“
Oficiálně je dvanáct základních tras, které začínají v Anglii, Francii, Španělsku a Portugalsku. Každý poutník si může dle svých preferencí vybrat trasu a z ní klidně jen kratší úsek podle svých sil i časových možností. Cesta je značena žlutými šipkami či vyobrazením hřebenatky, mušle svatého Jakuba. Ta je odedávna symbolem této pouti. Camino de Santiago je zapsáno na seznamu světového dědictví UNESCO pro svůj historický křesťanský význam i svou důležitou úlohu v podobě výměny myšlenek a kultur. Aby byl člověk oficiálně započítán mezi poutníky, jejichž počet každoročně vzrůstá, musí ujít pěšky alespoň 100 km, pro cyklisty je minimální vzdálenost 200 km.
Na pouť do Santiaga se může vyrazit kdykoliv během celého roku. Nejvíce poutníků je i přes vysoké teploty během léta, optimální dobou je květen–červen a září–říjen. V zimě je počasí chladnější a proměnlivější. Další rady a tipy na cestu si můžete přečíst v závěru této knížky.
***
Svatojakubskou pouť, Camino de Santiago, podnikají lidé z různých důvodů. Někdo má krizi, někdo hledá, někdo touží po dobrodružství, někomu se líbí jako turistická či cyklistická trasa, pro někoho je formou duchovní cesty, někdo si chce vyčistit hlavu či zhubnout, zkrátka co člověk, to jiný důvod. Něco ale všechny poutníky spojuje. A nemyslím tak důležité odhodlání, které spolu s odvahou má každý, kdo se na pouť vydá. Každý se na cestě více podívá do svého nitra a přiblíží sám sobě, najde odpovědi na mnoho otázek a objevuje kouzlo žití v přítomném okamžiku. Žití tady a teď. Přesně to ve mně Camino umocnilo. Přineslo mi ale podstatně víc a ty zážitky, zkušenosti i prožitek mě ovlivní na celý život. I když se vlastní zkušenosti nic nevyrovná, pokusím se o svou cestu, stejně tak jako o myšlenky a duchovní úvahy v plnosti podělit. Paralel s životem nabízí cesta tolik, že jsem sama byla překvapená a nadšená zároveň. /…/
Život je cesta a já jsem poutník. Každý z nás je v životě poutníkem, celoživotním poutníkem. Ta cesta ale není tolik o tom, kolik kilometrů a jak rychle ujdu, ale jak je ujdu. Jak zvládnu to příjemné i nepříjemné a co na ní zažiju. Z toho příjemného se raduji a přijímám to s vděčností. Nic není samozřejmostí. To náročné ať mě posiluje a umožňuje mi dále růst. Při tom všem se snažím mít otevřenou mysl a štědré velkorysé srdce, protože to z nás dělá dobré lidi a našemu životu přináší pravou radost i prožitek.
Žijme naplno, smějme se každý den a milujme více, než dokážou slova vyjádřit
Kdyby mi někdo ještě rok před mou cestou řekl, že se vydám na pěší pouť dlouhou 260 kilometrů z Porta do Santiaga de Compostela, nevěřila bych mu. Ale člověk míní, život mění. Vítám vás tedy jako spolupoutníky na mé cestě do Santiaga, společně vyrazíme na trasu: Porto – Perafita – A Ver-o-mar – Anha – Vila Praia de Âncora – Vila Nova de Cerveira – O Porriño – Cesantes – Combarro – Vilanova de Arousa – O Milladoiro – Santiago de Compostela. Dobrodružství zdar!
Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:
- Proč jsem se Svatojakubskou pouť rozhodla podniknout?
- 2. den putování – nastavuji (alespoň trochu) nějaký systém a řád
Eva Čerešňáková, Úlet civilizované holky! Moje cesta do Santiaga,
vydalo nakladatelství Návrat domů. Zveřejněno se svolením. Redakčně upraveno.
Autor: Eva Čerešňáková