Veleben buď Hospodin, má Skála. (Ž 144,1) - Citát z Bible na každý den

Sekce: Knihovna

Karel Vrána

Není snadné zapomenout

Proč nám chyběl?

z knihy Návrat Jaroslava Durycha , vydal(o): TRINITAS

Nedávno jsme slyšeli tuto otázku: chyběla Jaroslavu Durychovi česká literatura v letech padesátých a šedesátých? Otevřeně se přiznáváme, že neznáme odpověď. Přenechme ji proto jiným. Zdá se nám, že Jaroslav Durych však chyběl české literatuře. Jeho místo zelo prázdnotou; nikdo je neobsadil. Durych patří k oněm básníkům, na které se snadno nezapomíná…

Proč nám Durych chyběl? Čím nás oslovuje jeho básnické dílo? Pokusíme se o odpověď na tuto nelehkou otázku. Náš pokus musí být pochopitelně nutně jen zkratkový: Jaroslav Durych je básník velmi složitý, polyfonní a mnohorozměrný.

Není divu, že si s ním sociologizující, psychologizující a historizující kritika nevěděla nikdy rady. Nasadila mu podle potřeby dne přibližné a nesnadno definovatelné masky barokismu, mystiky, expresionismu a katolictví. Všechny tyto pojmy jsou příliš široké a samy o sobě analogické, než aby dokázaly vystihnout skutečný a pravdivý básnický profil Durychův.

Zdá se nám, že tradiční zařazování Durycha se nedotklo poslední osové vrstvy jeho umění. Nejhlouběji sestoupila náboženská kvalifikace. Jsme přesvědčeni, že katolická perspektiva (relativně) nejlépe a nejvýstižněji popisuje Durychův básnický svět.

Ovšem katolictví je zde nutno chápat ve smyslu plné etymologie, tedy metafyzicky a teologicky, a ne sociologicky, ani úzce konfesionálně. Řečeno zkratkou: Durychova katolicita není jen horizontální, ona je především vertikální. Otvírá jeho svět na všechny strany vesmíru, zakotvuje jeho srdce v Absolutnu a chrání je před každým jednostranným a zplošťujícím pohledem.

"Podle tíže, šířky a délky časů - píše Durych v eseji Básník a svět (Tam; s. 46) - a podle velikosti činů, které se dějí na zemi, pod zemí i nad zemí, dostává se básníkovi místa přiměřeně vysokého s rozhledem, jaký jeho smyslům dává Duch. Jeho místo jest tedy na nejvyšších horách této země, kam má stoupati za proroky.“

Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Autor: Karel Vrána

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Do budoucnosti nelze hledět s klidem

Do budoucnosti nelze hledět s klidem
(22. 11. 2024) Naděje však překonává každou úzkost, krizi a únavu, a dává nám silnou motivaci jít vpřed, protože naděje je dar, který…

K tragédii na Ukrajině pronese poslední slovo Bůh

K tragédii na Ukrajině pronese poslední slovo Bůh
(22. 11. 2024) Bůh bude žádat účet za všechny prolité slzy, píše papež František.

Červená středa - Red Wednesday

Červená středa - Red Wednesday
(22. 11. 2024) Pravidelná akce, která připomíná všechny, kdo jsou ve světě pronásledováni pro své náboženské…

Křesťanské cvičení / PODCAST K POSLECHU

Křesťanské cvičení / PODCAST K POSLECHU
(21. 11. 2024) Jaký vztah mají katolíci ke svému tělu a jak jej mohou zlepšit? Jaké jsou rozdíly mezi Enraphou a jógou, a proč je jóga…

Péče o umírající a hospice - rozhovor s Marií Svatošovou / PODCAST K POSLECHU

Péče o umírající a hospice - rozhovor s Marií Svatošovou / PODCAST K POSLECHU
(21. 11. 2024) Rozhovor s lékařkou a zakladatelkou českého hospicového hnutí Marií Svatošovou

O webu (22.11.2024, 20:43)

Rejstřík témat (22.11.2024, 20:43)

Servis pro vás (22.11.2024, 20:42)

Texty (22.11.2024, 20:42)