Ty jsi Mesiáš. (Mt 16,16) - Citát z Bible na každý den

Sekce: Nedělní liturgie

31. 3. 2013

Slavnost Zmrtvýchvstání Páně – cyklus C

Slavíme největší slavnost církevního roku: Pán přemohl smrt – žije a přichází k nám nikoli s odsouzením, ale s nabídkou záchrany. Popsat skutečnost vzkříšení není nijak snadné. Evangelium popíše zážitek vzkříšení příběhem. Žalm 118, který se o Velikonocích opakuje hned několikrát, je jedním z nejvýstižnějších textů popisující fakt a důsledky vzkříšení. A nejenom to, apoštolové záhy pochopí, že jsou voláni, aby tuto radostnou zvěst nesli daleko za hranice Jeruzaléma (1. čtení). Přijetím vzkříšeného Krista dostáváme svobodu, abychom pozvedli hlavu od nejrůznějších lidských pokusů, jak svojí vlastní silou dosáhnout spásy (2. čtení).

KOMENTÁŘE k nedělním biblickým textům:
- http://pastorace.cz/kazani
- Téma týdne - kratičké zamyšlení na každý týden na základě citátu z nedělních liturgických textů: http://www.vira.cz/Texty/Tema-tydne/

PŘÍMLUVY:
Přímluvy pro každou nedělní mši koncipované na základě aktuálního dění v církvi, ve světě i v naší zemi
- http://ps.apha.cz/nedelni-primluvy/

LITURGICKÝ KALENDÁŘ:
Dynamický liturgický kalendář od roku 1901 do 2099 naleznete zde: http://pastorace.cz/kalendar/

BOHOSLUŽBY V PŘÍMÉM PŘENOSU
Bohoslužby v přímém přenosu pravidelně vysílá každou neděli dopoledne televize Noe. Svým divákům také přináší přímé přenosy ze slavnostních bohoslužeb ve Vatikánu a z papežových cest po světě. www.tvnoe.cz

VSTUPNÍ ANTIFONA A MODLITBA

Vstal jsem z mrtvých, a jsem stále s tebou, aleluja.

VSTUPNÍ MODLITBA

Bože, tvůj jednorozený Syn slavně přemohl smrt a otevřel nám nebe; prosíme tě: dej, ať ve světle jeho vzkříšení vstaneme k novému životu, a obnov nás svým Duchem, abychom směřovali k tobě do nebeské slávy. Skrze tvého Syna…

1. ČTENÍ

Učedníci již začali hlásat Krista v Jeruzalémě, po smrti Štěpána se rozejdou do dalších míst Izraele. Petr je však zcela nečekaně povolán hlásat Krista v domě pohana – setníka Kornélia. Když Petr poznal, že Bůh vedl nejen jeho, ale i Kornélia k tomuto zásadnímu setkání, říká následující slova.

Sk 10,34a.37-43

Petr se ujal slova a promluvil: „Vy víte, co se po křtu, který hlásal Jan, událo nejdříve v Galileji a potom po celém Judsku: Jak Bůh pomazal Duchem svatým a mocí Ježíše z Nazareta, jak on všude procházel, prokazoval dobrodiní, a protože Bůh byl s ním, uzdravoval všechny, které opanoval ďábel.
A my jsme svědky všeho toho, co konal v Judsku a v Jeruzalémě. Ale pověsili ho na dřevo a zabili. Bůh jej však třetího dne vzkřísil a dal mu, aby se viditelně ukázal, ne všemu lidu, ale jen těm, které Bůh předem vyvolil za svědky, totiž nám, kteří jsme s ním jedli a pili po jeho zmrtvýchvstání.
On nám přikázal, abychom hlásali lidu a se vší rozhodností dosvědčovali: To je Bohem ustanovený soudce nad živými i mrtvými. O něm vydávají svědectví všichni proroci, že skrze něho dostane odpuštění hříchů každý, kdo v něho věří.“

ŽALM 118

Asi málokteré místo Starého zákona popisuje tak jasně, i když obrazně písní, události vzkříšení. Na tento žalm se odvolává řada novozákonních textů. Nechme se proniknout tímto zpěvem Kristova vítězství.

Odpověď: Toto je den, který učinil Hospodin, jásejme a radujme se z něho! Nebo: Aleluja, aleluja, aleluja.

Oslavujte Hospodina, neboť je dobrý, – jeho milosrdenství trvá navěky. – Nechť řekne dům Izraelův: – „Jeho milosrdenství trvá na věky.“
Hospodinova pravice mocně zasáhla, – Hospodinova pravice mě pozvedla. – Nezemřu, ale budu žít – a vypravovat o Hospodinových činech.
Kámen, který stavitelé zavrhli, – stal se kvádrem nárožním. – Hospodinovým řízením se tak stalo, – je to podivuhodné v našich očích.

2. ČTENÍ

Podobně jako v jiných textech svatého Pavla, i zde se autor vyhraňuje proti falešným hlasatelům evangelia, kteří předpisují křesťanům, co všechno se nesmí jíst, dělat,… (Kol 2,20-22). Tyto předpisy nazývá Pavel „věci světa“ a míří tím k různým horoskopům, souhvězdím, energiím... (Kol 2,20). Náš text říká, v čem spočívá skutečné křesťanství.

Kol 3,1-4

Bratři! Když jste s Kristem byli vzkříšeni, usilujte o to, co pochází shůry, kde je Kristus po Boží pravici. Na to myslete, co pochází shůry, ne na to, co je na zemi. Jste přece už mrtví a váš život je s Kristem skrytý v Bohu. Ale až se ukáže Kristus, váš život, potom se i vy s ním ukážete ve slávě.

