Sekce: Knihovna
8. den: Charisma
Dary Ducha svatéhoz knihy Svatodušní novéna
Body k modlitbě
Dnes se chceme zaměřit velice prakticky. Svatý Pavel ve 12. kapitole prvního listu Korintským a podobně také v listu Římanům (12,6-8) popisuje jev zvaný charisma. Jde o duchovní (nikoli přirozené) dary, které dostává každý křesťan od Boha, aby jimi sloužil. V běžně fungujícím společenství, kde byli členové biřmováni, je přirozené a normální, že každý má své zvláštní poslání a je k tomu vybaven i chrismaty. Jestliže si v našem společenství nejsme příliš vědomi takových darů, je dobré: 1) zkoumat, zda schopnosti bratří a sester sloužit druhým nebereme jako samozřejmost a zda nejde mnohem více o dary nebeského Otce, 2) prosit, aby Pán tyto dary Ducha skutečně seslal. Jestliže jsou takové dary běžnou součástí života společenství, je dobré za ně poděkovat a znovu prosit Pána, aby nás svými dary obdaroval nově v oblastech, kde je toho nyní nejvíce třeba. Svatý Pavel píše 12. kapitolu prvního listu Korintským v souvislosti s textem 14. kapitoly, kde bude napomínat Korinťany za to, že se jim dar jazyků (jak to říká řecký originál, a nikoli „mluvení ve vytržení“, jak překládá ČEP) stal nástrojem pýchy, pohrdání a nesvárů ve farnosti! K tomu rozhodně dary sloužit nemají. Bude tedy třeba prosit také za ochranu před pýchou, když nám Pán své dary dal.
Můžeme postupovat podle těchto kroků:
1. Přečtěme si nejprve text 1 Kor 12,7-11.
2. Procházejme text znovu, ale pomalu a označme místa, která nás oslovují.
3. Zkusme si představit, jak Duch svatý působí uprostřed naší farnosti...
4. Projděme verše ještě jednou, tentokrát s pomocí poznámek, a u toho, co se nás dotýká, zůstaňme.
5. Nyní zkusme opustit text a pokusme se nechat na sebe tiše působit to, o čem jsme přemýšleli.
6. Můžeme i připojit prosby. Zakončeme modlitbou Otče náš.
Tipy, jak se soustředit a využít připravené rozjímání
1. Přečtěme si text Písma 1 Kor 12,7-11.
7Každému je dán zvláštní projev Ducha ke společnému prospěchu. 8Jednomu je skrze Ducha dáno slovo moudrosti, druhému slovo poznání podle téhož Ducha, 9někomu zase víra v témž Duchu, někomu dar uzdravování v jednom a témž Duchu, 10někomu působení mocných činů, dalšímu zase proroctví, jinému rozlišování duchů, někomu dar mluvit ve vytržení, jinému dar vykládat, co to znamená. 11To všechno působí jeden a týž Duch, který uděluje každému zvláštní dar, jak sám chce.
2. Procházejme text znovu, ale pomalu a označme místa, která nás oslovují.
3. Zkusme si představit, jak Duch svatý působí uprostřed naší farnosti, našeho společenství.
Každý i přes svá omezení a hranice dostává svůj zvláštní dar Ducha a je schopen sloužit.
4. Projděme verše ještě jednou, tentokrát s pomocí poznámek, a u toho, co se nás dotýká, zůstaňme.
Jednotlivé verše 1 Kor 12,7-11
|
Komentář k veršům
|
7Každému je dán zvláštní projev Ducha ke společnému prospěchu.
|
1) „Každému“ – tedy i my sami máme nějaký dar Ducha. Jestliže si nejsme žádného vědomi, prosme nejprve Pána, aby nás vybavil dary, které sám uzná za vhodné. 2) „K prospěchu“ – to znamená, že dary jsou vázány na službu či vztah k někomu dalšímu...
|
8Jednomu je skrze Ducha dáno slovo moudrosti, druhému slovo poznání podle téhož Ducha,
|
Některé dary se týkají „slova“. Takový člověk je schopen povzbudit, vysvětlit, dát radu, která je skutečnou pomocí, i když k tomu nemá žádné zvláštní vzdělání. Ale jde také o odvahu a schopnost svědčit o víře. (Nejde o žádné věštění budoucnosti.) Co když jsme to zrovna my?
