Ty jsi Mesiáš. (Mt 16,16) - Citát z Bible na každý den

Sekce: Nedělní liturgie

31. 5. 2015

Slavnost Nejsvětější Trojice – cyklus B

Tajemství Nejsvětější Trojice je ústředním pilířem naší víry. Vztah Otce, Syna a Ducha svatého dává prostor pro existenci vztahů každého tvora včetně člověka. Církev dnes žasne nad tímto tajemstvím. V prvním čtení zachytíme vyznání víry z Tóry. Druhé čtení poodhalí roli Ducha svatého. Evangelium nás pak uvede ke klíčovým slovům evangelisty Matouše.

VSTUPNÍ ANTIFONA A MODLITBA

Trojjediný Bůh, Otec i Syn i Duch svatý, nám prokázal své milosrdenství; chvalme a oslavujme ho navěky.

VSTUPNÍ MODLITBA

Bože Otče, tys poslal světu svého Syna a svatého Ducha, a zjevils tak lidem tajemství svého vnitřního života; dej nám, abychom toto tajemství v pravé víře vyznávali, abychom hlásali jedinou věčnou slávu a klaněli se společné svrchované moci jediného božství ve třech osobách. Prosíme o to skrze tvého Syna…

1. ČTENÍ

Kniha Deuteronomium je pojata jako řeč Mojžíše před svojí smrtí k Izraeli. Opakuje, ale také znovu interpretuje celý Zákon. Čtvrtá kapitola je závěrem úvodní části. Autor nejprve připomíná dějiny vyjití z egyptského zajetí, a tak staví před oči Izraelitů velikost Boží. Po textu, který čteme, se bude citovat Desatero, které začíná vyznáním, kdo je Hospodin.

Dt 4,32-34.39-40

Mojžíš řekl lidu: „Ptej se dávných dob, které tě předcházely ode dne, kdy Bůh stvořil člověka na zemi, ptej se od jednoho konce nebes k druhému: stalo se někdy něco tak velkého nebo bylo něco podobného slyšet, aby nějaký národ slyšel hlas Boha, mluvícího z ohně, jako jsi slyšel ty, a zůstal naživu? Nebo zkusil nějaký bůh přijít a vyvolit si národ uprostřed jiného národa zkouškami, znameními, divy, bitvami, mocnou rukou, napřaženým ramenem, úžasnými děsnými činy, jak pro vás to všechno učinil Hospodin, váš Bůh, před vašimi zraky v Egyptě? Uznej to dnes a uvaž v srdci: je to Hospodin, Bůh nahoře na nebi jako dole na zemi; není jiného boha. Zachovávej jeho nařízení a jeho příkazy, které ti dnes přikazuji, abys byl šťastný ty a tvoji synové po tobě, abys dlouho žil na zemi, kterou ti Hospodin, tvůj Bůh, dává navždy.“

ŽALM 33

Zákon, tedy pět knih Mojžíšových, je především slovem živého Boha. A toto slovo je spolehlivé. Proto žalmista může jásat a svou písní opěvovat Hospodina.

Odpověď: Blaze lidu, který si Hospodin vyvolil za svůj majetek.

Hospodinovo slovo je správné, – spolehlivé je celé jeho dílo. – Miluje spravedlnost a právo, – země je plná Hospodinovy milosti. Jeho slovem vznikla nebesa, – dechem jeho úst všechen jejich zástup. – On totiž řekl — a stalo se, – on poručil — a vše povstalo. Hospodinovo oko bdí nad těmi, kdo se ho bojí, – nad těmi, kdo doufají v jeho milost, – aby jejich duše vyrval ze smrti, – aby jim život zachoval za hladu. Naše duše vyhlíží Hospodina, – on sám je naše pomoc a štít. – Ať spočine na nás, Hospodine, tvé milosrdenství, – jak doufáme v tebe.

2. ČTENÍ

List Římanům se obšírně zabývá otázkou ospravedlnění z víry a nikoli ze skutků. Pozorný čtenář ale zahlédne správný důraz. Křesťané jsou vedeni Duchem Božím a nikoli normami. Kdo je tento Duch? Dar Otce i Syna! Je to Boží láska, která nás objala. Proto dnes smíme Boha nazvat Otcem.

