Sekce: Nedělní liturgie
29. 6. 2003
Slavnost sv. Petra a Pavla - 13. neděle v mezidobí B
VSTUPNÍ ANTIFONA A MODLITBA
Svatí apoštolové Petr a Pavel prolili za církev svou krev; měli podíl na kalichu utrpení Páně, a stali se Božími přáteli.
VSTUPNÍ MODLITBA
Bože, ty naplňuješ svatou radostí svůj lid, který se shromáždil v dnešní slavný den tvých svatých apoštolů Petra a Pavla; dej, ať se ve všem držíme jejich nauky, protože s nimi je spjat počátek života tvé církve. Skrze tvého Syna...
1. ČTENÍ
Život Kristových svědků odráží osud samotného Mistra. Tak je Petr zajat v den velikonoc jako Ježíš (srov. Lk 22,7). Avšak Petrovo poslání není ještě u konce, proto přichází ke slovu Boží mimořádný zásah na přímluvu společenství (12,5). Tato přímluva je vyslyšena vysláním anděla (12,7). Pronásledovaná církev se modlí jako Ježíš a zrovna tak zakouší pomoc od anděla, Božího vyslance.
Sk 12,1-11
Král Herodes začal zle zakročovat proti některým členům církevní obce. Janova bratra Jakuba dal popravit mečem. Když viděl, že se to židům líbí, dal zatknout také Petra. Byly právě velikonoce. Zmocnil se ho tedy, dal ho zavřít do žaláře a hlídat od čtyřnásobné stráže vždycky po čtyřech vojácích. Měl v úmyslu, že ho po velikonocích dá popravit. Tak byl Petr hlídán ve vězení; církevní obec se však naléhavě za něho modlila k Bohu.
V noci před tím dnem, kdy ho chtěl Herodes popravit, spal Petr mezi dvěma vojáky a byl spoután dvěma řetězy. I přede dveřmi stála stráž.
Najednou se objevil anděl Páně a v kobce zazářilo světlo. Strčil Petra do boku, vzbudil ho a řekl: ”Rychle vstaň!” Tu mu spadly řetězy z rukou.
Pak mu anděl řekl: ”Opásej se a obuj si opánky!” Udělal to.
Dále mu nařídil: ”Přehoď si plášť a pojď za mnou!” Šel tedy za ním ven, ale nevěděl, že je to skutečnost, co se dělo skrze anděla. Myslel, že má vidění. Přešli pak první i druhou stráž a došli k železné bráně. Vyšli tedy ven a šli dál jednou ulicí. A hned nato anděl zmizel.
V tom přišel Petr k sobě a řekl: ”Teď vím jistě, že Pán poslal svého anděla a vytrhl mě z Herodových rukou a ze všeho, na co čeká židovský lid.”
ŽALM 34
Odpověď: Pán mě vysvobodil ze všech mých obav.
Ustavičně chci velebit Hospodina, - vždy bude v mých ústech jeho chvála. - V Hospodinu nechť se chlubí moje duše, - ať to slyší pokorní a radují se.
Velebte se mnou Hospodina, - oslavujme spolu jeho jméno! - Hledal jsem Hospodina, a vyslyšel mě, - vysvobodil mě ze všech mých obav.
Pohleďte k němu, ať se rozveselíte, - vaše tvář se nemusí zardívat hanbou. - Hle, ubožák zavolal, a Hospodin slyšel, - pomohl mu ve všech jeho strastech.
Jak ochránce se utábořil Hospodinův anděl - kolem těch, kdo Hospodina ctí, a vysvobodil je. - Okuste a vizte, jak je Hospodin dobrý, - blaze člověku, který se k němu utíká.
2. ČTENÍ
Tento úryvek se nazývá ”závěť apoštola”. V ní apoštol předává určitá doporučení Timotejovi a vyjadřuje své pocity před smrtí. Necítí se jako oběť, srovnává se jen s úlitbou (oleje, vína nebo vody) vylitou na oběť (v. 6). Přesto však vnímá, že tato úlitba je úplná. Závěrečné verše ukazují, do jaké míry Pavel následoval Krista: všichni ho opustili (v. 16), cítí se sám jako Pán (v. 17).
2 Tim 4,6-8.17-18
Milovaný! Já už mám prolít v oběť svou krev, chvíle, kdy mám odejít, je tady. Dobrý boj jsem bojoval, svůj běh jsem skončil, víru jsem uchoval. Teď mě už jen čeká věnec spravedlnosti, který mi v onen den předá Pán, spravedlivý soudce. A nejen mně; stejně tak i všem, kdo s láskou čekají na jeho příchod.
Pán stál při mně a dal mi sílu, abych plně hlásal evangelium a aby ho slyšeli lidé ze všech národů. A tak jsem byl vysvobozen ze lví tlamy. Pán mě vysvobodí ode všeho zlého a zachrání pro své nebeské království. Jemu buď sláva na věčné věky! Amen.
