Ty jsi Mesiáš. (Mt 16,16) - Citát z Bible na každý den

Sekce: Nedělní liturgie

29. 4. 2007

4. neděle velikonoční - C

Dary a obdarovávání bývají spojeny s Vánocemi. Je to tak správné, vždyť Boží Syn se pro nás stal člověkem. Bohatství, které s sebou nesou Velikonoce není rozhodně o nic menší, ba naopak. O Velikonocích jsme se my lidé stali dětmi Božími. Tento dar Božího života, získaného Kristem, se uskutečnil v naší svátosti křtu. Bůh se obrátil ke každému z nás a přijal nás za vlastní. Ježíš za nás dal svůj život a nabídl nám život věčný. Z naší strany očekává ochotnou odpověď víry. Je ochoten znovu ji posilovat dalším darem Velikonoc: eucharistií. Spolu s Ježíšem tak vstupujeme do společenství s Otcem a máme podíl na životě Boží Trojice. I při dnešní liturgii si tyto dary budeme nejen připomínat, ale také je prožívat a zpřítomňovat. Kdo by neměl obdarování rád? Nezapomínejme však za veliké Boží skutky děkovat a zároveň prosit za kněze, kteří nám tato obdarování zprostředkovávají.

VSTUPNÍ ANTIFONA A MODLITBA

Země je plná Hospodinovy milosti; jeho slovem vznikla nebesa. Aleluja.

VSTUPNÍ MODLITBA

Všemohoucí, věčný Bože, tvůj Syn, Dobrý Pastýř tvého lidu, předešel nás do tvé slávy; posiluj jeho slabé stádce, aby došlo za svým vítězným Pastýřem do nebeské radosti. Neboť on s tebou v jednotě Ducha svatého…

1. ČTENÍ

Úspěch kázání před Židy a ”bohabojnými” pohany (srov. Sk 13,16.26) v pisidské Antiochii byl nezvykle velký (Sk 13,42-44). Lukáš zde líčí ideální typickou scénu zvěstování obracejícího se od židů k pohanům (a to nejen na základě jejich odmítnutí – srov. Sk 18,6 – ale především na základě Božího plánu, srov. Sk 1,8; 10n; 28,28; dnešní v. 47). Pavel si je však neustále vědom ”přednostního” práva Židů na Boží slovo (v. 46) a i později se snaží nejprve zvěstovat v synagógách (viz dále vynechané Sk 14,1nn).

SK 13,14.43-52

Pavel a Barnabáš šli z Perge a dostali se do Antiochie v Pisídii.
Tam šli v sobotu do synagogy a posadili se. Přišlo za nimi hodně židů a pohanů, kteří ctili Boha. Pavel a Barnabáš s nimi rozmlouvali a povzbuzovali je, aby zůstali věrni Boží milosti.
Následující sobotu se sešlo takřka celé město, aby si poslechlo Boží slovo. Když však židé viděli takové množství, naplnilo je to žárlivostí, odporovali Pavlovi, když mluvil, a vedli rouhavé řeči.
Tu Pavel i Barnabáš jim řekli otevřeně: ”Vám nejprve se mělo hlásat Boží slovo. Ale proto, že ho od sebe odmítáte, tak sami sebe odsuzujete ke ztrátě věčného života, obracíme se k pohanům. Neboť tak nám to nařídil Pán: ‚Určil jsem tě za světlo pohanům, abys byl spásou až na konec země.‘”
Když to uslyšeli pohané, radovali se a velebili slovo Páně. A přijali víru všichni, kdo byli určeni k věčnému životu. Tak se slovo Páně šířilo po celé té krajině.
Židé však poštvali zbožné ženy z vyšších vrstev a přední muže města, vyvolali proti Pavlovi a Barnabášovi pronásledování a vyhnali je ze svého území. Oni si na svědectví proti nim setřásli prach z nohou a odešli do Ikónia. Učedníci však byli plni radosti a Ducha svatého.

ŽALM 100

Odpověď: Aleluja.