Řím 8,14-17

Bratři! Všichni, kdo se dávají vést Božím Duchem, jsou Boží synové. Nedostali jste přece ducha otroctví, že byste museli zase znova žít ve strachu. Dostali jste však ducha těch, kdo byli přijati za vlastní, a proto můžeme volat: „Abba, Otče!“ Spolu s naším duchem to potvrzuje sám Duch svatý, že jsme Boží děti. Jsme-li však děti, jsme i dědici: dědici Boží a spoludědici Kristovi. Musíme ovšem jako on trpět, abychom tak mohli spolu s ním dojít slávy.

ZPĚV PŘED EVANGELIEM

Aleluja. Sláva Otci i Synu i Duchu svatému, Bohu, který je, který byl a který přijde. Aleluja.

EVANGELIUM

Čteme poslední slova Matoušova evangelia. Ježíš odchází k Otci. Ale jeho loučení není jen prodchnuté smutkem či nostalgií. Na tomto místě se nejzřetelněji v Matoušově evangeliu objeví vyznání víry v Nejsvětější Trojici. A každý další učedník má být do tohoto tajemství ponořen!

Mt 28,16-20

Jedenáct učedníků odešlo do Galileje na horu, kam jim Ježíš určil. Uviděli ho a klaněli se mu, někteří však měli pochybnosti. Ježíš k nim přistoupil a promluvil: „Je mi dána veškerá moc na nebi i na zemi. Jděte tedy, získejte za učedníky všechny národy, křtěte je ve jménu Otce i Syna i Ducha svatého a učte je zachovávat všechno, co jsem vám přikázal. Hle, já jsem s vámi po všechny dny až do konce světa!“

ANTIFONA, MODLITBA PO PŘIJÍMANÍ

Protože jste synové, poslal vám Bůh do srdce Ducha svého Syna, Ducha, který volá: „Abba, Otče!“

K ZAMYŠLENÍ

Tajemství Nejsvětější Trojice se někdy přecházelo s odkazem na nepostižitelnost takové pravdy. Ale Bůh nechtěl toto tajemství člověku skrýt, nýbrž odhalit. Proto Ježíš volí přirovnání tajemství vnitřního božího života ke vztahu uvnitř rodiny, což velmi dobře známe! Bůh tedy ve svém nitru žije vztahem tak důvěrným, jako je vztah dítěte k rodiči? Ale to je ještě mnohem intenzivnější vazba, Boží Syn totiž stojí před apoštoly dospělý! Jaký je vztah dospělého milujícího dítěte ke svému rodiči? Syn dává vše, co má, aby učinil Otce šťastným. A Otec mu dovolí snad nejstrašidelnější výpravu, jaká se dá představit. Cílem je záchrana ztraceného člověka. Bůh Otec i Bůh Syn ho nesmírně milují. A tak Syn dává život a člověk může skrze Syna k Otci. Ale jedno zde chybí. Kde vezme člověk sílu k lásce stejné intenzity, jakou má Bůh ve svém vlastním nitru? Otec a Syn dávají tuto lásku člověku sami – dávají mu svého Ducha svatého. Tak Kristus odhaluje největší tajemství: Láska není jen cit či pocit, ale jedna z osob Nejsvětější Trojice.

TEXTY K ROZJÍMÁNÍ NA TENTO TÝDEN

1.6.

Tob 1,3; 2,1a-8

Mk 12,1-12

Komentář: Tob 1,3; 2,1a-8
Tobiáš nedbá nebezpečí, které mu hrozí a uctivě pochovává svého mrtvého krajana. Odehrává se to v osmém století před Kristem! Vzpomeň na všechny nepohřbené, zvláť ve dvou válkách minulého století…

2.6.

Tob 2,9-14

Mk 12,13-17

Komentář: Tob 2,9-14
Tobiáš trpí nejen ztrátou zraku, ale i výčitkami vlastní ženy. Když zbožný a spravedlivý muž ztratí práci, ocitne se v podobné situaci. Sám s Hospodinem.

