Ty jsi Mesiáš. (Mt 16,16) - Citát z Bible na každý den

Sekce: Nedělní liturgie

16. 2. 2003

6. neděle v mezidobí

Je asi mnohdy snadnější ukli­dit a vyzdobit kostel než přijmout skutečnost, že Bůh chce ”bydlet” pře­devším v nitru člověka a ve své církvi, ve společenství lidí. Ale sami za sebe nemůžeme Bohu nabídnout žádnou rov­nocennou náhradu, byť by šlo o sebe­vzácnější předměty. Je třeba mu ote­vírat vlastní nitro v důvěře a s pravdivostí.

VSTUPNÍ ANTIFONA A MODLITBA

Popřej mi sluchu, Bože, rychle mě zachraň! Buď mi ochran­nou skálou, opevněnou tvrzí k mé záchraně, vždyť ty jsi má skála a má tvrz, pro své jméno mě povedeš a budeš řídit.

VSTUPNÍ MODLITBA

Bože, ty přebýváš v těch, kdo jsou spravedliví a mají čisté srdce; dej nám svou milost, ať ži­jeme tak, aby­chom byli tvým dů­stojným příbytkem. Skrze tvého Syna...

1. ČTENÍ

Tento zákon nám přibližuje, v jakém kulturním prostředí Kristus konal svou činnost. Vyloučení ma­lo­moc­ného ze společenství a nařízení, že po uzdravení bylo třeba přinést oběť za usmíření, ukazují, že malo­mocenství bylo považováno za násle­dek hříchu.

Lv 13,1-2.45-46

Hospodin řekl Mojžíšovi a Árónovi: ”Jestliže se u někoho ukáže na holé kůži vřed, strup nebo světlá skvrna - což bývají příznaky zhoub­ného malomocenství - ať je přiveden k veleknězi Árónovi nebo k někte­rému z jeho synů kněží.

Malomocný, na němž se ob­jeví tato vyrážka, ať chodí v roztrže­ných šatech, s rozpuštěnými vlasy a se zahalenými vousy a bude volat: Ne­čistý, nečistý! Je nečistý po vše­chen čas, pokud bude mít vyrážku. Je ne­čistý, bude bydlet sám, musí se zdr­žovat mimo tábor.”

ŽALM 32

Odpověď: Tys mé útočiště, zahr­neš mě radostí ze záchrany.

Šťastný je ten, komu byla odpuš­těna nepravost, - jehož hřích je přikryt. - Šťastný je člověk, kterému Hospo­din nepřičítá vinu, - v jehož duši není klamu.

Vyznal jsem se ti ze svého hříchu, - svou nepravost jsem nezatajil. - Řekl jsem: ”Vyznávám se Hospo­dinu ze své ničemnosti,” - a tys odpustil, co jsem zavinil hří­chem.

Radujte se z Hospodina a těšte se, spravedliví, - jásejte všichni, kdo jste upřímného srdce.

2. ČTENÍ

Pavlova řeč se stále točí ko­lem ”svobody, podřízené lásce”. I po­kud se týká obyčejných záleži­tostí, křesťan má ”hledat prospěch dru­hých” (a pokud možno nepůso­bit po­horšení). Jinými slovy: ať se hledá vždycky Boží oslavení, které je spjaté s prospěchem druhých. Tak se napo­dobuje příklad Pavlův a po­tažmo i Kristův.

1 Kor 10,31-11,1

Bratři! Ať jíte, ať pijete nebo cokoli jiného děláte, všecko dělejte k Boží oslavě. Nebuďte po­horšením ani židům, ani pohanům, ani Boží cír­kevní obci. Já se také snažím o to, abych ve všem pama­toval na druhé, a nehledím na to, co je prospěšné mně, ale na to, co pro­spívá všem, aby tak mohli dojít spásy.

Napodobujte mne, jako já (napodobuji) Krista.

ZPĚV PŘED EVANGELIEM

Aleluja. Veliký prorok po­vstal mezi námi, Bůh navštívil svůj lid! Aleluja.

EVANGELIUM

Evangelium vykresluje Kris­ta ”s lidskou tváří” a s lidskými city: pohnut soucitem Kristus vztáhl ru­ku a uzdravil nemocného. Zákaz roz­hla­šovat zázrak se má opět chá­pat na pozadí toho, že jen po ukři­žování a vzkříšení je možné ”správně poznat Kristovu identitu”. A teprve pak na­stává čas hlásání.

Mk 1,40-45

K Ježíšovi přišel jeden malo­mocný a na kolenou ho prosil: ”Chceš-li, můžeš mě očistit.” Ježíš měl s ním soucit. Vztáhl ruku, dotkl se ho a řekl mu: ”Chci, buď čistý!” A hned od něho malomocenství odešlo a byl očištěn.

