Sekce: Nedělní liturgie
27. 10. 2013
30. neděle v mezidobí – cyklus C
VSTUPNÍ ANTIFONA A MODLITBA
Ze srdce ať se radují, kdo hledají Hospodina. Uvažujte o Hospodinu a jeho moci, hledejte vždy jeho tvář!
VSTUPNÍ MODLITBA
Všemohoucí, věčný Bože, rozmnož naši víru, naději a lásku, ať s radostí plníme, co přikazuješ, aby se na nás splnilo, co slibuješ. Prosíme o to skrze tvého Syna…
1. ČTENÍ
Kniha Sirachovcova patří k nejmladším textům Starého zákona (2. st. př. Kr.). Jde o ponaučení mladému a zřejmě dobře situovanému člověku v nejrůznějších oblastech života. Náš text se vztahuje k modlitbě.
Sir 35,15b-17.20-22a
Protože Pán je spravedlivý Bůh, nestraní nikomu. Není na straně proti chudákovi a vyslyší modlitbu utištěného. Nepohrdne sirotkovou prosbou ani vdovou, když vylévá svou stížnost. Tíseň utlačeného se skončí, křik ubohého se utiší. Modlitba chudého proniká oblaka a nezastaví se, dokud tam nedojde. Nevzdálí se, dokud Nejvyšší nezakročí, nerozsoudí spravedlivě a neobnoví právo.
ŽALM 34
Bůh slyší volání, pokud naše srdce respektuje Boha. Obracejme se k němu s pravdivým a pokorným srdcem a on bude jednat.
Odpověď: Hle, ubožák zavolal, a Hospodin slyšel.
Ustavičně chci velebit Hospodina, – vždy bude v mých ústech jeho chvála. – V Hospodinu nechť se chlubí moje duše, – ať to slyší pokorní a radují se. Hospodinův hněv stíhá ty, kdo páchají zlo, – aby vyhladil ze země vzpomínku na ně. – Spravedliví volali, a Hospodin slyšel, – vysvobodil je z každé jejich tísně. Blízko je Hospodin těm, kdo mají zkroušené srdce, – na duchu zlomené zachraňuje. – Hospodin zachraňuje duše svých služebníků, – nebudou pykat, kdo se k němu utíkají.
2. ČTENÍ
Osobní dopis sv. Pavla Timoteovi odráží nejen řadu povzbuzení, ale i nelehkou situaci sv. Pavla. Zároveň jde o úžasnou ukázku praxe apoštolovy víry.
2 Tim 4,6-8.16-18
Milovaný! Já už mám prolít v oběť svou krev, chvíle, kdy mám odejít, je tady. Dobrý boj jsem bojoval, svůj běh jsem skončil, víru jsem uchoval. Teď mě už jen čeká věnec spravedlnosti, který mi v onen den předá Pán, spravedlivý soudce. A nejen mně; stejně tak i všem, kdo s láskou čekají na jeho příchod. Při mé první obhajobě nikdo se mě nezastal, všichni mě opustili. Kéž je jim to odpuštěno! Avšak Pán stál při mně a dal mi sílu, abych plně hlásal evangelium a aby ho slyšeli lidé ze všech národů. A tak jsem byl vysvobozen ze lví tlamy. Pán mě vysvobodí ode všeho zlého a zachrání pro své nebeské království. Jemu buď sláva na věčné věky! Amen.
ZPĚV PŘED EVANGELIEM
Aleluja. Bůh pro Kristovy zásluhy smířil svět se sebou a nás pověřil kázáním o tomto usmíření. Aleluja.
EVANGELIUM
Pokračujeme v návodu, jak se dobře modlit. Minulou neděli jsme zmínili vytrvalost. Dnes jde o pravdivost či pokoru. Ježíšův příklad je opět vyhrocený: Chrám bylo obrovské prostranství, větší než náměstí! Řecký text není jednoznačný: farizeus se modlí zřejmě k sobě místo k Bohu.