ZPĚV PŘED EVANGELIEM

Aleluja. Kristus, náš velikonoční beránek, je obětován, proto slavme svátky s Pánem. Aleluja.

EVANGELIUM

Tento text je přímým pokračováním pátečních pašijí. Je dobré neztratit nit dramatičnosti vyprávění. Od tohoto místa budeme číst, jak učedníci poznali a zakusili skutečnost vzkříšení.

Jan 20,1-9

Prvního dne v týdnu přišla Marie Magdalská časně ráno ještě za tmy ke hrobu a viděla, že je kámen od hrobu odstraněn. Běžela proto k Šimonu Petrovi a k tomu druhému učedníkovi, kterého Ježíš miloval, a řekla jim: „Vzali Pána z hrobu a nevíme, kam ho položili.“
Petr a ten druhý učedník tedy vyšli a zamířili ke hrobu. Oba běželi zároveň, ale ten druhý učedník byl rychlejší než Petr a doběhl k hrobu první. Naklonil se dovnitř a viděl, že tam leží pruhy plátna, ale dovnitř nevešel.
Pak za ním přišel i Šimon Petr, vešel do hrobky a viděl, že tam leží pruhy plátna. Rouška však, která byla na Ježíšově hlavě, neležela u těch pruhů plátna, ale složená zvlášť na jiném místě. Potom vstoupil i ten druhý učedník, který přišel ke hrobu první, viděl a uvěřil. Ještě totiž nerozuměli Písmu, že Ježíš musí vstát z mrtvých.

K ZAMYŠLENÍ

Radostné Aleluja, které naplní velikonoční dobu, se může docela snadno stát formalismem. Předepsaná radost není nikterak zajímavá. Ale my jsme nejen posluchači textů o vzkříšení, nejen si připomínáme události dva tisíce let staré. Jsme to právě my, kdo se můžeme a máme připojit k „druhému učedníku“ z evangelia a spolu s ním objevit skutečnost prázdného hrobu. Zakusit Boží moc, která překračuje smrt, která přináší pokoj. Jak toho dosáhnout? Připusťme ve svém nitru skutečnost vzkříšení a pozvěme Krista, aby svoji moc realizoval i v našem vlastním životě. Zkrátka „vidět a uvěřit“ (Jan 20,8).

TEXTY K ROZJÍMÁNÍ NA TENTO TÝDEN

1. 4.

Sk 2,14.22b-33

Mt 28,8-15

Komentář: Mt 28,8-15
Raduješ se z Kristova zmrtvýchvstání? Vede tě tato skutečnost ke zvěstování spásy? Setkej se ve své modlitbě se vzkříženým Kristem a nech se povzbudit a poslat.

2. 4.

Sk 2,36-41

Jan 20,11-18

Komentář: Jan 20,11-18
Setkání s Kristem proměňuje, vede ke zvěstování. Pozvi jej v modlitbě do svého života, nabídni mu své smutky, nech se oslovit a nazvi jej svým Rabbuni – Mistrem.

3. 4.

Sk 3,1-10

Lk 24,13-35

Komentář: Lk 24,13-35
Nabídni Kristu svůj život, své otázky, své tápání a hledání, pozvi jej do svého srdce a naslouchej jeho odpovědím.

4. 4.

Sk 3,11-26

Lk 24,35-48

Komentář: Lk 24,35-48
Vydávání svědectví nemá být z tvé vlastní síly, má vyrůstat ze setkání se Zmrtvýchvstalým a z přijetí „moci z výsosti“. Pros o Ducha svatého pro svůj život, pro svoji službu...

5. 4.

Sk 4,1-12

Jan 21,1-14

Komentář: Jan 21,1-14
Připomeň si i ty nějaké setkání s Kristem, které proměnilo či posunulo tvůj život s Pánem. A načerpej ze vzpomínky na toto setkání s Kristem sílu pro svůj dnešní den, pro jeho tíhu a „obyčejnost“.

6. 4.

Sk 4,13-21

Mk 16,9-15

Komentář: Mk 16,9-15
Ježíš Zmrtvýchvstalý nepřichází hned k těm „nejdůležitějším“, ke svým nejbližším spolupracovníkům. Jeho cesty vedou přes slabé, hříšné a obyčejné lidi. To je naděje i pro mne – i se mnou se chce setkat, i mne chce povzbudit, i mne chce poslat.

Výběr literatury komentující nedělní (ev. i všednodenní) liturgické texty:
- http://www.ikarmel.cz/tema/liturgicky-rok/

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Händel i v temnotách života přinesl skvělé hudební plody.

(22. 2. 2025) Georg Friedrich Händel (* 23. února 1685 Halle + 14. dubna 1759 Londýn) se po prodělané mrtvici dostal na pokraj…

Mladí lidé proti zvrácenému politickému zřízení

Mladí lidé proti zvrácenému politickému zřízení
(21. 2. 2025) 22. 2. 1943 byli v Mnichově gilotinou popraveni tři mladí lidé Sophie Scholl, Hans Scholl a Christoph Probst z odbojové…

Světový den sociální spravedlnosti: 20. 2.

Světový den sociální spravedlnosti: 20. 2.
(19. 2. 2025) Světový den sociální spravedlnosti byl ustanoven OSN v roce 2007 a připomíná, že sociální spravedlnost by měla být…

Kdy je letos Popeleční středa?

(11. 2. 2025) Datum popeleční středy tento rok

Nová mobilní aplikace Víra.cz: „Víra na dosah ruky“

Nová mobilní aplikace Víra.cz: „Víra na dosah ruky“
(11. 2. 2025) S potěšením oznamujeme spuštění mobilní aplikace webu Víra.cz, která je oficiálně dostupná od 11. února 2025. Cílem…