Ježíš ho hned poslal pryč a přísně mu nařídil: ”Ne abys někomu o tom říkal! Ale jdi, ukaž se knězi a přines oběť za své očištění, co naří­dil Mojžíš - jim na svědectví.”

On odešel, ale začal to hor­livě rozhlašovat a tu událost rozši­řovat, takže Ježíš už nemohl veřejně vejít do města, ale zůstával venku na opuště­ných místech. Přesto však chodili k němu lidé odevšad.

K ZAMYŠLENÍ

1 Kor 10,31-11,1
Jak vlastně má člověk jíst nebo pít k Boží oslavě? Jen tak, že řekne jakousi kouzelnou větu a po­tom si do­přeje, co jeho oči či žalu­dek žádají? Nebo tak, že si k Boží oslavě bude všechno odpírat? Odpo­věď má kořen asi někde jinde. Záleží na tom, kdo je pro křesťana první a nejdů­ležitější osobou, kdo je na pr­vém místě v jeho srdci. Do té míry, do jaké je to Bůh, může s ním všechno spojovat. Tedy jíst, pít, pra­covat, odpočívat s ním, v postoji lásky k němu, a tak ho svým životem chvá­lit. Křesťanství není kom­pliko­vané, ale je náročné svým poža­dav­kem na pravdivost či opravdo­vost. Nic, co má před Bohem obstát, se ne­může dělat ”jen jako”, naoko, ne­prav­divě.

TEXTY K ROZJÍMÁNÍ NA TENTO TÝDEN

Gn 4,1-15.25

Mk 8,11-13

Komentář: Mk 8,11-13
Někteří se přou s Kristem výslovně. Jiní se sice také přou, ale nechtějí to přiznat - nechávají to v sobě ”probublávat”. Cestou není držet pod pokličkou nespokojenost, ale promluvit si o tom s Kristem tváří v tvář - jako přítel s přítelem.

Gn 6,5-8; 7,1-5.10

Mk 8,14-21

Komentář: Mk 8,14-21
Bůh promlouvá i skrze udá­losti - i skrze ty nejběžnější (apošto­lové se bavili o tom, že nemají chleba). A během dne neškodí se občas zastavit a pouvažovat, zda Bůh ke mně nepromlouval… skrze oby­čejné události.

Gn 8,6-13.20-22

Mk 8,22-26

Komentář: Mk 8,22-26
Uzdravení, osvobození od různých závislostí či hříchů - to často Pán dává postupně. A na mně je, abych trpělivě vytrvával a neod­cházel od Pána - nespokojený a zklamaný.

Gn 9,1-13

Mk 8,27-33

Komentář: Mk 8,27-33
Chtít manipulovat s Bohem - toho jsme schopni také my: kdy­koli v modlitbě Bohu ”vnucujeme”, jak má jednat (co nám má dát). Ma­nipu­lace však není cestou…

Gn 11,1-9

Mk 8,34-9,1

Komentář: Mk 8,34-9,1
Jít za Kristem vyžaduje ochotu… ztrácet: svoje pohodlí, svoje představy o budoucnosti a o využí­vání svého majetku.

22. 2. Svátek Stolce sv. apoštola Petra

1 Petr 5,1-4

Mt 16,13-19

Komentář: Mt 16,13-19
Ty jsi Mesiáš, Zachránce! Toto vyznání není pouze výsadou ”Petrovou”, ale všech těch, kdo věří v Krista. A toto vyznání může být i pro mne skálou ve zmatku, v hledání, v nejistotě…

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Händel i v temnotách života přinesl skvělé hudební plody.

(22. 2. 2025) Georg Friedrich Händel (* 23. února 1685 Halle + 14. dubna 1759 Londýn) se po prodělané mrtvici dostal na pokraj…

Mladí lidé proti zvrácenému politickému zřízení

Mladí lidé proti zvrácenému politickému zřízení
(21. 2. 2025) 22. 2. 1943 byli v Mnichově gilotinou popraveni tři mladí lidé Sophie Scholl, Hans Scholl a Christoph Probst z odbojové…

Světový den sociální spravedlnosti: 20. 2.

Světový den sociální spravedlnosti: 20. 2.
(19. 2. 2025) Světový den sociální spravedlnosti byl ustanoven OSN v roce 2007 a připomíná, že sociální spravedlnost by měla být…

Kdy je letos Popeleční středa?

(11. 2. 2025) Datum popeleční středy tento rok

Nová mobilní aplikace Víra.cz: „Víra na dosah ruky“

Nová mobilní aplikace Víra.cz: „Víra na dosah ruky“
(11. 2. 2025) S potěšením oznamujeme spuštění mobilní aplikace webu Víra.cz, která je oficiálně dostupná od 11. února 2025. Cílem…