Sekce: Knihovna
Správné jméno pro Boha
Přezdívkaz knihy V jámě lvové , vydal(o): Karmelitánské nakladatelství
Dokud nenajdeme správné jméno pro Boha, nemáme k němu skutečně svobodný, radostný, otevřený přístup. Pokud oslovujeme Boha obecnými termíny jako "Všemohoucí", "Pán Bůh", pokud z těch slov děláme anonymní výrazy, pak je nemůžeme užívat jako osobní jméno.
U autorů duchovních spisů někdy najdeme pasáže, kdy oslovují Boha jménem, které je podobné svou podstatou spíše přezdívce, jménem, které ještě nikdo jiný nevymyslel, které je na hranici možného a nemožného, kterým ho mohou oslovovat jen proto, že k němu mají určitý vztah.
Vzpomeňme si na žalm, kdy najednou, po mnoha zdrženlivých výrazech, David propuká v jásot: "Bože, má radosti!" To je okamžik, kdy celý žalm ožije. Říkat "Bože, náš Pane", "Bože, jsi Všemohoucí" a podobně, znamená uvádět Bohu fakta o něm samém. Ale propuknout v jásot a volat "Bože, má radosti!" je něco docela jiného.
A když mu můžeme říci "Bože, má radosti!" nebo "Bože, bolesti mého života, Ty, který stojíš uprostřed, jako mé trápení, jako můj problém, jako kámen úrazu", pak i když se na Boha obracíme s hněvem, i tehdy budujeme vztah modlitby.
A proto je pro nás velmi důležité, abychom si uvědomili, jakou máme v tomto ohledu my sami zkušenost, jakými jmény se obracíme my na Boha. Jména, kterými ho nazýváme se mohou z času na čas měnit. Jsou chvíle, kdy cítíme jeden určitý aspekt svého vztahu k Bohu, a jindy zase jiný aspekt, přesně jako v přátelském nebo láskyplném vztahu s jinými lidmi. Tehdy také nepoužíváme jenom jedno oslovení, když spolu mluvíme, ale celou škálu s různými odstíny a zabarveními. Můžeme Boha oslovovat "Všemohoucí", nebo "Stvořitel", "Dárce", "Moudrost" , ale máme také velmi prostá jména jako je Ježíš, což je, dá-li se to tak říci, křestní jméno.
Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:
- Jak hospodařit s časem v napětí a shonu života
- Stůj! Ukaž doklady!
- Jak zastavit čas a zůstat stát v přítomnosti, v ´nyní´
- Bouře a modlitba
- Co je ticho?
- Naše vlastní jméno v živém vztahu s Bohem
- Každý máme ještě jedno - neznámé - jméno
- Vytvořme si pro Boha i svá vlastní jména
- V modlitbě používejte vlastní slova
Autor: Antonyj Surožskij
(Související) texty k tématu:
Modlitba
- Komunikace s Bohem Jestliže se před Bohem přetvařuji, nebudu s ním nikdy skutečně komunikovat, nikdy se opravdu modlit, nikdy ho skutečně nepoznám a nepocítím, že on zná mne.
- Bože, fakt už nevim, jak s Tebou mluvit Naučit se k Bohu přicházet bez příkras. Nestydět se a nepředstírat.
- Boží slovo může zavlažovat a měnit i tvůj život Bůh se každého z nás dotýká originálním způsobem. Má své mnohé vlastní způsoby a prostředky, jak s námi komunikovat. Zcela výjimečným způsobem k nám ale promlouvá skrze své slovo…
- I když se naše modlitba podobá spíš koktání, není to důležité Bůh zná naši touhu
- Kdo se modlí, nemarní čas Modlitba je vnitřní vzpruhou, která nás přivádí k tomu, abychom svému jednání dali správný směr.
- Ku**a, co kdybys mi, Bože, už pomohl?! Hněv, smutek, zklamání i roztrpčení patří do modlitby. Představme si Boha přímo před sebou, například vedle na pohovce…
- Modli se tak, jak umíš, ne jak neumíš Navzdory všemu, co bylo o modlitbě řečeno a různým radám, jež jsme slyšeli, nic z toho vám nemusí pomoci. Důležité však je, abyste používali takový způsob modlitby, který pomáhá nejlépe právě vám…
- Web o modlitbě: www.modlitba.cz