Sekce: Nedělní liturgie
8. 2. 2015
5. neděle v mezidobí – cyklus B
Zajímavý zip: Kurz EVANGELIZACE na Katolické teologické fakultě v Praze od 24.2.2015
Katolická teologická fakulta Univerzity Karlovy vypisuje v rámci programu Celoživotního vzdělávání kurz EVANGELIZACE. Jde o placený jednosemestrální kurz (500 Kč za semestr), který probíhá v letním semestru tj. od 24.2.2015 do 19.5.2015.
Kurz evangelizace - více info
VSTUPNÍ ANTIFONA A MODLITBA
Pojďme, klaňme se Bohu, poklekněme před svým tvůrcem, Hospodinem! Neboť on je náš Bůh.
VSTUPNÍ MODLITBA
Všemohoucí Bože, opatruj nás – svůj lid – s otcovskou láskou; a protože nemáme oporu jinde než v naději na tvou milost, chraň nás stále svou mocí. Skrze tvého Syna…
1. ČTENÍ
Kniha Job je napsána jako divadelní hra postavená na dialozích, resp. spíše monolozích šesti aktérů. Tématem této hry je hledání odpovědi na lidské utrpení. Job je spravedlivý, nezhřešil, a přeci trpí. Sed-má kapitola je modlitbou, v níž Job Bohu předkládá svou bolest jako naléhání: „Nepomůžeš-li, Bože, můj život ztratí význam i pro tebe…“
Job 7,1-4.6-7
Job řekl: „Což nejsou svízele údělem člověka na zemi, dni jeho jako dni nádeníka? Jak otrok touží po stínu, jak nádeník čeká na svou výplatu, tak jsem dostal v úděl měsíce bídy a noci soužení byly mně přiděleny. Když uléhám, říkám si: Kdy asi vstanu? Když končí večer, sytím se neklidem do úsvitu. Mé dny jsou rychlejší než tkalcovský člunek, plynou bez naděje. Pamatuj, že můj život je jako dech, mé oko již nikdy neuzří štěstí.“
ŽALM 147
První verše žalmu jsou odpovědí na 1. čtení, druhá strofa mluví o Bohu jako lékaři, který nenechá bez pozornosti žádné rány. On léčí a pozvedá… Text žalmu je i naší modlitbou.
Odpověď: Chvalte Hospodina, který uzdravuje ty, jimž puká srdce. Nebo: Aleluja.
Chvalte Hospodina, neboť je dobrý, – opěvujte našeho Boha, neboť je milý, – zaslouží si chvály. – Hospodin buduje Jeruzalém, – shromažďuje rozptýlené z Izraele. Uzdravuje ty, jimž puká srdce, – a jejich rány obvazuje. – Určuje počet hvězd, – každou z nich nazývá jménem. Velký je náš Pán a přemocný, – jeho moudrost je bez míry. – Pokorné Hospodin pozvedá, – bezbožné však ponižuje k zemi.
2. ČTENÍ
V deváté kapitole prvního listu Korinťanům se Pavel vyjadřuje k otázce odměny (platu) za službu hlásání evangelia. Nejprve obhajuje, že na ni má nárok (9,3-14). Následně však říká, že se jí v Korintě zřekl. Předkládá těm, kteří na něj dorážejí (9,3), že jeho služba komunitě křesťanů je sebevydáním a nikoli cestou k obohacení se.
1 Kor 9,16-19.22-23
Bratři! Že hlásám evangelium, tím se chlubit nemohu; to je mi uloženo jako povinnost, a běda, kdybych ho nehlásal.
Odměnu bych mohl čekat, kdybych to dělal z vlastního popudu. Když to však dělám proto, že to mám nařízeno, plním jen úkol, který mi byl svěřen. Jaká je tedy moje odměna? To, že hlásám evangelium, a nic za to nechci, takže se vzdávám práva, které mi evangelium poskytuje. Jsem nezávislý na všech, a přece jsem udělal ze sebe služebníka všech, abych tak získal tím větší počet lidí. U slabých jsem se stal slabým, abych získal slabé. Pro všechny jsem se stal vším, abych stůj co stůj zachránil aspoň některé. A to všechno dělám proto, abych zároveň s nimi získal podíl v dobrech evangelia.
ZPĚV PŘED EVANGELIEM
Aleluja. Pán vzal na sebe naše slabosti a nesl naše nemoci. Aleluja.
EVANGELIUM
Již třetí neděli pokračujeme ve čtení první kapitoly Markova evangelia. Dnešní perikopa je Ježíšův typický den. Uzdravuje, není mu lhostejná žádná lidská nouze, ale také má čas na modlitbu. Důraz však neklade na léčení nemocných, ale na zvěstování evangelia.
Mk 1,29-39
Ježíš vyšel ze synagogy a vstoupil s Jakubem a Janem do Šimonova a Ondřejova domu. Šimonova tchyně ležela v horečce. Hned mu o ní pověděli. Přistoupil, vzal ji za ruku a pozvedl ji. Tu jí horečka přestala a ona je obsluhovala.
