Sekce: Nedělní liturgie
23. 1. 2005
3.neděle v mezidobí
VSTUPNÍ ANTIFONA A MODLITBA
Zpívejte Hospodinu píseň novou, zpívejte Hospodinu, všechny země! Velebnost a vznešenost ho předchází, moc a nádhera je v jeho svatyni.
VSTUPNÍ MODLITBA
Všemohoucí, věčný Bože, veď nás, ať žijeme podle tvé vůle, abychom zůstávali stále spojeni s tvým milovaným Synem a přinášeli hojný užitek. Skrze tvého Syna…
1. ČTENÍ
V Izaiášově době Asyřané dobyli Galileu a část obyvatel odvedli do vyhnanství (r. 732 př. Kr.). Prorok vidí zemi v hluboké temnotě srovnatelné s temnotou „světa smrti“ či s chaotickou tmou před stvořením. Avšak v této temnotě zazáří světlo radosti, která je vykreslena pomocí komplementárních obrazů žní a vítězství. Bůh sám přinese svobodu a mír, neboť osvobodí od nadvlády Asýrie: zlomí symboly otroctví, tj. jařmo, hůl a bodec otrokáře (tak jako bylo zlomeno jho Midjanitů – Sd 7,14n).
Iz 8,23b – 9,3
V první době ponížil Hospodin zemi Zabulon a zemi Neftali, v poslední době však oslaví Mořskou cestu, kraj za Jordánem, Galileu pohanů.
Lid, který chodil ve tmě, vidí veliké světlo, obyvatelům temné země vzchází světlo. Dáváš mnoho jásotu, zvětšuješ radost; veselí se před tebou, jako se jásá o žních, jako plesají ti, kdo se dělí o kořist.
Neboť jařmo, které ho tížilo, hůl na jeho šíji a bodec jeho otrokáře jsi zlomil jako za midjanských dnů.
ŽALM 27
Odpověď: Hospodin je mé světlo a má spása.
Hospodin je mé světlo a má spása, koho bych se bál? – Hospodin je záštita mého života, před kým bych se třásl?
Jedno od Hospodina žádám a po tom toužím: – abych směl přebývat v Hospodinově domě po všechny dny svého života, – abych požíval Hospodinovy něhy – a patřil na jeho chrám.
Věřím, že uvidím blaho od Hospodina – v zemi živých! – Důvěřuj v Hospodina, buď silný, – ať se vzmuží tvé srdce, doufej v Hospodina!
2. ČTENÍ
Postavit kazatele na piedestal (místo Krista) je velmi starým pokušením, jak svědčí list do Korintu. Tato fascinace přináší zhoubné následky pro společenství: rozdělení na skupinky, nedocenění Krista a jeho kříže. Pavel má odvahu říct těmto „svým dětem ve víře“, že on není jejich spasitel, on není Kristus. Apoštol tak sám sestupuje z piedestalu, aby na něj postavil Krista.
1 Kor 1,10-13.17
Napomínám vás, (bratři a sestry), jménem našeho Pána Ježíše Krista: Buďte všichni zajedno a ať nejsou mezi vámi roztržky. Stejně usuzujte a stejně smýšlejte.
Lidé z Chloina domu mi totiž o vás oznámili, moji (bratři a sestry), že se mezi sebou hádáte. Mluvím o tom, že každý z vás říká (něco jiného): „Já držím s Pavlem!“, „Já zase s Apollem!“, „a já s Petrem!“, „já s Kristem!“
Je Kristus rozdělen? Copak byl za vás ukřižován Pavel? Nebo jste byli ve jménu Pavlově pokřtěni?
Neposlal mě totiž Kristus křtít, ale kázat radostnou zvěst, a to ne nějakou slovní moudrostí, aby Kristův kříž nebyl zbaven působivosti.
ZPĚV PŘED EVANGELIEM
Aleluja. Ježíš hlásal evangelium o Božím království a uzdravoval mezi lidem každou nemoc. Aleluja.
EVANGELIUM
Tato pasáž obsahuje „v zárodku“ celé Kristovo poselství: Boží království je blízko, protože se přiblížilo skrze skutky uzdravení a slovo evangelia. Na tuto nabídku je jediná přiměřená odpověď: obrácení neboli změna smýšlení. Touto změnou se nemíní „polepšení svého chování“, ale přijetí evangelia jako normy svého smýšlení a jednání. A někdy takové obrácení je velmi radikální, jak se ukazuje na případu oněch rybářů.
