Sekce: Knihovna
Jak zacházet se silnými emocemi
Jsem doma s dětmi a občas reaguji skutečně přehnaně.z knihy O životě z víry , vydal(o): Karmelitánské nakladatelství Kostelní Vydří
Nesnažte se kontrolovat své emoce. Na to, abyste je dokázala mít neustále pod kontrolou, byste totiž spotřebovala příliš mnoho energie. Měla byste se však na ně pořádně podívat a zapříst s nimi rozhovor, abyste zjistila, co vám chtějí sdělit. Pokud zareagujete na své děti příliš bouřlivě, měla byste podrobně prozkoumat okolnosti, které vyvolávají vaše přehnané reakce, nebo se pokusit zjistit, co je nejčastěji spouští. Co vás na chování dítěte tolik rozčílilo?
Možná jsou silná hnutí mysli zrcadlem vaší duše. A vy díky nim dostanete příležitost lépe se poznat. Možná vaše silné emoce povedou zpátky ke zkušenostem z dětství, odhalí strach z dalšího zranění. Přemrštěné reakce poukazují na naše stinné stránky. Dítě nám připomene, co jsme v sobě potlačili. Tak například dcera se naprosto sobecky stará jen a jen o vlastní přání. Maminku tím dokáže rozpálit doběla. Ale kdyby se na to maminka pořádně podívala, zjistila by, že její dcera vlastně žije její temnou stránku. Maminka se rozdává do roztrhání těla pro svou rodinu a potlačuje vlastní potřebu jednoduše si na sebe občas udělat čas a věnovat se tomu, na co má chuť.
Někdy vám vaše reakce prostě prozradí jen to, že nejste pevně zakotvena ve vlastním nitru. Vyhnaly vás z něj vnější okolnosti. V takovém případě bude vaším úkolem vrátit se zpátky do svého nitra prostřednictvím modlitby a rozjímání. Někdy pomohou i určité rituály. Požehnejte ráno svým dětem. Začnete tak na ně hledět jinýma očima, mnohé z toho, co pak provedou, vás už nebude tolik rozčilovat. Dokážete tomu klidně přihlížet a nebudete se hned rozčilovat. Přitom je ovšem důležité, abyste na sebe nekladla přehnané požadavky.
Potřebujete spoustu trpělivosti sama se sebou, ale můžete přijmout každodenní život včetně silných emocí jako školu sebepoznání a osobního zrání. Vždycky se učíme pokusem a omylem. Proto klidně můžete občas prudce zareagovat, ale pak svůj výbuch svěřte v modlitbě Bohu. Před ním sama nejlépe poznáte, jaká je vaše nejhlubší touha.
Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:
- Síla a slabost před Bohem
- Reinkarnace a vzkříšení - je v tom rozdíl?
- Nechápat depresi jako stav, který si člověk sám zavinil, aneb Bůh, víra, deprese
- Nesmíme se vzdávat naděje
- Setkání s blízkými po smrti
- O sexualitě mimo manželství
- Nemoc a myšlenky na smrt
Autor: Anselm Grün
Související texty k tématu:
"Deprese", smutek, negativní pocity
- Jak překonávat deprese Existuje naděje. Pomoc může přijít z mnoha zdrojů.
- Nechápat depresi jako stav, který si člověk sám zavinil Jak pomoci člověku trpícímu hlubokou depresí, který navíc zápasí o víru, protože je převědčen, že se o něj Bůh nestará?
- Nemusíme být obětí svých nálad Někdy zažíváme velké výkyvy nálad, od rozrušení po depresi, od radosti k bolesti, od vnitřní harmonie po vnitřní chaos. Nepatrná událost, něčí slovo, zklamání v práci - mnoho věcí v nás může…
- Lék, který účinkuje vždycky Z naší zkušenosti víme, že existuje jen velmi málo léků, které vždycky zaberou. Prožíváme-li velké zklamání a žal, je jeden lék, který má spolehlivý účinek, pokud se podává opatrně a důsledně.
- Příběh o rozladěné kytaře V jedné uzavřené místnosti se nacházelo pět kytar, které žily svým obvyklým životem. Jednou vešel do místnosti mladý muž, vzal do rukou jednu kytaru a začal ji ladit. Některé struny přitom natahoval a…
- Další texty k tématu deprese, temnota, krize
Upozornění: Pojem "deprese" je v na tomto webu použit spíše jako obecně zažitý termín pro smutek (malomyslnost, melancholii, sklíčenost), reakci na osobní těžkosti, krizi atd. Texty na tomto webu se tedy nezabývají pojmem "deprese" z lékařského odborného hlediska. V případě opravdových depresí je nutné vyhledat odbornou lékařskou pomoc. V případě onemocnění depresemi je třeba uvedené rady v textech na tomto webu tedy kombinovat s instrukcemi ošetřujícího lékaře a dodržovat případnou medikaci. (pozn. redakce)