Sekce: Nedělní liturgie
5. 5. 2013
6. neděle velikonoční – cyklus C
KOMENTÁŘE k nedělním biblickým textům:
- http://pastorace.cz/kazani
- Téma týdne - kratičké zamyšlení na každý týden na základě citátu z nedělních liturgických textů: http://www.vira.cz/Texty/Tema-tydne/
PŘÍMLUVY:
Přímluvy pro každou nedělní mši koncipované na základě aktuálního dění v církvi, ve světě i v naší zemi
- http://ps.apha.cz/nedelni-primluvy/
LITURGICKÝ KALENDÁŘ:
Dynamický liturgický kalendář od roku 1901 do 2099 naleznete zde: http://pastorace.cz/kalendar/
BOHOSLUŽBY V PŘÍMÉM PŘENOSU
Bohoslužby v přímém přenosu pravidelně vysílá každou neděli dopoledne televize Noe. Svým divákům také přináší přímé přenosy ze slavnostních bohoslužeb ve Vatikánu a z cest papeže Františka po světě. www.tvnoe.cz
VSTUPNÍ ANTIFONA A MODLITBA
S radostným zvoláním zvěstujte, hlásejte po celém světě: Pán vykoupil svůj lid. Aleluja.
VSTUPNÍ MODLITBA
Všemohoucí Bože, dej, ať prožíváme velikonoční dobu tak opravdově, aby se naše spojení se vzkříšeným Kristem trvale projevovalo v celém našem životě. Neboť on s tebou v jednotě Ducha svatého...
1. ČTENÍ
Ocitáme se v Jeruzalémě kolem roku 48 po Kr. Evangelium bylo hlásáno již na mnoha místech mimo Palestinu. Ale s tím vyvstává zásadní otázka. Nakolik musí obrácení pohané nejprve zachovávat židovské předpisy a nakolik jsou pro ně jako křesťany nezávazné? Tak se schází první koncil (Sk 15,4-21). Jeho závěry dostaly písemnou podobu:
Sk 15,1-2.22-29
Někteří lidé přišli z Judska do Antiochie a poučovali bratry: „Nedáte-li se podle mojžíšského zvyku obřezat, nemůžete dojít spásy.“ Pavel a Barnabáš se však s nimi dostali do hádky a úporně se s nimi o to přeli. Bylo proto rozhodnuto, aby se kvůli této sporné otázce Pavel, Barnabáš a někteří z nich odebrali k apoštolům a starším do Jeruzaléma.
Tehdy se apoštolové a starší spolu s celou církevní obcí rozhodli, že ze svého středu vyberou několik mužů a pošlou je s Pavlem a Barnabášem do Antiochie, totiž Judu, kterému říkali Barsabáš, a Silu – vedoucí muže mezi bratry. A po nich poslali toto psaní:
„Apoštolové a starší posílají bratrský pozdrav bratrům v Antiochii, Sýrii a Kilíkii, obráceným z pohanství. Dověděli jsme se, že vás někteří lidé z našeho středu znepokojili a popletli svými řečmi, ačkoli k tomu nedostali od nás žádné pověření. My jsme se tedy nyní jednomyslně rozhodli, že vybereme některé muže a pošleme je k vám zároveň s naším drahým Barnabášem a Pavlem, lidmi, kteří nasadili svůj život pro našeho Pána Ježíše Krista. A tak jsme vypravili Judu a Silu, aby vám to vyložili ještě ústně.
Rozhodl totiž Duch svatý i my, že vám nemá být ukládáno žádné další břemeno kromě těchto nutných věcí: vyvarovat se toho, co bylo obětováno modlám, krve, masa z udušených zvířat a smilstva. Budete-li se těchto věcí chránit, jednáte správně. Buďte zdrávi.“
ŽALM ŽALM 67
Tento žalm je ve skutečnosti prosbou, aby se projevila Boží milost. K této modlitbě se dá snadno připojit!
Odpověď: Ať tě, Bože, velebí národy, ať tě velebí kdekterý národ! Nebo: Aleluja.
Bože, buď milostiv a žehnej nám, – ukaž nám svou jasnou tvář, – kéž se pozná na zemi, jak jednáš, – kéž poznají všechny národy, jak zachraňuješ.
Nechť se lidé radují a jásají, – že soudíš národy spravedlivě – a lidi na zemi řídíš.
Ať tě, Bože, velebí národy, – ať tě velebí kdekterý národ! – Kéž nám Bůh žehná, – ať ho ctí všechny končiny země!
2. ČTENÍ
Kniha Zjevení apoštola Jana je dílo psané zvláštním jazykem – apokalyptickým stylem. V této knize jsme se dostali až k závěrečným kapitolám, které popisují konečné Boží vítězství a odměnu spravedlivých. Nechme se strhnout emotivním popisem nebe – místa, které pro nás připravuje Bůh.
Zj 21,10-14.22-23
Anděl mě přenesl v duchu na velikou a vysokou horu a ukázal mi svaté město, Jeruzalém, jak sestupuje z nebe od Boha a září Boží vznešeností. Jiskřilo jako nejvzácnější kámen, jako křišťálově průhledný jaspis. Mělo silné a vysoké hradby s dvanácti branami, na nich dvanáct andělů a jména nadepsaná na nich jsou jména dvanácti izraelských kmenů. Tři brány ležely k východu, tři brány k severu, tři brány k jihu a tři brány k západu. Městské hradby mají dvanáct základních kamenů a na nich dvanáct jmen dvanácti Beránkových apoštolů.
