25. 3. 2023, šape | Sekce: Aktuální téma | Archiv
Před mnoha lety mi zemřel děda
Ježíš přišel ke hrobu a zavolal mocným hlasem: „Lazare, pojď ven!“ Mrtvý vyšel, ovázán na nohou i na rukou pruhy plátna a s tváří omotanou šátkem. Ježíš nařídil lidem okolo: „Rozvažte ho a nechte odejít!“ (srov. Jan 11,1-45)
Před mnoha lety mi zemřel můj děda. Měl jsem ho rád. Z jeho životní moudrosti dodnes čerpám inspiraci. Občas se mi stává, že vnímám jeho přítomnost. Nikomu to nepotřebuji dokazovat, nikoho o tom nepotřebuji přesvědčovat. Jen o tom vždy přemýšlím a říkám si, že smrtí život toho vzácného člověka neskončil.
Moje osobní cesta vedla ke křesťanství. Jako teenager jsem uvěřil v Boha, tedy spíše Bohu, a tak vnímám, že moje tušení o životě po smrti je správné… Prostě Bůh je Bohem živých, smrtí život nekončí, ani vztahy se smrtí netrhají, pouze proměňují. Když hovořím na pohřbech, mám silnou tendenci vlévat přítomným naději, že tam, kam svého blízkého dnes doprovázíme, on jednou, až přijde náš čas, bude čekat. Že to je opravdu poslední rozloučení, protože až se potkáme, žádné další loučení nebude.
Podle svědectví Bible Ježíš vzkřísil několik lidí zpět k životu. Bylo to svědectví pro nás. Chtěl, abychom pocítili jeho moc, se kterou jako Bůh život dává, doprovází i přivádí k sobě. On sám pak zemřel a vstal z mrtvých, aby nám ukázal, že naše naděje na „život po tomto životě“ je oprávněná.
A tak se dnes těším z diskrétní přítomnosti svého dědy, děkuji mu za to, kým pro mne byl a jsem zvědavý na naše shledání.
Tip: Zobrazujte si téma týdne na vašem webu
Autor: šape
Související texty k tématu:
Vzkříšení, život po smrti, posmrtný život
- Smrtí to nekončí - příběh housenky a motýla (krátké video - Minuta o víře) Narodili jsme se, abychom žili, a ne abychom zemřeli. Smrt není konec, je to jen začátek něčeho nového. Symbolika housenky a motýla.
- Být ve spojení s Bohem, pro kterého neplatí smrt Člověk může už na této zemi poznávat Boha, pro kterého smrt neplatí. Může mu důvěřovat, může vrůstat do stále plnějšího spojení s ním. A ta důvěra může jít až k hranici smrti.
- Co míní embrya o následujícím životě? V břiše těhotné ženy se ocitla tři embrya. Jedno z nich byl malý věřící, druhé malý pochybovač a třetí malý skeptik. Malý pochybovač se zeptal: "Věříte vlastně v život po porodu?"
- Stěhování na hřbitov Kříže na hrobech neznamenají, že jsme nad někým „udělali kříž“, že „je s ním amen“ čili konec, jak se často říká. Je naopak znamením vzkříšení a naděje.
- Další texty k tématu vzkříšení zde
Postní doba, Popeleční středa
- Co je to Postní doba Co je náplní a účelem postní doby? Co a proč v postní době dělat? Samotný název tohoto čtyřicetidenního období není zcela jednoznačný. Půst jako takový totiž není jeho jedinou náplní.
- Popeleční středa - základní informace Popeleční středou vstupují věřící do čtyřicetidenního postního období, které je přípravou na oslavu Velikonoc.
- S Bohem povstáváme z popela Postní doba, která začíná na Popeleční středu, je vhodným časem, abychom se vrátili k tomu podstatnému v životě, abychom se zbavili toho, co nás tíží a abychom znovu zažehli oheň Ducha Božího, který skrytě přebývá mezi popelem našeho křehkého lidství.
- Postní doba nám nelahodí Ale je to takový budíček pro duši…
- V postní době nejde jen o půst Moje vzpomínky z dětství na postní dobu jsou pochmurné.
- Také nevíte co si počít s postní dobou ? "V čem pro nás může být smysl postní doby? Čím můžeme naplnit následujících čtyřicet dní? Život křesťana obsahuje tři základní vztahy: - vůči Bohu - vůči bližnímu - k sobě samému.
- Pravidla pro postní dobu (pastorace.cz)
- Další texty k tématu postní doba, popleční středa, popel...