ZPĚV PŘED EVANGELIEM
Aleluja. Ty jsi Petr - Skála - a na té skále zbuduji svou církev a pekelné mocnosti ji nepřemohou. Aleluja.
EVANGELIUM
Kontrast mezi míněním lidí a vyznáním učedníků (ústy Petra) má podtrhnout pravou identitu Ježíše. Na toto vyznání pak navazuje Petrovo poslání. Petr má být skalou, základem nového společenství (nezapomeňme však, že prapůvodní skalou je Kristus!). On je obdařen klíči, které jsou znamením moci.
Mt 16,13-19
Když Ježíš přišel do končin Césareje Filipovy, zeptal se svých učedníků: ”Za koho lidé pokládají Syna člověka?”
Odpověděli: ”Jedni za Jana Křtitele, druzí za Eliáše, jiní za Jeremiáše nebo za jednoho z proroků.”
Řekl jim: ”A za koho mě pokládáte vy?”
Šimon Petr odpověděl: ”Ty jsi Mesiáš, Syn živého Boha.”
Ježíš mu na to řekl: ”Blahoslavený jsi, Šimone, synu Jonášův, protože ti to nezjevilo tělo a krev, ale můj nebeský Otec. A já ti říkám: Ty jsi Petr - Skála - a na té skále zbuduji svou církev a pekelné mocnosti ji nepřemohou. Tobě dám klíče od nebeského království; co svážeš na zemi, bude svázáno na nebi, a co rozvážeš na zemi, bude rozvázáno na nebi.”
K ZAMYŠLENÍ
Říci Pánu: ”Miluji tě!” ve chvíli radostného překvapení může být poměrně snadné. Ale láska není jen nadšení a prvé vyznání. Ke skutečné kvalitě a velikosti roste ve zkouškách. Těch se dostalo apoštolům Petrovi a Pavlovi ve vrchovaté míře. Kořen jejich lásky naštěstí nebyl jen v nadšení a obdivu, ale ve víře ve skutečnost, že Ježíš, kvůli kterému trpěli, je Mesiáš. Tedy zachránce. Ani nám bez této víry a bez pochopení, co to vlastně znamená, že Ježíš je Mesiáš, nemusí ve zkouškách naše láska vydržet. Nebyli bychom první, kterým v trápeních ”došel dech” jejich lásky a důvěry ke Kristu. Proto je tak potřebné o dar víry a lásky prosit a vědět, že vytrvalost v obou těchto ctnostech není jen věcí našeho rozhodnutí, ale také výsledkem dobře přijatého Božího obdarování.
TEXTY K ROZJÍMÁNÍ NA TENTO TÝDEN
Gn 18,16-33
Mt 8,18-22
Komentář: Mt 8,18-22
To jsou ti učedníci, kteří chtějí za Kristem… ale spíše za svými představami o Kristu. Následovat Krista znamená ”sklonit své ucho” a poslouchat… a poslouchat… a poslouchat.
Gn 19,15-29
Mt 8,23-27
Komentář: Mt 8,23-27
Proč se bojíš? Tváří v tvář nepřehledným situacím a zmatkům klaď si tuto otázku. A pak si polož druhou otázku, kdo je pro tebe Kristus v tuto chvíli.
Gn 21,5.8-20
Mt 8,28-34
Komentář: Mt 8,28-34
A že někdy bys raději od Krista ”co nejdál”? A že bys raději, aby se nemíchal do ”tvých věcí”?
3. 7. Svátek sv. Tomáše
Ef 2,19-22
Jan 20,24-29
Komentář: Jan 20,24-29
Je sice pravda, že ”máme věřit”, i když nevidíme, ale nemůžeme věřit, pokud neslyšíme - vždyť víra je ze slyšení (Řím 10,17)! A tak si nemusím položit otázku, ”jak věřím”, ale spíše, ”jak živím víru” - totiž nasloucháním Božího slova.
Gn 23,1-4.19; 24,1-8.62-67
Mt 9,9-13
Komentář: Mt 9,9-13
Chci lásku, a ne oběť. Jako by Bůh řekl: nechci ani tak výkony, velké ctnosti, dlouhé modlitby. Chci především, abys měl oči otevřené pro ”nemocné”. A těch se ujímal.
5. 7. Slavnost sv. Cyrila a Metoděje
Iz 61,1-3a
2 Kor 4,1-2.5-7 ; Lk 10,1-9
Komentář: Iz 61,1-3a
Nést radostnou zvěst - o to se pokusili, a s úspěchem, Cyril a Metoděj. A pokud je pravda, že příklady táhnou, tak se mohu nechat oslovit jejich touhou získat pro Krista ty, kdo ho dosud neznají.