Ty jsi Mesiáš. (Mt 16,16) - Citát z Bible na každý den

Sekce: Nedělní liturgie

15. 2. 2009

6. neděle v mezidobí – cyklus B

Každý člověk má svá slabá místa. Každý nese skrytá nebo viditelná zranění. Někdy je prezentujeme jako "problém", jindy je zakrýváme a chováme se, jako by nebyla. Chceme-li je uzdravit, je třeba na ně pravdivě pohlédnout, nezastírat, že existují, a k jejich řešení vyhledat pomoc. Přijmout se takoví, jací opravdu jsme a jak nás vidí Bůh, v tom je naše štěstí. Naším největším problémem je hřích. I ten se snažíme zakrývat a jednáme, jako by se nic zvláštního nedělo. Máme-li být pravdiví před Bohem i před sebou, je třeba odkrýt tajemství našeho nitra a vyhledat Boží uzdravující pohled. Pojmenujeme-li vlastní zlo a budeme-li prosit Boha o odpuštění, budeme uzdraveni. Hříšníky jsme přece všichni bez rozdílu.

VSTUPNÍ ANTIFONA A MODLITBA

Popřej mi sluchu, Bože, rychle mě zachraň! Buď mi ochrannou skálou, opevněnou tvrzí k mé záchraně, vždyť ty jsi má skála a má tvrz, pro své jméno mě povedeš a budeš řídit.

VSTUPNÍ MODLITBA

Bože, ty přebýváš v těch, kdo mají čisté a upřímné srdce; dej nám svou milost, ať žijeme tak, abychom byli tvým důstojným příbytkem. Skrze tvého Syna ...

1. ČTENÍ

Tento zákon nám přibližuje, v jakém kulturním prostředí Kristus konal svou činnost. Vyloučení malomocného ze společenství a nařízení, že po uzdravení bylo třeba přinést oběť za usmíření, ukazují, že malomocenství bylo považováno za následek hříchu.

Lv 13,1-2.45-46

Hospodin řekl Mojžíšovi a Árónovi: "Jestliže se u někoho ukáže na holé kůži vřed, strup nebo světlá skvrna – což bývají příznaky zhoubného malomocenství – ať je přiveden k veleknězi Árónovi nebo k některému z jeho synů kněží.
Malomocný, na němž se objeví tato vyrážka, ať chodí v roztržených šatech, s rozpuštěnými vlasy a se zahalenými vousy a bude volat: Nečistý, nečistý! Je nečistý po všechen čas, pokud bude mít vyrážku. Je nečistý, bude bydlet sám, musí se zdržovat mimo tábor."

ŽALM 32

Odpověď: Tys mé útočiště, zahrneš mě radostí ze záchrany.

Šťastný je ten, komu byla odpuštěna nepravost, – jehož hřích je přikryt. – Šťastný je člověk, kterému Hospodin nepřičítá vinu, – v jehož duši není klamu.
Vyznal jsem se ti ze svého hříchu, – svou nepravost jsem nezatajil. – Řekl jsem: "Vyznávám se Hospodinu ze své ničemnosti," – a tys odpustil, co jsem zavinil hříchem.
Radujte se z Hospodina a těšte se, spravedliví, – jásejte, všichni, kdo jste upřímného srdce.

2. ČTENÍ

Pavlova řeč se stále točí kolem "svobody podřízené lásce". I v obyčejných záležitostech má křesťan "hledat prospěch druhých" (a pokud možno nepůsobit pohoršení). Jinými slovy: ať se hledá vždycky Boží oslavení, které je spjaté s prospěchem druhých. Tak se napodobuje příklad Pavlův a potažmo i Kristův.

1 Kor 10,31 – 11,1

(Bratři a sestry!) Ať jíte, ať pijete nebo cokoli jiného děláte, všecko dělejte k Boží oslavě. Nebuďte pohoršením ani židům, ani pohanům, ani Boží církevní obci. Já se také snažím o to, abych ve všem pamatoval na druhé, a nehledím na to, co je prospěšné mně, ale na to, co prospívá všem, aby tak mohli dojít spásy.
Napodobujte mne, jako já napodobuji Krista.

ZPĚV PŘED EVANGELIEM

Aleluja. Veliký prorok povstal mezi námi, Bůh navštívil svůj lid. Aleluja.

EVANGELIUM

Evangelium vykresluje Krista "s lidskou tváří" a s lidskými city: pohnut soucitem Kristus vztáhl ruku a uzdravil nemocného. Zákaz rozhlašovat zázrak se má opět chápat na pozadí toho, že jen po ukřižování a vzkříšení je možné "správně poznat Kristovu identitu". A teprve pak nastává čas hlásání.

