Sekce: Knihovna
Služebníci neužiteční
Pravá a velká Evropa žije jinakz knihy Návrat Jaroslava Durycha , vydal(o): TRINITAS
Durychův velký román Služebníci neužiteční předpokládá rozsáhlé studium a odbornou znalost světových dějin druhé poloviny 16. století. Autor se pohybuje znalecky, svrchovaně a svobodně ve všech pásmech tehdejšího chaotického světa: od námořnického a plavebního umění, živelných katastrof, srážek s piráty až po politiku světových mocností Portugalska, Španěl, Anglie a Holandska; dává promlouvat starým i novým řeholím, církevním prelátům, světcům i lupičům.Umělecky vyspělé a duchovně hluboké a lyricky jemné, téměř něžné je Durychovo líčení mladého japonského křesťanstva, jeho skvělé opravdovosti, hrdinské oddanosti a mučednické věrnosti.
"Kdyby - pravil Karel Spinola ve vytržení za moře mne nehnala láska k těm ubohým duším, které nemají nikoho, kdo by jim ukázal cestu k spasení, kdyby to nebyla naděje, že budu snad moci dáti za víru život, pak musel bych odejíti jen proto, aby stálý styk s příbuznými nebyl nebezpečím pro mé povolání, a abych se vyhnul čestným úřadům, které... mi chystají představení."
"Neužitečný služebník" - v očích světa, který se dívá na světce jako na blázny a pomatence; "neužitečný služebník - v pokorném vyznání samého Karla Spinoly, který ví, že všechno je milost. Proto se odvažuji tvrdit, že Durychův román je nejen oslavou jezuitského řádu, ale hlavně a předně hymnem, chválou a písní oslavující tajemství Boží milosti, které vstupuje do zmatených příběhů světa a lidstva skrze nejskvělejší a nejryzejší duše připravené a vyvolené od věků: skrze básníky, milence, chudé a světce.
Durychův román je snad bezděky a bez zvláštního úmyslu autorova též skvělou obranou duchovní velikosti Evropy. Stalo se módou špatného vkusu, že se dnes po celém světě, ba i zde na starém kontinentě svorně hanobí čest Evropy: s oblibou se vypočítávají její hříchy a zrady, materialismus a duchovní únava. Durych nám připomněl, že pravá a velká Evropa žije též jinak.
Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:
Autor: Karel Vrána