Chrám jsem v něm však neviděl, neboť Pán Bůh vševládný a Beránek – to je jeho chrám. A toto město nemá zapotřebí ani slunce, ani měsíce, aby ho osvětlovaly, protože ho ozařuje Boží velebnost. Jeho světlem je Beránek.
ZPĚV PŘED EVANGELIEM
Aleluja. Kdo mě miluje, bude zachovávat mé slovo, praví Pán, a můj Otec bude ho milovat a přijdeme k němu. Aleluja.
EVANGELIUM
Ocitáme se ve večeřadle. Apošto-lové již zažili mytí nohou. Nyní je Ježíš povzbuzuje: „Ať se vaše srdce nechvěje.“ (Jan 14,1). Avšak na tomto podkladě otevírá tajemství niterného Božího života – tajemství vztahu Otce a Syna. Zjevuje působení „Přímluvce“ – Ducha svatého.
Jan 14,23-29
Ježíš řekl svým učedníkům: „Kdo mě miluje, bude zachovávat mé slovo a můj Otec ho bude milovat a přijdeme k němu a učiníme si u něho příbytek. Kdo mě nemiluje, nezachovává moje slova. A přece slovo, které slyšíte, není moje, ale mého Otce, který mě poslal.
To jsem k vám mluvil, dokud ještě zůstávám u vás. Ale Přímluvce, Duch svatý, kterého Otec pošle ve jménu mém, ten vás naučí všemu a připomene vám všechno ostatní, co jsem vám řekl já.
Pokoj vám zanechávám, svůj pokoj vám dávám; ne ten, který dává svět, já vám dávám. Ať se vaše srdce nechvěje a neděsí. Slyšeli jste, že jsem vám řekl: ‘Odcházím’ a ‘zase k vám přijdu.’ Kdybyste mě milovali, radovali byste se, že jdu k Otci, neboť Otec je větší než já. Řekl jsem vám to už teď, dříve než se to stane, abyste uvěřili, až se to stane.“
K ZAMYŠLENÍ
Při prvním pohledu se může zdát, že doba apoštolů byla zcela idylická, plná porozumění, lásky a vstřícnosti. Kritikové říkají, že později lidé zhatili či promrhali původní poselství Ježíše. Ale Sk 15 ukazují, že již první doba je plná otazníků a ostré diskuse. Proč to Bůh neučinil snazší? Jednou z věcí, která Bohu leží zřetelně na srdci, je skutečnost církve jako společenství lidí, kteří Boha přijali a vydali se na společnou pouť víry. A právě proto je třeba, abychom se uvnitř církve učili chápat, naslouchat a s pokorou přijímat pohledy druhých. Pravdy víry je třeba znovu a znovu precizovat. Pochopení evangelia není jen otázkou jakési „původní“ generace. Pochopit musí každé pokolení a každý jednotlivec. A to je nesnadný proces. Jeho cena je ale nesmírná a týká se také nás, kdo žijeme právě v této době a právě na tomto místě.
TEXTY K ROZJÍMÁNÍ NA TENTO TÝDEN
pondělí 6. 5.
Sk 16,11-15
Jan 15,26 – 16,4a
Komentář: Jan 15,26 – 16,4a
„Vydávejte svědectví.“ – opět je zde tato „nepohodlná“ výzva, kterou bychom často rádi hodili na někoho jiného, neslyšeli ji, dělali radši spoustu jiných věcí… Ježíšova výzva tu však zůstává a čeká na uskutečnění v mém životě – i dnes.
úterý 7. 5.
Sk 16,22-34
Jan 16,5-11
Komentář: Jan 16,5-11
Ježíš přislíbil Přímluvce (a dal jej) i tobě. Jsi zván, abys prohloubil svoji zkušenost s Duchem, aby ses mu i dnes otvíral, nechal se jím obdarovat a vést.
středa 8. 5.
Sk 17,15.22 – 18,1
Jan 16,12-15
Komentář: Jan 16,12-15
Pros o Ducha pravdy, aby i dnes rostla tvoje víra, aby rostlo tvé poznání Pána, aby se prohlubovala tvoje služba, ke které si tě Pán povolal.
čtvrtek 9. 5. - Slavnost Nanebevstoupení Páně
Ef 1,17-23 nebo Žid 9,24-28; 10,19-23
Lk 24,46-53
Komentář: Ef 1,17-23
Modli se dnes za farnost, do které patříš, za své bratry a sestry, aby jim Otec slávy udělil „dar moudře věci chápat a jejich smysl odhalovat“. Modli se, aby osvítil jejich srdce, aby „pochopili, jaká je naděje těch, které povolal, jaké poklady slávy skrývá jeho dědictví“.
pátek 10. 5.
Sk 18,9-18
Jan 16,20-23a
Komentář: Jan 16,20-23a
Jak moc se raduji z Kristova vzkříšení? Jak moc se v mém životě projevuje radost ze záchrany, z vykoupení, radost z patření Hospodinu?
sobota 11. 5.
Sk 18,23-28
Jan 16,23b-28
Komentář: Jan 16,23b-28
Otec vás miluje, protože jste vy milovali mne a uvěřili jste, že jsem vyšel od Boha.“ – Jistota, na které mohu stavět, a zároveň závazek k vytrvalosti: v lásce a ve víře.
Výběr literatury komentující nedělní (ev. i všednodenní) liturgické texty:
- http://www.ikarmel.cz/tema/liturgicky-rok/