Sekce: Nedělní liturgie
2. 6. 2013
9. neděle v mezidobí – cyklus C
KOMENTÁŘE k nedělním biblickým textům:
- http://pastorace.cz/kazani
- Téma týdne - kratičké zamyšlení na každý týden na základě citátu z nedělních liturgických textů: http://www.vira.cz/Texty/Tema-tydne/
PŘÍMLUVY:
Přímluvy pro každou nedělní mši koncipované na základě aktuálního dění v církvi, ve světě i v naší zemi
- http://ps.apha.cz/nedelni-primluvy/
LITURGICKÝ KALENDÁŘ:
Dynamický liturgický kalendář od roku 1901 do 2099 naleznete zde: http://pastorace.cz/kalendar/
BOHOSLUŽBY V PŘÍMÉM PŘENOSU
Bohoslužby v přímém přenosu pravidelně vysílá každou neděli dopoledne televize Noe. Svým divákům také přináší přímé přenosy ze slavnostních bohoslužeb ve Vatikánu a z cest papeže Františka po světě. www.tvnoe.cz
VSTUPNÍ ANTIFONA A MODLITBA
Obrať se ke mně a smiluj se nade mnou, Hospodine, vždyť já jsem tak sám a tak ubohý! Popatř na mou bídu a trápení, odpusť mi všechny hříchy!
VSTUPNÍ MODLITBA
Bože, náš nebeský Otče, dovoláváme se tvé prozřetelnosti, jejíž záměry nikdo nemůže zmařit, a prosíme: odvrať od nás všechno, co nám škodí, a všechno, co nám dáváš, ať nám prospívá. Skrze tvého Syna…
1. ČTENÍ
Král Šalamoun někdy po roce 960 př. Kr. staví chrám. 8. kapitola popisuje slavnost posvěcení tohoto chrámu. Vrcholem byl okamžik, kdy Boží sláva naplnila chrám, a tehdy Šalamoun pronáší dlouhou žehnací modlitbu, jejíž součástí je i prosba za pohany, kteří do chrámu vstoupí.
1 Král 8,41-43
Šalomoun se modlil v chrámě: „Vyslyš, Hospodine, i cizince, který není z tvého izraelského lidu, jestliže přijde z daleké země kvůli tvému jménu – neboť uslyší o tvém velikém jménu, o tvé mocné ruce a o tvém napřaženém rameni – jestliže přijde prosit do tohoto domu, vyslyš ho v nebi, v místě, kde přebýváš. Učiň všechno, o co tě bude cizinec prosit, aby všechny národy země poznaly tvoje jméno, aby se tě bály jako tvůj izraelský lid a aby poznaly, že byl tento dům, který jsem vystavěl, pojmenován tvým jménem.“
ŽALM 117
Nejkratší žalm. Chválit Boha není jen výsadou vyvolených, ale úkolem všech národů, tedy i nás!
Odpověď: Jděte do celého světa a hlásejte evangelium. Nebo: Aleluja.
Chvalte Hospodina, všichni lidé, – oslavujte ho, všechny národy.
Neboť mocně vládne nad námi jeho milosrdenství – a Hospodinova věrnost trvá navěky.
2. ČTENÍ
Od této neděle čteme na pokračování list Galaťanům. Vznikl kolem roku 50 po Kr. Hned po vstupním pozdravu zazní ostrý tón. Celý list řeší otázku svobody křesťana. Evangelium je zvěst o svobodě, a nikoli spoutanosti. Zde jde především o předpisy židovské obřízky.
Gal 1,1-2.6-10
Pavel, apoštol ustanovený ne od lidí, ani prostřednictvím nějakého člověka, ale skrze Ježíše Krista a Boha Otce, který ho vzkřísil z mrtvých, a všichni bratři, kteří jsou se mnou, galatským církevním obcím.
Divím se, že se od toho, který vás povolal v Kristově milosti, tak rychle uchylujete k jinému evangeliu. Ale to naprosto není nějaké jiné evangelium! To vás jen jistí lidé matou a rádi by překroutili evangelium Kristovo.
Ale i kdybychom vám my sami nebo anděl z nebe hlásali evangelium odchylné od toho, které jsme vám hlásali, buď proklet! Co jsem řekl, opakuji ještě jednou: Hlásá-li vám kdo evangelium odchylné od toho, které jste přijali, buď proklet!
Snažím se teď, abych si získal přízeň u lidí? Anebo u Boha? Což se ucházím o to, abych byl pěkný u lidí? Kdybych ještě i teď chtěl být pěkný u lidí, nebyl bych Kristovým služebníkem.
ZPĚV PŘED EVANGELIEM
Aleluja. Tak Bůh miloval svět, že dal svého jednorozeného Syna; každý, kdo v něho věří, má život věčný. Aleluja.
