Sekce: Nedělní liturgie
11. 1. 2004
Křest Páně - Cyklus C
VSTUPNÍ ANTIFONA A MODLITBA
Když byl Pán Ježíš pokřtěn, otevřelo se nebe, objevil se nad ním Duch svatý jako holubice a ozval se hlas Otce: ”To je můj milovaný Syn, v němž jsem si zalíbil.”
VSTUPNÍ MODLITBA
Všemohoucí, věčný Bože, při křtu v řece Jordánu sestoupil na Ježíše Krista Duch svatý a tys slavnostně prohlásil, že Kristus je tvůj milovaný Syn. Dej, ať všichni, které jsi přijal za syny a dal jim nový život z vody a z Ducha svatého, zůstávají v tvé lásce. Skrze tvého Syna...
1. ČTENÍ
Boží služebník je vybaven Duchem, aby přinesl ”právo”, což je synonymem pro spásu. Narozdíl od tehdejších panovníků, kteří při převzetí vlády dávali veřejně vyhlašovat své nové zákony a pak okázale projevovali svoji moc, tento služebník ”nebude křičet, nebude hlučet”. Ujme se právě těch, kteří jsou ve světě slabí – v dobovém kontextu se myslí na Izraelity utlačované v babylónském vyhnanství.
Iz 42,1-4.6-7
Toto praví Hospodin: Hle, můj Služebník, kterého podporuji, můj vyvolený, v němž jsem si zalíbil. Vložil jsem na něj svého ducha, národům přinese právo. Nebude křičet, nebude hlučet, nedá se slyšet na ulici. Nalomenou třtinu nedolomí, doutnající knot neuhasí, věrně bude ohlašovat právo. Nezeslábne, nezmalátní, dokud nezaloží na zemi právo. Na jeho nauku čekají daleké kraje.
Já, Hospodin, jsem tě povolal s láskou, vzal jsem tě za ruku, chránil jsem tě a ustanovil tě prostředníkem smlouvy lidu a světlem národů, abys otevřel oči slepým, abys vyvedl vězně ze žaláře a z věznice ty, kteří bydlí ve tmách.
ŽALM 29
Odpověď: Hospodin dá požehnání a pokoj svému lidu.
Vzdejte Hospodinu, Boží synové, – vzdejte Hospodinu slávu a moc, – vzdejte Hospodinu slávu hodnou jeho jména, – v posvátném rouchu se klaňte Hospodinu!
Hospodinův hlas nad vodami! – Hospodin nad spoustami vod! – Hlas Hospodinův, jak je mocný, – hlas Hospodinův, jak je velkolepý!
Vznešený Bůh zaburácel hromem, – v jeho chrámu všichni volají: ”Sláva!” – Hospodin trůnil nad potopou, – Hospodin jako král bude trůnit věčně.
2. ČTENÍ
Ježíš byl sice naplněn Duchem už od svého zrození, avšak po křtu Duch svatý začal skrze něj působit novým způsobem – křtem začíná nová etapa jeho života, etapa zasvěcená hlásání evangelia a službě. Od té chvíle Ježíš chodil po Judsku i Galileji a prokazoval lidem dobrodiní: uzdravoval a osvobozoval od moci zla.
Sk 10,34-38
Petr se ujal slova a promluvil: ”Teď opravdu chápu, že Bůh nikomu nestraní, ale v každém národě že je mu milý ten, kdo se ho bojí a dělá, co je správné.
Izraelitům poslal své slovo, když dal hlásat radostnou zvěst, že nastává pokoj skrze Ježíše Krista. Ten je Pánem nade všemi. Vy víte, co se po křtu, který hlásal Jan, událo nejdříve v Galileji a potom po celém Judsku: Jak Bůh pomazal Duchem svatým a mocí Ježíše z Nazareta, jak on všude procházel, prokazoval dobrodiní, a protože Bůh byl s ním, uzdravoval všechny, které opanoval ďábel.”
ZPĚV PŘED EVANGELIEM
Aleluja. Nebesa se otevřela a zazněl Otcův hlas: To je můj milovaný Syn, toho poslouchejte! Aleluja.
