Sekce: Knihovna
Sebedůvěra, sebevědomí, sebejistota
Pocit vlastní hodnoty není nafoukanostz knihy Rozvíjet vědomí vlastní ceny , vydal(o): Karmelitánské nakladatelství
Pro okruh pocitů vlastní hodnoty a pocitů bezmoci máme mnoho podobných pojmů. Mluvíme o sebedůvěře, sebevědomí, sebejistotě. Všechny tyto pojmy spolu nějakým způsobem souvisí, ale zároveň označují také něco trochu jiného. V rozhovorech často slyším, že někdo neumí sebevědomě vystupovat, nemá žádné sebevědomí, není sebejistý. Sebevědomý je ten, kdo si je vědom sám sebe, ví, kdo je a co v něm vězí. Jako sebejistý je označován ten, kdo umí vystupovat s jistotou a nenechá se ničím a nikým znejistět. Někdy může být sebevědomí i stavěno na odiv. Tehdy člověk vystavuje vědomě sám sebe. Sebevědomě může člověk vystupovat také tehdy, má-li nedostatečný pocit své vlastní hodnoty. Zakrývá pak slabý pocit své ceny sebevědomým a sebejistým chováním.
Pocit vlastní hodnoty je vědomí své vlastní ceny, své důstojnosti, jedinečnosti své osoby. Je to vnímání mého ,já', mého opravdového bytí, obrazu, který si Bůh o mně udělal.
Sebedůvěrou se míní spíše ten aspekt, že se člověk něčeho odvažuje, důvěřuje svým pocitům a spoléhá na Boha, který ho nese a přijímá. Pocit vlastní hodnoty a sebevědomí se vzájemně podmiňují. Protože vím, že jako člověk mám nedotknutelnou božskou cenu, mohu se přijmout tak, jak jsem, mohu se spolehnout, že jsem dobrý, mohu se odvážit vystupovat takový, jaký jsem. V cizím prostředí snad mohu působit jako nejistý, ale přiznám si to. Pak mám přesto pocit sebedůvěry a vlastní hodnoty. Jsem cenný i ve své nejistotě a ve svých zábranách. Zatímco si sebevědomý člověk nemůže dovolit slabost, sebedůvěra mi umožňuje být i slabý. Pocit vlastní hodnoty není nafoukanost, je to mnohem spíše cit pro vlastní cenu ve všech slabostech a mezích.
Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:
- Zkušenost dnešního člověka se sebou samým
- Být bezmocný, být bez moci, být bez možnosti
- Cesty ke zdravému pocitu vlastní hodnoty
Autor: Anselm Grün
(Související) texty k tématu:
Láska k sobě, sebepřijetí:
- Miluj sám sebe, abys mohl milovat druhé Láska k bližnímu bez lásky k sobě samému neexistuje...
- Miluj sám sebe, aby ses mohl otevírat lásce druhých Milovat sám sebe je stejně důležitým přikázáním jako milovat bližního. Ježíš učinil z lásky k sobě samému měřítko lásky k bližnímu.
- Láska k sobě samému je základ životní kreativity Pokud nemilujeme sami sebe, začneme mít přehnaný strach z poznávání vlastních chyb a nedostatků. Bůh ale nemiluje člověka pro to, kým člověk je, ale výlučně proto, že je.
- Být vděčný sám za sebe Vděčnost nám otvírá oči, abychom dokázali vidět vlastní hodnotu. Často v nás totiž vězí až příliš hluboko sklon k sebeodmítání. Rádi bychom měli jiné tělo, jiné nadání, jiné možnosti. Když vidím jen co mi chybí, nerozvíjím co je ve mně jedinečné. Začnu-li pošilhávat po tom, co mají druzí a co já nemám, nedokážu už si všímat a vážit toho, co mám právě jen já.
- Další texty k tématu: láska k sobě vztah k sobě, sebepřijetí
Láska:
- Kdo řekl, že láska je slepá? Ta jediná vidí dobře! Objevuje krásy, kde druzí nevidí nic...
- Bez lásky lze vytvořit veliká díla, být slavný a obdivovaný. Naplnění však bez ní dojít nelze. Život bez lásky je prázdný a chladný. Bez lásky se život stává peklem a je nesnesitelný.
- Jsi stvořen, abys byl milován Většina ptáků byla stvořena, aby létala. Být na zemi je pro ptáka omezení. A tak je to i s člověkem. Každý člověk byl stvořen, aby žil a byl milován. Žít a nebýt milován je omezení.
- Další texty na k tématu láska zde