Ježíš řekl: „Hledám vůli toho, který mě poslal.“ (J 5,30) - Citát z Bible na každý den

Sekce: Knihovna

Anselm Grün

Jak zacházet se silnými emocemi

Jsem doma s dětmi a občas reaguji skutečně přehnaně.

z knihy O životě z víry , vydal(o): Karmelitánské nakladatelství Kostelní Vydří

Nesnažte se kontrolovat své emoce. Na to, abyste je dokázala mít neustále pod kontrolou, byste totiž spotřebovala příliš mnoho energie. Měla byste se však na ně pořádně podívat a zapříst s nimi rozhovor, abyste zjistila, co vám chtějí sdělit. Pokud zareagujete na své děti příliš bouřlivě, měla byste podrobně prozkoumat okolnosti, které vyvolávají vaše přehnané reakce, nebo se pokusit zjistit, co je nejčastěji spouští. Co vás na chování dítěte tolik rozčílilo?

Možná jsou silná hnutí mysli zrcadlem vaší duše. A vy díky nim dostanete příležitost lépe se poznat. Možná vaše silné emoce povedou zpátky ke zkušenostem z dětství, odhalí strach z dalšího zranění. Přemrštěné reakce poukazují na naše stinné stránky. Dítě nám připomene, co jsme v sobě potlačili. Tak například dcera se naprosto sobecky stará jen a jen o vlastní přání. Maminku tím dokáže rozpálit doběla. Ale kdyby se na to maminka pořádně podívala, zjistila by, že její dcera vlastně žije její temnou stránku. Maminka se rozdává do roztrhání těla pro svou rodinu a potlačuje vlastní potřebu jednoduše si na sebe občas udělat čas a věnovat se tomu, na co má chuť.
Někdy vám vaše reakce prostě prozradí jen to, že nejste pevně zakotvena ve vlastním nitru. Vyhnaly vás z něj vnější okolnosti. V takovém případě bude vaším úkolem vrátit se zpátky do svého nitra prostřednictvím modlitby a rozjímání. Někdy pomohou i určité rituály. Požehnejte ráno svým dětem. Začnete tak na ně hledět jinýma očima, mnohé z toho, co pak provedou, vás už nebude tolik rozčilovat. Dokážete tomu klidně přihlížet a nebudete se hned rozčilovat. Přitom je ovšem důležité, abyste na sebe nekladla přehnané požadavky.

Potřebujete spoustu trpělivosti sama se sebou, ale můžete přijmout každodenní život včetně silných emocí jako školu sebepoznání a osobního zrání. Vždycky se učíme pokusem a omylem. Proto klidně můžete občas prudce zareagovat, ale pak svůj výbuch svěřte v modlitbě Bohu. Před ním sama nejlépe poznáte, jaká je vaše nejhlubší touha.


Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:

Související texty k tématu:

"Deprese", smutek, negativní pocity

Upozornění: Pojem "deprese" je v na tomto webu použit spíše jako obecně zažitý termín pro smutek (malomyslnost, melancholii, sklíčenost), reakci na osobní těžkosti, krizi atd. Texty na tomto webu se tedy nezabývají pojmem "deprese" z lékařského odborného hlediska. V případě opravdových depresí je nutné vyhledat odbornou lékařskou pomoc. V případě onemocnění depresemi je třeba uvedené rady v textech na tomto webu tedy kombinovat s instrukcemi ošetřujícího lékaře a dodržovat případnou medikaci. (pozn. redakce)

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Vážení, na vaši službu „Otázky a odpovědi“ se obracím už dlouho.

(2. 4. 2025) Nedávno jsem si uvědomila něco ohledně mé víry.

Velikonoce - pracovní listy pro děti

(1. 4. 2025) Pracovní listy k Velikonocům - k doplnění, přečtení, vybarvení i dokreslení...

Doporučujeme knížku: Jak dál po křtu dítěte - Příručka pro rodiče a kmotry

Doporučujeme knížku: Jak dál po křtu dítěte - Příručka pro rodiče a kmotry
(30. 3. 2025) Jak můžou rodiče a kmotři pomoci dětem a dospívajícím s tím, aby důvěřovali Bohu a navázali vztah s Ježíšem Kristem?

Klášter Drasty je svědectví o Boží moci / podcast k poslechu

Klášter Drasty je svědectví o Boží moci / podcast k poslechu
(26. 3. 2025) Ecclesia podcast tentokrát zavítal přímo mezi sestry karmelitky, aby společně nahlédli do jedinečného příběhu…

Potrat z pohledu ne-křesťanského / podcast k poslechu

(25. 3. 2025) Postoj křesťanů k interupci je poměrně jednoznačný. Jak lze ale na potrat pohlížet i z úhlu…