Když nastal večer a slunce zapadlo, přinášeli k němu všechny nemocné a posedlé. Celé město se shromáždilo u dveří. I uzdravil mnoho nemocných s rozličnými chorobami a vyhnal mnoho zlých duchů. Nedovoloval však zlým duchům mluvit, protože věděli, kdo je. Brzo ráno, ještě za tmy, vstal a vyšel ven, zašel si na opuštěné místo a tam se modlil. Šimon se svými druhy se pustili za ním. Našli ho a řekli mu: „Všichni tě hledají!“ Odpověděl jim: „Pojďme jinam, do blízkých městeček, abych i tam kázal, protože kvůli tomu jsem přišel.“ A procházel celou Galilejí, kázal v jejich synagogách a vyháněl zlé duchy.
ANTIFONA, MODLITBA PO PŘIJÍMANÍ
Chvalme Boha za jeho milosrdenství, za jeho divy k dobru lidí, neboť žíznivou duši ukojil, hladovou duši naplnil dobrými věcmi.
K ZAMYŠLENÍ
Písmo často spojuje dvě roviny našich životních příběhů. Běžné události, které jsou někdy bolestné nebo těžké, s Božím nadčasovým poselstvím. I dnes Ježíš vstupuje do obyčejných událostí lidí, které ale proměňuje v prorocká gesta. Platí to ale i naopak: jeho prorocké jednání směřuje do velmi konkrétních událostí lidí. Je tak více než jasné, že Bůh nejen „zachraňuje lidstvo“, ale jde mu o každého konkrétního člověka. Bolest není posledním a jediným důvodem příchodu Ježíše. Jde o zvěstování Boží záchrany se všemi praktickými důsledky. Bůh proměňuje bolest tak, aby se stala nástrojem, který v konečném důsledku slouží k záchraně člověka.
TEXTY K ROZJÍMÁNÍ NA TENTO TÝDEN
9.2.
Gn 1,1-19
Mk 6,53-56
Komentář: Mk 6,53-56
Za deset dní budeme již v době postní. Až budeš stát ve frontě ke svátosti smíření, zkus vnímat tváře těch, kdo odcházejí od zpovědi. Buď opět svědkem četných uzdravení!
10.2.
Gn 1,20 – 2,4a
Mk 7,1-13
Komentář: Mk 7,1-13
Nestává se nám naopak, že opouštíme přikázání lidská a namlouváme si, že se držíme zákona Božího? Novost Ježíšova učení spočívá ve schopnosti najít smysl zákona. Nového Zákona!
11.2.
Gn 2,4b-9.15-17
Mk 7,14-23
Komentář: Mk 7,14-23
Když se ucpe kanalizace a odpad jde zpět, je to víc než nepříjemné. Nehrozí mi při nedostatku psychohygieny podobná odporná havárie?
12.2.
Gn 2,18-25
Mk 7,24-30
Komentář: Mk 7,24-30
Ježíš prochází „pohanským“ krajem. Snad by i nám mohly být vzorem pokorné modlitby lidí, kteří si myslí, že stojí mimo Církev.
13.2.
Gn 3,1-8
Mk 7,31-37
Komentář: Mk 7,31-37
V Desetiměstí, stále na pohanském území, se otvírá nebe. Kéž jsme i my otevřeni, aby Ježíš mohl skrze nás vejít do neznámých oblastí…
14.2.
Gn 3,9-24
Mk 8,1-10
Komentář: Mk 8,1-10
Jako tenkrát, i dnes se Ježíš podobně rozdává. Mimo jiné i v Eucharistii. Podobně jako tenkrát dokázal Ježíš nasytit množství, působí velké věci i dnes. Je potřeba jediné: nebát se mu předložit to málo, co máš.
SOUVISEJÍCÍ ODKAZY:
TÉMA TÝDNE
kratičké zamyšlení vycházející z nedělních liturgických textů:
- www.vira.cz/Texty/Tema-tydne/
NEDĚLNÍ KÁZÁNÍ a přímluvy
- www.pastorace.cz/kazani
PŘÍMLUVY NA KAŽDOU NEDĚLI
na základě aktuálního dění:
- http://www.apha.cz/nedelni-primluvy-1
na základě nedělních biblických textů:
- www.pastorace.cz/Kazani/
LITURGICKÝ KALENDÁŘ
Dynamický liturgický kalendář od roku 1901 do 2099
- www.pastorace.cz/kalendar/
LITERATURA K LITURGICKÝM BIBLICKÝM TEXTŮM
Výběr literatury k liturgickým textům:
- www.ikarmel.cz/tema/liturgicky-rok/
BOHOSLUŽBY V PŘÍMÉM PŘENOSU
Bohoslužby v přímém přenosu pravidelně vysílá Radio Proglas a televize Noe.
Televize Noe svým divákům také přináší přímé přenosy ze slavnostních bohoslužeb
ve Vatikánu a z papežových cest po světě
- www.tvnoe.cz
- www.proglas.cz