3.6.

Tob 3,1-11a.16-17a

Mk 12,18-27

Komentář: Tob 3,1-11a.16-17a
Sám před Hospodinem sténá a pláče. A najednou není sám. Život bude pokračovat po boku Sáry. Oba byli „na dně“ a posléze uzdraveni. Láskou. Pán jejich modlitby vyslyšel. Avšak úplně jinak, než si oba přáli.

4.6. slavnost Těla a Krve Páně

Ex 24,3-8; Žid 9,11-15

Mk 14,12-16.22-26

Komentář: Ex 24,3-8
Slib věrnosti Hospodinu má mnohem větší význam, když je pronesen ve společenství. Kéž letošní Eucharistický kongres prohloubí vědomí společenství Kristova Těla a cítění s jeho ohroženými „končetinami“.

5.6.

Tob 11,5-17

Mk 12,35-37

Komentář: Tob 11,5-17
Do rodiny, která byla těžce zkoušená utrpením, se vrací radost. Drželi s Hospodinem a nyní drží pospolu. Vzkaz do našich dnů…

6.6.

Tob 12,1.5-15.20

Mk 12,38-44

Komentář: Tob 12,1.5-15.20
Za štěstím rodiny stojí doprovázející Rafael, uzdravující posel, který byl dosud nepoznán, přestože byl ve všech těžkostech nablízku. Radost zaznívá v mezizpěvu, který následuje po čtení. Kéž vidím Boha podobně i já ve svém životním příběhu!

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY:


TÉMA TÝDNE
kratičké zamyšlení vycházející z nedělních liturgických textů:
- www.vira.cz/Texty/Tema-tydne/


NEDĚLNÍ KÁZÁNÍ a přímluvy
- www.pastorace.cz/kazani


PŘÍMLUVY NA KAŽDOU NEDĚLI
na základě aktuálního dění:
- http://www.apha.cz/nedelni-primluvy-1
na základě nedělních biblických textů:
- www.pastorace.cz/Kazani/


LITURGICKÝ KALENDÁŘ
Dynamický liturgický kalendář od roku 1901 do 2099
- www.pastorace.cz/kalendar/


LITERATURA K LITURGICKÝM BIBLICKÝM TEXTŮM
Výběr literatury k liturgickým textům:
- www.ikarmel.cz/tema/liturgicky-rok/


BOHOSLUŽBY V PŘÍMÉM PŘENOSU
Bohoslužby v přímém přenosu pravidelně vysílá Radio Proglas a televize Noe.
Televize Noe svým divákům také přináší přímé přenosy ze slavnostních bohoslužeb
ve Vatikánu a z papežových cest po světě
- www.tvnoe.cz
- www.proglas.cz

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Händel i v temnotách života přinesl skvělé hudební plody.

(22. 2. 2025) Georg Friedrich Händel (* 23. února 1685 Halle + 14. dubna 1759 Londýn) se po prodělané mrtvici dostal na pokraj…

Mladí lidé proti zvrácenému politickému zřízení

Mladí lidé proti zvrácenému politickému zřízení
(21. 2. 2025) 22. 2. 1943 byli v Mnichově gilotinou popraveni tři mladí lidé Sophie Scholl, Hans Scholl a Christoph Probst z odbojové…

Světový den sociální spravedlnosti: 20. 2.

Světový den sociální spravedlnosti: 20. 2.
(19. 2. 2025) Světový den sociální spravedlnosti byl ustanoven OSN v roce 2007 a připomíná, že sociální spravedlnost by měla být…

Kdy je letos Popeleční středa?

(11. 2. 2025) Datum popeleční středy tento rok

Nová mobilní aplikace Víra.cz: „Víra na dosah ruky“

Nová mobilní aplikace Víra.cz: „Víra na dosah ruky“
(11. 2. 2025) S potěšením oznamujeme spuštění mobilní aplikace webu Víra.cz, která je oficiálně dostupná od 11. února 2025. Cílem…