Plesejte Hospodinu, všechny země, – služte Hospodinu s radostí, – vstupte před něho s jásotem!
Uznejte, že Hospodin je Bůh: – on nás učinil, a my mu náležíme, – jsme jeho lid a stádce jeho pastvy.
Neboť Hospodin je dobrý, – jeho milosrdenství je věčné, – po všechna pokolení trvá jeho věrnost.

2. ČTENÍ

Náš úryvek odpovídá na otázku, kdo obstojí během událostí ”tříbení a zkoušky”, které mají následovat po zlomení šesté pečeti (Zj 6,12-17). Jakousi anticipací z pohledu ”věčnosti” ukazuje sedmá kapitola nebeskou liturgii zachráněných, kteří obstojí ve zkouškách. Mohou nosit bílý šat, zaslíbený těm, kdo zachovali Boží slovo (Zj 3,3.4; 6,9). Palmy v jejich rukou jsou znamením dosaženého vítězství. Po předchozích bolestech a utrpení mohou nyní zakusit životodárnou a osvěžující Boží blízkost. Přestože oslavený Beránek přebývá v Božím majestátu (v. 17), ”sníží se” na úroveň člověka a dovede ho k živým vodám (srov. Jan 4,10.14; 7,37). Tímto činem Beránek dovrší své ”snížení” k člověku, jež se projevilo už ukřižováním. Toto ”snížení” je důsledkem hluboké náklonnosti neboli blahosklonnosti vůči člověku.

ZJ 7,9.14B-17

Já, Jan, viděl jsem veliký zástup, který by nikdo nespočítal, ze všech národů, kmenů, plemen a jazyků; stáli před trůnem a před Beránkem, oděni bílým rouchem, s palmami v rukou.
A jeden ze starců mi řekl: ”To jsou ti, kdo přicházejí z velikého soužení, roucho si do běla vyprali v Beránkově krvi. Proto jsou před Božím trůnem a ve dne v noci mu slouží v jeho chrámě. A ten, který sedí na trůně, se k nim sníží a bude s nimi bydlet. Už nikdy nebudou mít hlad ani žízeň, nebude už do nich pražit slunce ani jakýkoli jiný žár, protože Beránek, který je uprostřed před trůnem, bude je pást a vodit k pramenům živé vody. Bůh sám jim setře každou slzu z očí.”

ZPĚV PŘED EVANGELIEM

Aleluja. Já jsem dobrý pastýř, praví Pán, znám své ovce a moje ovce znají mne. Aleluja.

EVANGELIUM

V úryvku nalézáme třetí část výkladu ”pastýřské obrazné řeči”, tentokrát soustředěného na ”ovce”: Ty jsou charakterizovány stále se prohlubujícím vzájemným bytostným vztahem s Ježíšem – Pastýřem (ony ”slyší” Ježíšův hlas – on je ”zná”; ony ”jdou” za ním – on jim dává ”věčný život”). Ti, kdo takto ”naslouchají” a ”následují”, tvoří společenství nacházející v Ježíšových (a tím i v Otcových!) rukou absolutní jistotu a bezpečí, které lze ztratit jen vlastním rozhodnutím. Otec skrze Ježíše již daroval vše.

JAN 10,27-30

Ježíš řekl: ”Moje ovce slyší můj hlas, já je znám a ony jdou za mnou. Já jim dávám věčný život. Nezahynou navěky a nikdo mi je nevyrve z rukou.
Můj Otec, který mi je dal, je větší než všichni a z Otcových rukou je nemůže vyrvat nikdo. Já a Otec jedno jsme.”

K ZAMYŠLENÍ

Dnes jsme v úryvku knihy Zjevení slyšeli o Beránkovi, který ”povede veliký zástup, bude je pást a vodit k pramenům živé vody…” a v evangeliu hovoří Ježíš o svých ovcích, ”které slyší jeho hlas”. Beránek – Pastýř, to je Kristus, který dějinami vede společenství své církve, popřává mu oporu, stará se o něj a je mu nablízku, protože sám do něj patří. On otevřel všem nevyčerpatelný pramen své lásky. Spolu s ním pokračují v tomto krásném úkolu prostřednictvím služebného kněžství jako průvodci, společníci na cestě putování Božího lidu, ti, které on povolal. Také jim byly svěřeny klíče od zdroje života. V kněžství se setkává jejich osobní charisma s nesmírným Božím darem povolání. Kněz je ve svátosti připodobněn Kristu, pastýři a zároveň naplno zůstává člověkem, je součástí Božího lidu. Dnes, v neděli Dobrého pastýře, se zvlášť modlíme za to, aby byl neustále dostatek svatých kněží, ale také za to, aby ti, kteří jimi už jsou, dokázali velkoryse odpovídat na velikost povolání a zároveň pravdivě nést své lidství.