Mt 4,12-23
Když Ježíš uslyšel, že byl Jan (Křtitel) uvězněn, odebral se do Galileje. Opustil Nazaret, šel a usadil se v Kafarnau při moři v území Zabulonově a Neftalimově, aby se naplnilo, co bylo řečeno ústy proroka Izaiáše:
„Země Zabulonova a země Neftalimova, u moře, za Jordánem, Galilea pohanská, lid, který žil v temnotě, uviděl veliké světlo; světlo vzešlo těm, kdo sídlili v krajině stínu smrti.“
Od té doby začal Ježíš hlásat: „Obraťte se, neboť se přiblížilo nebeské království.“
Když se ubíral podél Galilejského moře, uviděl dva bratry, Šimona, zvaného Petr, a jeho bratra Ondřeje, jak vrhají síť do moře; byli totiž rybáři. Řekl jim: „Pojďte za mnou a udělám z vás rybáře lidí.“ Oni hned nechali sítě a následovali ho.
A jak šel odtamtud dál, uviděl jiné dva bratry, Zebedeova syna Jakuba a jeho bratra Jana, jak na lodi se svým otcem Zebedeem spravují sítě. A povolal je. Oni hned nechali loď i otce a následovali ho.
Ježíš pak chodil po celé Galileji, učil v jejich synagógách, hlásal evangelium o (Božím) království a uzdravoval mezi lidem každou nemoc a každou chorobu.
K ZAMYŠLENÍ
Ježíš se na veřejnosti objevuje se svým prvním poselstvím, týkajícím se nebeského království. Odkazuje na Boží vedení a jeho svrchovanost, na jeho plán záchrany člověka a stvoření. Toto Boží vedení se zjevuje a uskutečňuje ve slovech, činech a přímo v Ježíšově osobě. První pozvání, které tak od něho dostáváme, je naplněno důvěrou v Pána, který nás vede, ví o nás a pomáhá nám, naše pozemské dějiny prozařuje svou blízkostí a otevírá je věčnosti. Druhým obsahem Ježíšova poselství je výzva k obrácení. Stále jsme totiž podobni prvnímu člověku Adamovi, který před Bohem utíká a ukrývá se. Pán naopak po našich cestách přichází, aby nás potkal, jde nám vstříc a zve nás k následování. Není žádná země, kam by jeho výzva nedolehla. Co však bude vždycky respektovat, je naše svoboda, rozhodnutí. Budeme mít odvahu přijmout je za své a spolehnout se na Pána?
TEXTY K ROZJÍMÁNÍ NA TENTO TÝDEN
24. 1.
Žid 9,15.24-28
Mk 3,22-30
Komentář: Mk 3,22-30
Být rozdvojen mezi dobro a zlo nebo být sjednocován Duchem Božím? To je jako ptát se, zda je lepší být těžce nemocen nebo zdráv!
25. 1. Svátek Obrácení sv. Pavla
Sk 22,3-16 nebo Sk 9,1-22
Mt 16,15-18
Komentář: Mt 16,15-18
Ježíšův příkaz: „Jděte“ stojí stále jako výzva nad jeho učedníky. Vybudovat si stan na Hoře proměnění a v něm zůstat, je totiž lákavou představou. Ale Ježíš ji neschvaluje.
26. 1.
Žid 10,11-18
Mk 4,1-20
Komentář: Mk 4,1-20
Věřím, že setba Božího slova ve mně může přinést užitek, nebo počítám jen sám se sebou, s výsledky svého vlastního snažení?
27. 1.
Žid 10,19-25
Mk 4,21-25
Komentář: Mk 4,21-25
Není snadné měřit bližním jako sobě! Ale je dobré si připustit, že by Bůh mohl posoudit můj život právě tak přísně a nelítostně, jak já dokáži soudit bližního, který je mi nesympatický nebo který mi něco provedl!
28. 1.
Žid 10,32-39
Mk 4,26-34
Komentář: Mk 4,26-34
Při pohledu do světa v minulosti i současnosti se nám může zdát, že nejmohutněji roste zlo. Teprve podrobnější pohled ukáže, že nepatrnost Božího království, zasévaného do nitra člověka, není na překážku jeho životaschopnosti. A že jeho ovoce je podivuhodně veliké, i když dál zůstane nenápadným.
29. 1.
Žid 11,1-2.8-19
Mk 4,35-41
Komentář: Mk 4,35-41
Zažili jsme takového uklidnění ve svém nitru? A hledáváme je u Ježíše?