|
9 někomu zase víra v témž Duchu, někomu dar uzdravování v jednom a témž Duchu,
|
Darem víry je snad míněna zvláštní intenzita víry, se kterou se setkáváme u některých světců. Dar uzdravování nemá nic společného s léčitelstvím. Zde se mluví o uzdravování modlitbou ve jménu Ježíše Krista. Ale Bůh takovéto dary dává! Vystavme se blahodárnému působení Ducha a prosme právě za ty dary, které jsou pro nás a pro naše společenství, pro lidi okolo nás třeba. Možná je to právě dar neochvějné víry...
|
10 někomu působení mocných činů, dalšímu zase proroctví, jinému rozlišování duchů, někomu dar mluvit ve vytržení, jinému dar vykládat, co to znamená.
|
Nehledejme za textem žádné výjimečnosti ve smyslu eskamotérských kousků. Jde mnohem více o službu v našem společenství, kde každý z nás má svůj dar. Jaké jsou dary mezi bratry a sestrami? Víme to? Někdy se nám věci nedaří jen proto, že vlastně bratry a sestry vůbec neznáme a nemáme odvahu je požádat o pomoc. Prosme o dary pomoci, ale také o schopnost stmelit se a spolupracovat.
|
11 To všechno působí jeden a týž Duch, který uděluje každému zvláštní dar, jak sám chce.
|
Je to Duch svatý, který dává dary. Nejsme to my, kdo si vybíráme, co se nám nejvíce zamlouvá. Zkusme nyní prosit Pána a dovolit mu, aby nám dal dary, které on uzná za vhodné. Darujme mu možnost jednat... Rozhodněme se sloužit tam, kam nás Pán posílá.
|
5. Nyní zkusme opustit text a pokusme se nechat na sebe tiše působit to, o čem jsme přemýšleli.
6. Můžeme i připojit konkrétní prosby. Zakončeme modlitbou Otče náš.
Prosme o dar obrácení a ochoty sloužit pro všechny bratry a sestry z farnosti.
Prosme o charisma ke službě.
Prosme o dary Ducha také pro ty, kdo církev vedou.
Prosme za místa, kde je pouze bezvládí a chaos, kde chybí lidé ochotní nabídnout svoje síly.
Otče náš...
Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:
- Tipy, jak se soustředit a využít připravené rozjímání
- 1. den: Ježíš nám touží dát svého Ducha
- 2. den: Duch posiluje vnitřního člověka Ef 3,14-19
- 3. den: Tajemství Nejsvětější Trojice
- 4. den: Duch proti tělu a tělo proti Duchu
- 5. den Církev
- 6. den: Bůh a bolest
- 7. den: Ovoce Ducha
- 9. den: Biřmování – Duch volá: „Přijď!“ (Zj 22,17)
Autor: Michal Němeček
Související texty k tématu:
Duch svatý, letnice:
- Jak nejlépe "realizovat sám sebe"? Jak nejlépe realizovat své životní poslání? Existuje universální návod?
- Duch svatý není nějaká ´energie´ Ducha svatého nemůžeme získat nějakým čarováním. Není to energie, kterou lze někde načerpat. Jestliže chci přijmout Ducha svatého, tedy Ducha Kristova, musím přijít ke Kristu.
- Kdo je Duch svatý, jak působí? Duch svatý je darem, poutem lásky i Láskou - Osobou. Je tím, kdo sjednocuje a vytváří společenství. (Angelo Scarano)
- Jakých je sedm darů Ducha svatého? Duch svatý neuděluje jen sedm darů, ale uděluje jich nespočet. Všichni jsme totiž Duchem Božím "vybavováni" k tomu, abychom "mohli být užiteční" (1 Kor 12,7). Jeho dary jsou tedy rozmanité tak, kolik existuje lidí a situací, ve kterých se lidé nacházejí. Pro základní pochopení a rozlišení se ale uvádí tzv. "sedm darů Ducha svatého" dle Iz 11,2.
- Nevíme, jak se modlit... Existuje modlitba, která tě na první pohled přesahuje. Bylo tomu tak od počátku církve. Apoštol Pavel napsal: "Nevíme, jak se modlit ..." A dodává: "... ale Duch svatý přichází na pomoc naší slabosti a modlí se v nás." Tvoje srdce si to těžko dokáže představit, ale jeho Duch je v tvém nitru v neustávající činnosti. (Roger Schutz)
- Duchu svatý omlouvám se, ale moc ráda tě nemám...
- Další texty k tématu Duch svatý, Letnice zde