Mk 1,40-45

K Ježíšovi přišel jeden malomocný a na kolenou ho prosil: "Chceš-li, můžeš mě očistit." Ježíš měl s ním soucit. Vztáhl ruku, dotkl se ho a řekl mu: "Chci, buď čistý!" A hned od něho malomocenství odešlo a byl očištěn.
Ježíš ho hned poslal pryč a přísně mu nařídil: "Ne abys někomu o tom říkal! Ale jdi, ukaž se knězi a přines oběť za své očištění, jak nařídil Mojžíš – jim na svědectví."
On odešel, ale začal to horlivě rozhlašovat a tu událost rozšiřovat, takže Ježíš už nemohl veřejně vejít do města, ale zůstával venku na opuštěných místech. Ale přesto k němu chodili lidé odevšad.

K ZAMYŠLENÍ

Nalézat Boha ve všech věcech. Někdy to bývá velmi snadné: není problémem uvidět Boží lásku v úsměvu druhého člověka, v rozkvetlé zahradě, zdařilém díle nebo úspěchu. To, co podle našich soudů je pozitivní a příjemné, zdá se nám být od Boha a my ho v tom spatřujeme. Nalézat však Boha ve všech věcech! Tedy i v těch, které za dobré nepovažujeme: v nemoci, ve zkoušce, v kříži nebo ve vnitřní prázdnotě. I ty jsou jeho darem a povoláním, což však zpravidla nechápeme. Tomu, který nás miluje, není jedno, že trpíme, naopak, dnešní evangelium nám říká, že Ježíš s námi má soucit. Doslova, že trpí spolu s námi. Nebojí se ani naší bolesti, a dokonce ani smrti, neutíká před ní, je živě přítomen a provází všechno, co prožíváme od začátku až do konce. On nemá problém nalézat nás ve všem, co jsme. Věřme, že i my to dokážeme vzhledem k němu – nalézat ho ve všech věcech.

TEXTY K ROZJÍMÁNÍ NA TENTO TÝDEN

16. 2.

Gn 4,1-15.25

Mk 8,11-13

Komentář: Mk 8,11-13
Znamení sama o sobě nejsou tak důležitá, důležité je řídit svůj život podle Krista, měnit jej podle jeho slov. Jsem k tomu i v dnešním dni ochoten, jsem k tomu i dnes připravena?

17. 2.

Gn 6,5-8; 7,1-5.10

Mk 8,14-21

Komentář: Mk 8,14-21
I dnes mám důvěřovat Kristu, jeho vedení, nezajišťovat si všechny okolnosti svého života, být připraven na jeho vedení, být připravena přijmout jeho požehnání ...

18. 2.

Gn 8,6-13.20-22

Mk 8,22-26

Komentář: Mk 8,22-26
Cesta proměny našeho života, cesta směřující ke Kristu není jednorázová věc, ale každodenní vytrvalé úsilí o věrnost v naplňování jeho slova. Skrze tuto věrnost mohu pomalu začínat vědět, chápat, znát ...

19. 2.

Gn 9,1-13

Mk 8,27-33

Komentář: Mk 8,27-33
Ježíšova cesta do Jeruzaléma, jeho smrt a zmrtvýchvstání patří neoddělitelně k němu i k cestě jeho učedníků. Nemohu jít cestou bez kříže, nemohu si trvale zajistit bezproblémový život. Jsem s tím srozuměn(a)?

20. 2.

Gn 11,1-9

Mk 8,34 – 9,1

Komentář: Mk 8,34 – 9,1
V utrpení, ve starostech a trápeních nemám ztrácet (vedle svého života) i naději. Naději na své vykoupení, naději na proměnu mého života, kterou mám v Kristu Ježíši.

21. 2.

Žid 11,1-7

Mk 9,2-13

Komentář: Mk 9,2-13
"Toho poslouchejte!" K čemu mě dnes Ježíš zve, v čem ho mám poslechnout, co mám naplňovat, co uskutečňovat?

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Händel i v temnotách života přinesl skvělé hudební plody.

(22. 2. 2025) Georg Friedrich Händel (* 23. února 1685 Halle + 14. dubna 1759 Londýn) se po prodělané mrtvici dostal na pokraj…

Mladí lidé proti zvrácenému politickému zřízení

Mladí lidé proti zvrácenému politickému zřízení
(21. 2. 2025) 22. 2. 1943 byli v Mnichově gilotinou popraveni tři mladí lidé Sophie Scholl, Hans Scholl a Christoph Probst z odbojové…

Světový den sociální spravedlnosti: 20. 2.

Světový den sociální spravedlnosti: 20. 2.
(19. 2. 2025) Světový den sociální spravedlnosti byl ustanoven OSN v roce 2007 a připomíná, že sociální spravedlnost by měla být…

Kdy je letos Popeleční středa?

(11. 2. 2025) Datum popeleční středy tento rok

Nová mobilní aplikace Víra.cz: „Víra na dosah ruky“

Nová mobilní aplikace Víra.cz: „Víra na dosah ruky“
(11. 2. 2025) S potěšením oznamujeme spuštění mobilní aplikace webu Víra.cz, která je oficiálně dostupná od 11. února 2025. Cílem…