EVANGELIUM
Lukášova verze křtu Páně oproti jiným evangeliím zdůrazňuje, že se nebesa otevřela a Duch svatý sestoupil na Ježíše, zatímco se modlil. Lukáš často spojuje modlitbu s darem Ducha: například uvádí Ježíšovo zaslíbení, že Otec dá Ducha svatého těm, kteří ho prosí. Přijetí Ducha svatého je u Ježíše doprovázeno ujištěním o Otcově lásce: on je jeho milovaným Synem. V něm má Otec zalíbení, což znamená, že Ježíš je oním služebníkem, kterého Otec ”povolal s láskou a ustanovil světlem národů, aby otevřel oči slepým a vyvedl vězně ze žaláře” (Iz 42,6-7).
Lk 3,15-16.21-22
Lid byl plný očekávání a všichni uvažovali o tom, zdali Jan není Mesiášem. Jan jim všem na to říkal: ”Já vás křtím vodou. Přichází však mocnější než já; jemu nejsem hoden ani rozvázat řemínek u opánku. On vás bude křtít Duchem svatým a ohněm.”
Když se všechen lid dával pokřtít a když byl pokřtěn i Ježíš a modlil se, otevřelo se nebe, Duch svatý sestoupil na něj v tělesné podobě holubice a z nebe se ozval hlas: ”Ty jsi můj milovaný Syn, v tobě mám zalíbení.”
K ZAMYŠLENÍ
Když Jan pokřtil Ježíše, ozval se z nebe hlas: ”Ty jsi můj milovaný Syn, v tobě mám zalíbení.” Ježíš se tak zjevuje jako Mesiáš a Boží Syn. Svým křtem Ježíš vstupuje vědomě do společenství s námi, nechává se tak započítat mezi hříšníky, přijímá své pozemské poslání služebníka a předjímá své utrpení a smrt. Co znamená křest pro nás? Jako se Ježíš křtem viditelně a vědomě spojuje s námi, tak jsme my křtem spojeni s ním, včleněni do jeho mystického těla, do církve. Máme s ním pokorně sestoupit do tajemství smrti, abychom s ním mohli být vzkříšeni. Křest je pro nás branou k životu a k Božímu království.
TEXTY K ROZJÍMÁNÍ NA TENTO TÝDEN
1 Sam 1,1-8
Mk 1,14-20
Komentář: 1 Sam 1,1-8
V Izraeli byla bezdětnost pociťována jako velké zlo, jako ”vypadnutí” z Božího požehnání. Není tedy divu, že Chana to tak těžce nesla. Co vnímáš ve svém životě jako ”handicap”? Nemáš v sobě potlačované slzy hořkosti?
1 Sam 1,9-20
Mk 1,21b-28
Komentář: 1 Sam 1,9-20
Chana nezůstala ”uvězněna” ve své bolesti, ale vylila svoji hořkost před Bohem – a to je řešení i pro mě, kdykoli budu prožívat podobné situace.
1 Sam 3,1-10.19-20
Mk 1,29-39
Komentář: 1 Sam 3,1-10.19-20
”Tu jsem”: to je základní postoj nejen starozákonních učedníků, ale i novozákonních, tedy nás samotných. ”Tu jsem” znamená přijít před Boží tvář se vším, co v sobě máš. A v této chvíli ztišení můžeš přijít i ty nově před Boží pohled.
1 Sam 4,1-11
Mk 1,40-45
Komentář: 1 Sam 4,1-11
Schrána Hospodinova, chrám, vyvolení: tyto dary Izraelité často zneužívali a považovali za magický amulet chránící před jakýmkoli zlem. A nejednou doplatili na tuto ”pověru”. Nemám i já podobné amulety?
1 Sam 8,4-7.10-22a
Mk 2,1-12
Komentář: 1 Sam 8,4-7.10-22a
”Zavrhli mě, abych nad nimi nekraloval” – při poslechu této věty můžeme pocítit lítost a smutek, že tak ponižujeme našeho Boha. Kolikrát si nepřejeme, aby Bůh určoval náš život! A dokážeš určit, jaké důvody tě k tomu vedou?
1 Sam 9,1-4.17-19; 10,1a
Mk 2,13-17
Komentář: 1 Sam 9,1-4.17-19; 10,1a
Boží plány se často dějí skrze nejobyčejnější události. A na nás je, abychom měli oči a srdce otevřené…