EVANGELIUM
Příběh se odehrává v severní části Izraele. Setník byl nejspíše římským vojákem, ale zřejmě ve vojsku Heroda Antipy; velel stovce mužů. Klíčovým tématem je otázka víry Izraelitů. Ježíš poukáže na víru pohana, která je větší než všech Izraelitů okolo Ježíše, a tato víra (!), nikoli příslušnost k vyvolené skupině, umožní zázrak.
Lk 7,1-10
Když Ježíš domluvil ke svým posluchačům, přišel do Kafarnaa. Jeden setník tam měl služebníka, na němž mu velmi záleželo; ten však byl nemocný a umíral. Když setník uslyšel o Ježíšovi, poslal k němu židovské starší s prosbou, aby přišel a služebníka mu uzdravil. Starší přišli k Ježíšovi a horlivě se přimlouvali: „Je toho hoden, abys mu vyhověl, protože má náš národ rád a vystavěl nám synagogu.“ Ježíš šel s nimi. Když už nebyl daleko od toho domu, poslal k němu setník přátele se vzkazem: „Pane, neobtěžuj se! Neboť si nezasloužím, abys vešel do mého domu; proto jsem si ani netroufal přijít k tobě osobně. Ale řekni jen slovo, a můj služebník bude uzdraven. Vždyť i já jsem člověk podřízený, ale mám pod sebou vojáky; řeknu jednomu ‘jdi’, a jde, a jinému ‘přijď’, a přijde, a svému služebníkovi ‘udělej to’, a udělá to.“ Když to Ježíš uslyšel, podivil se mu; obrátil se k zástupu, který ho následoval, a prohlásil: „Říkám vám: Ani v izraelském národě jsem nenašel takovou víru!“ Když se pak poslové vrátili do domu, shledali, že ten služebník je zdráv.
K ZAMYŠLENÍ
Celým Starým zákonem se vine klíčová myšlenka, že zachráněn bude jen ten, kdo patří k vyvolenému národu. Slovo „pohan“ označuje ty, kdo nejsou příslušníky židovského národa a nepatří k zachráněným. To jsme však většinou právě my! Ale Ježíš tuto příslušnost posune do zcela jiné roviny. Zachráněni nebudeme podle příslušnosti k národu, či společenství. Zachráněn bude jen ten, kdo Ježíši uvěřil. Lze to i obrátit, není-li v našem srdci víra, pak pouhé vnější obřady nestačí. Nejde nyní o teologickou diskusi, kdo a za jakých okolností může být spasen. Jde o výzvu! Uvěřme, protože bez živé víry je naše spása ztracená.
TEXTY K ROZJÍMÁNÍ NA TENTO TÝDEN
3.6.
Tob 1,3; 2,1a-8
Mk 12,1-12
Komentář: Tob 1,3; 2,1a-8
Tobiáš tě zve, abys i ty chodil „po cestách pravdy a spravedlnosti po všechny dny svého života“. Buď pozorný k naplňování tohoto slova v dnešním dni.
4.6.
Tob 2,9-14
Mk 12,13-17
Komentář: Tob 2,9-14
Podezřívavost a nedůvěra narušují lidské vztahy, přátelství, vzájemnou důvěru ve společenství. Rozhodni se odložit ze svého života vše, co k nedůvěře a podezřívavosti vede. Buď tím, který svojí důvěrou dává druhým odvahu důvěřovat. Buď tím, kdo dává svoji důvěru druhým jako odpověď na Boží důvěru vůči sobě.
5.6.
Tob 3,1-11a.16-17a
Mk 12,18-27
Komentář: Tob 3,1-11a.16-17a
Oba zkoušené vede utrpení k modlitbě. Nezapomínej na to v dnešním dni, ve „zkoušce“, která tě dnes potká!
6.6.
Tob 6,10-11; 7,1.9-17; 8,4-9a
Mk 12,28b-34
Komentář: Tob 6,10-11; 7,1.9-17; 8,4-9a
Pros za své manželství (či svých blízkých), aby(ste) „se spolu ve zdraví dožili vysokého stáří“. Pros o požehnání a posilu ve vzájemné a společné službě.
7.6. slavnost Nejsvětějšího Srdce Ježíšova
Ez 34,11-16; Řím 5,5-11
Lk 15,3-7
Komentář: Řím 5,5-11
Kristus ti svou smrtí otevřel cestu smíření s Otcem, jsme „zachránění jeho životem“. A svým životem mu máš vydávat svědectví – láskou a ochotou ke smíření.
8.6. památka Neposkvrněného Srdce Panny Marie
Iz 61,9-11
Lk 2,41-51
Komentář: Lk 2,41-51
I ty jsi zván uchovávat Ježíšova slova ve svém srdci, přemýšlet o nich a uskutečňovat je ve svém životě.
Výběr literatury komentující nedělní (ev. i všednodenní) liturgické texty:
- http://www.ikarmel.cz/tema/liturgicky-rok/