TEXTY K ROZJÍMÁNÍ NA TENTO TÝDEN

30. 4.

Sk 11,1-18

Jan 10,1-10

Komentář: Sk 11,1-18
Boží jednání někdy překračuje naše představy a tom, co jsme ochotni přijmout. Být otevřený Božímu Duchu, který vane, kam chce může pro mne být v dnešním textu výzvou.

1. 5.

Sk 11,19-26

Jan 10,22-30

Komentář: Sk 11,19-26
Bůh je schopen využít věci špatné (pronásledování učedníků) k něčemu dobrému (rozšíření církve do dalších zemí). A to se týká nejen učedníků, ale i mne. Mohu za to děkovat a může to pro mne být povzbuzením k vytrvalosti v nesení věcí těžkých a obtížných.

2. 5.

Sk 12,24 – 13,5a

Jan 12,44-50

Komentář: Jan 12,44-50
Nemusím zůstávat v temnotě. Ježíš nepřišel proto, aby mě odsoudil (kvůli mým hříchům), ale aby mi odpustil (a odpouští mi stále znovu) a ukazoval mi cestu vedoucí ke světlu, k Otci.

3. 5. Svátek sv. Filipa a Jakuba

1 Kor 15,1-8

Jan 14,6-14

Komentář: Jan 14,6-14
”Za cokoli budete prosit.” K čemu mě dnes Pán volá: za koho či za co mám dnes prosit a přimlouvat se.

4. 5.

Sk 13,26-33

Jan 14,1-6

Komentář: Jan 14,1-6
”Já jsem cesta, pravda a život.” Jak se tato Ježíšova slova projevují v mém životě? Je pro mne Ježíš opravdu Cestou, po které se snažím každý den jít; je pro mne Pravdou, které věřím a důvěřuji; je pro mne Životem, zdrojem, ze kterého čerpám pro svůj život?

5. 5.

Sk 13,44-52

Jan 14,7-14

Komentář: Sk 13,44-52
”Plni radosti a Ducha svatého.” K tomuto postoji učedníků jsme neustále zváni. Bez ohledu na okolnosti (jež mohou být obtížné a bolavé) má v nás být ta základní radost – ze spásy, z vykoupení, z naplnění Duchem svatým…

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Händel i v temnotách života přinesl skvělé hudební plody.

(22. 2. 2025) Georg Friedrich Händel (* 23. února 1685 Halle + 14. dubna 1759 Londýn) se po prodělané mrtvici dostal na pokraj…

Mladí lidé proti zvrácenému politickému zřízení

Mladí lidé proti zvrácenému politickému zřízení
(21. 2. 2025) 22. 2. 1943 byli v Mnichově gilotinou popraveni tři mladí lidé Sophie Scholl, Hans Scholl a Christoph Probst z odbojové…

Světový den sociální spravedlnosti: 20. 2.

Světový den sociální spravedlnosti: 20. 2.
(19. 2. 2025) Světový den sociální spravedlnosti byl ustanoven OSN v roce 2007 a připomíná, že sociální spravedlnost by měla být…

Kdy je letos Popeleční středa?

(11. 2. 2025) Datum popeleční středy tento rok

Nová mobilní aplikace Víra.cz: „Víra na dosah ruky“

Nová mobilní aplikace Víra.cz: „Víra na dosah ruky“
(11. 2. 2025) S potěšením oznamujeme spuštění mobilní aplikace webu Víra.cz, která je oficiálně dostupná od 11. února 2025. Cílem…