Sekce: Knihovna
Setkání s blízkými po smrti
Budou existovat po smrti osobní lidské vztahy?z knihy O životě z víry , vydal(o): Karmelitánské nakladatelství Kostelní Vydří
Máme oprávněnou naději, že se ve smrti znovu shledáme s našimi milovanými a budeme s nimi prožívat společenství. Uvěznění příslušníci odboje proti Třetí říši psali z vězení krátce před popravou svým ženám a dětem: „Znovu se setkáme.“ Natolik projevovali svou víru, že Bůh nedal jejich katům žádnou moc nad jejich láskou.
Láska je silnější než smrt. Smrt ji nemůže zničit. Ve smrti nevypadáváme z milující Boží náruče ani z lásky svých bližních, smrtí se naše láska k druhému člověku naplňuje. Zároveň si ale musíme přiznat, že si nedokážeme zcela jasně představit, jaké to setkání u Boha bude. Jistě to nebude jako setkání třídy po třiceti letech, kde se jen pořád vypráví, co všechno se stalo. Bude to spíše setkání a sjednocení bez přílišných slov. Ale všechno to, po čem jsme v lásce toužili, dojde naplnění, jak to naznačuje svatý Pavel v prvním listu Korinťanům: „Co oko nevidělo, co ucho neslyšelo, a nač člověk nikdy ani nepomyslil, to všechno Bůh připravil těm, kdo ho milují“ (1 Kor 2,9). I po smrti si uchováme osobní vztah k těm, které jsme milovali. Naše láska se totiž dokonává teprve v okamžiku smrti, tam už ji nezatemňujeme svými chybami a slabostmi. Jenže tato osobní láska už nebude žádným výlučným a vymezeným citem, nýbrž otevře se všem lidem.
Nedokážeme si beze zbytku představit, jak bude možné mít určitého člověka ve zvláštní oblibě a přitom nevylučovat druhé. Znám lidi, kteří trpí strachem, že se v nebi setkají s někým, kdo je hluboce zranil nebo s kým byli v neustálém konfliktu. Ale můžeme důvěřovat tomu, že tito lidé budou od základu proměněni, takže dojde k naprosto jinému setkání než na zemi. Láska k těm, kteří jsou nám tady na zemi nejbližší, se láskou k druhým nikterak neumenší, ale naopak znásobí.
Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:
- Síla a slabost před Bohem
- Reinkarnace a vzkříšení - je v tom rozdíl?
- Nechápat depresi jako stav, který si člověk sám zavinil, aneb Bůh, víra, deprese
- Nesmíme se vzdávat naděje
- Jak zacházet se silnými emocemi
- O sexualitě mimo manželství
- Nemoc a myšlenky na smrt
Autor: Anselm Grün
Související texty k tématu:
Vzkříšení, život po smrti, posmrtný život
- Smrtí to nekončí - příběh housenky a motýla (krátké video - Minuta o víře) Narodili jsme se, abychom žili, a ne abychom zemřeli. Smrt není konec, je to jen začátek něčeho nového. Symbolika housenky a motýla.
- Být ve spojení s Bohem, pro kterého neplatí smrt Člověk může už na této zemi poznávat Boha, pro kterého smrt neplatí. Může mu důvěřovat, může vrůstat do stále plnějšího spojení s ním. A ta důvěra může jít až k hranici smrti.
- Co míní embrya o následujícím životě? V břiše těhotné ženy se ocitla tři embrya. Jedno z nich byl malý věřící, druhé malý pochybovač a třetí malý skeptik. Malý pochybovač se zeptal: "Věříte vlastně v život po porodu?"
- Stěhování na hřbitov Kříže na hrobech neznamenají, že jsme nad někým „udělali kříž“, že „je s ním amen“ čili konec, jak se často říká. Je naopak znamením vzkříšení a naděje.
- Další texty k tématu vzkříšení zde
Smrt a umírání:
- Co chceš, aby o tobě lidé říkali, až umřeš? Mluvil jsem s jedním vytrénovaným mladíkem a řekl jsem mu: „Až zaklepeš bačkorama, spustí tě do jámy a potom si dají si řízek..."
- Co míní embrya o následujícím životě? V břiše těhotné ženy se ocitla tři embrya. Jedno z nich byl malý věřící, druhé malý pochybovač a třetí malý skeptik. Malý pochybovač se zeptal: "Věříte vlastně v život po porodu?"
- Máte strach ze smrti? Otázka, která rozesmála Matku Terezu Při jednom ze svých rozhovorů jsem se Matky Terezy zeptal: "Máte strach ze smrti?" Na okamžik se mi zadívala do očí, a pak se nahlas rozesmála. "Ne, vůbec," prohlásila.
- Smrt jako svatba s Bohem Když zemřela má matka, se sourozenci jsme připravovali její pohřeb. Zvažovali jsme, které písně ráda zpívala.
- Smrt, posmrtný život Jít ve stopách Ježíšových je naším povoláním. Je to jediná cesta, která vede skrze smrt k životu.
- Modli se za svou smrt To nejtěžší je správně zemřít. Je to zkouška, jíž nikdo neunikne. Modli se i ty o sílu pro tuto zkoušku... (Dag Hammarskjöld 1905-1961. Švédský spisovatel a diplomat, generální tajemník OSN)
- Další texty k tématu smrt a umírání zde