Lk 18,9-14
Některým lidem, kteří si na sobě zakládali, že jsou spravedliví, a ostatními pohrdali, řekl Ježíš toto podobenství: „Dva lidé šli do chrámu, aby se modlili; jeden byl farizeus a druhý celník. Farizeus se postavil a modlil se v duchu takto: ‘Bože, děkuji ti, že nejsem jako ostatní lidé: lupiči, podvodníci, cizoložníci nebo i jako tamhleten celník. Postím se dvakrát za týden, odvádím desátky ze všech svých příjmů.’ Celník však zůstal stát vzadu a neodvažoval se ani pozdvihnout oči k nebi, ale bil se v prsa a říkal: ‘Bože, buď milostiv mně hříšnému!’ Říkám vám: Celník se vrátil domů ospravedlněn, ne však farizeus. Neboť každý, kdo se povyšuje, bude ponížen, a kdo se ponižuje, bude povýšen.“
K ZAMYŠLENÍ
Mnohokrát se ptáme, jak se správně modlit. Evangelista postupně zmiňuje určité základní postoje, které jsou v modlitbě klíčové. Jistě jde o vytrvalost a pokoru, či snad lépe pravdivost. Samozřejmě Ježíš nevyzdvihuje hříšnost a chudobu jako by byly nejlepší cestou k vyslyšení modliteb. Nejde o chudobu, či bohatství, ale o správný postoj srdce. Ten, kdo se opírá o Boha a spoléhá na něj, dojde vyslyšení. Velkým nebezpečím pro naše srdce je postoj „samospravedlnosti“. Pocit, že jsme lepší než druzí, a tedy máme právo či nárok na Boží odměnu. Pojem spravedlivý je v textech Starého zákona posunutý proti našemu vnímání. Označuje toho, kdo žije v souladu s Bohem. Snad lze říci, že mezi spravedlivým a Bohem nestojí žádná bariéra.
TEXTY K ROZJÍMÁNÍ NA TENTO TÝDEN
28.10. svátek sv. Šimona a Judy
Ef 2,19-22
Lk 6,12-19
Komentář: Ef 2,19-22
Spolu s apoštoly, jejichž svátek dnes slavíme, jsi členem Boží rodiny, máš zde své nezastupitelné místo (tak jako ostatní), svá práva i povinností. A Kristus tě, spolu s tvými bratry a sestrami, buduje působením Ducha – i dnes, právě teď.
29.10.
Řím 8,18-25
Lk 13,18-21
Komentář: Lk 13,18-21
I v tobě roste Boží království. Neroste z tvé moci, ale z moci Boží. A zároveň je samozřejmě jeho růst závislý i na tobě – jak moc je necháš kvasit ve svém životě, jak moc je necháš růst...
30.10.
Řím 8,26-30
Lk 13,22-30
Komentář: Lk 13,22-30
Pouze formální, povrchní vztah ke Kristu (vždyť jsme s tebou jedli a pili a učil jsi u nás) není cestou do Božího království. Ta vede přes rozhodnutí vstoupit úzkými dveřmi a přes každodenní naplňování tohoto rozhodnutí.
31.10.
Řím 8,31b-39
Lk 13,31-35
Komentář: Lk 13,31-35
Ježíš, věrný svému poslání a pokračující na své cestě, je pro mne pozváním k vytrvalosti a věrnosti na cestě mé.
1.11. slavnost Všech svatých
Zj 7,2-4.9-14
1 Jan 3,1-3; Mt 5,1-12a
Komentář: Zj 7,2-4.9-14
I ty vyznej, spolu s velikým zástupem, který by nikdo nespočítal: „Za svou záchranu vděčíme našemu Bohu, který sedí na trůně, a Beránkovi!“ A s anděly, starci a bytostmi volej: „Amen. Chvála, sláva, moudrost, díky, čest, moc a síla přísluší našemu Bohu na věčné věky! Amen.“
2.11. Vzpomínka na všechny věrné zemřelé
2 Mak 12,43-46
Řím 5,5-11; Lk 23,33.39-43
Komentář: 2 Mak 12,43-46
Modli se dnes za své blízké, kteří již zemřeli. Vyjádři svou vděčnost za vše, čím tě v tvém životě obdarovali, vyjádři svou lítost za to, co nebylo z tvé strany dobré vůči nim, dej jim své odpuštění za vše, co nebyli schopni ti dát nebo čím se proti tobě provinili.
DALŠÍ SOUVISEJÍCÍ SLUŽBY:
NEDĚLNÍ KÁZÁNÍ
- http://pastorace.cz/kazani
PŘÍMLUVY NA KAŽDOU NEDĚLI
na základě aktuálního dění:
- http://ps.apha.cz/nedelni-primluvy/
na základě nedělních biblických textů:
- http://pastorace.cz/Vecny-rejstrik/Primluvy-k-liturgii.html
TÉMA TÝDNE
kratičké zamyšlení z nedělních liturgických textů:
- http://vira.cz/Texty/Tema-tydne/
LITURGICKÝ KALENDÁŘ
Dynamický liturgický kalendář od roku 1901 do 2099
- http://pastorace.cz/kalendar/
LITERATURA K LITURGICKÝM BIBLICKÝM TEXTŮM
Výběr literatury k liturgickým textům:
- http://www.ikarmel.cz/tema/liturgicky-rok/
VEZMI A ČTI
týden s Božím slovem
- http://www.vezmiacti.cz/index.php?page=tyden-s-bozim-slovem
BOHOSLUŽBY V PŘÍMÉM PŘENOSU
Bohoslužby v přímém přenosu pravidelně vysílá televize Noe. Svým divákům také přináší přímé přenosy ze slavnostních bohoslužeb ve Vatikánu a z papežových cest po světě
- http://www.tvnoe.cz