Sekce: Nedělní liturgie
25. 1. 2009
3. neděle v mezidobí – cyklus B
VSTUPNÍ ANTIFONA A MODLITBA
Zpívejte Hospodinu píseň novou, zpívejte Hospodinu, všechny země! Velebnost a vznešenost ho předchází, moc a nádhera je v jeho svatyni.
VSTUPNÍ MODLITBA
Všemohoucí, věčný Bože, veď nás, ať žijeme podle tvé vůle, abychom zůstávali stále spojeni s tvým milovaným Synem a přinášeli hojný užitek. Skrze tvého Syna ...
1. ČTENÍ
Kniha Jonášova hlásá univerzalismus spásy (spásu pro všechny). Jedinou podmínkou je víra v Boha a zřeknutí se hříšných cest.
Jon 3,1-5.10
Hospodin oslovil Jonáše: "Vstaň, jdi do velikého města Ninive a měj tam kázání, které ti ukládám." Jonáš tedy vstal a šel do Ninive podle Hospodinova rozkazu.
Ninive bylo veliké město před Bohem, tři dny se jím muselo procházet. Jonáš začal procházet městem první den a volal: "Ještě čtyřicet dní a Ninive bude vyvráceno!"
Ninivští obyvatelé však uvěřili Bohu, vyhlásili půst, oblékli se do žínic, velcí i malí.
Když Bůh viděl, co učinili, že změnili své hříšné chování, smiloval se a nepřivedl na ně zkázu, kterou jim hrozil.
ŽALM 25
Odpověď: Ukaž mi své cesty, Hospodine!
Ukaž mi své cesty, Hospodine, – a pouč mě o svých stezkách. – Veď mě ve své pravdě a uč mě, – neboť ty jsi Bůh, můj spasitel.
Rozpomeň se, Hospodine, na své slitování, – na své milosrdenství, které trvá věčně. – Pamatuj na mě ve svém milosrdenství – pro svou dobrotivost, Hospodine!
Hospodin je dobrý a dokonalý, – proto ukazuje hříšníkům cestu. – Pokorné vede k správnému jednání, – pokorné učí své cestě.
2. ČTENÍ
V sedmé kapitole Pavel odpovídá na některé konkrétní otázky ohledně manželství a celibátu. V následujícím krátkém úryvku apoštol zdůrazňuje, že žijeme ve výjimečné době, protože Kristus už přišel a nastala nová epocha. Proto náš život získal "nový rozměr" a smysl.
1 Kor 7,29-31
Říkám, (bratři a sestry), toto: Čas je krátký.
Proto ti, kdo mají manželku, ať žijí, jako by ji neměli, a ti, kdo pláčou, jako by neplakali, a ti, kdo se radují, jako by se neradovali, a ti, kdo kupují, jako by jim nemělo zůstat nic, a ti, kdo užívají tohoto světa, jako by ho neužívali, neboť tento viditelný svět pomíjí.
ZPĚV PŘED EVANGELIEM
Aleluja. Přiblížilo se Boží království, praví Pán; obraťte se a věřte evangeliu! Aleluja.
EVANGELIUM
Ježíš hlásá, že je třeba změnit smýšlení ("obraťte se") a přijmout "myšlení evangelia": priority, postoje podle evangelia. Názorným příkladem takového obrácení (životního obratu) jsou první učedníci.
Mk 1,14-20
Když byl Jan Křtitel uvězněn, přišel Ježíš do Galileje a hlásal tam Boží evangelium: "Naplnil se čas a přiblížilo se Boží království. Obraťte se a věřte evangeliu!"
Když šel podél Galilejského moře, uviděl Šimona a jeho bratra Ondřeje, jak loví v moři; byli totiž rybáři. Ježíš jim řekl: "Pojďte za mnou a udělám z vás rybáře lidí!" Ihned nechali sítě a následovali ho.
Když popošel o něco dále, uviděl Zebedeova syna Jakuba a jeho bratra Jana, jak na lodi spravují sítě; a hned je povolal. Zanechali svého otce Zebedea s pomocníky na lodi a odešli za ním.
K ZAMYŠLENÍ
Boží radostná zvěst zaznívá v celém světě. Zachytíme ji i my, zachytí ji lidstvo XXI. století? Obsah této zvěsti zahrnuje dva články víry, totiž jistotu, že Bůh je nablízku člověku a má svůj jistý plán lásky, který uskuteční v našich dějinách (přiblížilo se Boží království). Druhým článkem je odpověď víry (věřte evangeliu) a života (obraťte se), kterou člověk má nabídnout svému Bohu. Obyvatelé města Ninive a také Kristovi učedníci jsou příkladem naslouchání Božímu slovu a poslušnosti jeho výzvě spásy. S příchodem Krista do našeho světa byl obnoven dialog mezi námi a Bohem. Obě strany, Bůh i my, jsou v tomto dialogu důležité. Jeho slovo očekává naši odpověď. Poté, co jsme mu naslouchali, popřejeme mu i poslušnost?
TEXTY K ROZJÍMÁNÍ NA TENTO TÝDEN
26. 1.
Žid 9,15.24-28
Mk 3,22-30
Komentář: Žid 9,15.24-28
Děkuj za odpuštění hříchů, za svátost smíření, za spásu (pro ty, "kteří na něho čekají"). To vše ti Ježíš neustále zprostředkovává.
27. 1.
Žid 10,1-10
Mk 3,31-35
Komentář: Žid 10,1-10
"Tady jsem, abych plnil, Bože, tvou vůli." Dokážu říci tuto větu v nejrůznějších částech dnešního dne – a opravdu tak jednat, plnit jeho vůli?
28. 1.
Žid 10,11-18
Mk 4,1-20
Komentář: Žid 10,11-18
Jak velikým darem je Boží odpuštění ("na jejich hříchy a nepravosti už nevzpomenu"). Jsem vděčný(á) za Boží odpuštění v mém životě? A dokážu i já odpouštět?
29. 1.
Žid 10,19-25
Mk 4,21-25
Komentář: Žid 10,19-25
"Držme se pevně naděje. Starejme se jeden o druhého a pobízejme se k lásce." Nemohu si žít jen sám/sama pro sebe se svým Bohem. Jsou zde bratři a sestry, se kterými mám jít společně k našemu Pánu. A jak jinak – než v nich – naplňovat svou službu Kristu?
30. 1.
Žid 10,32-39
Mk 4,26-34
Komentář: Žid 10,32-39
"Potřebujete vytrvalost." Kde ve svém životě ji postrádám? Co je třeba změnit, abych byl(a) vytrvalý(á) v dobrém a nevzdaloval(a) se Bohu?
31. 1.
Žid 11,1-2.8-19
Mk 4,35-41
Komentář: Žid 11,1-2.8-19
Má víra má být povzbuzena příkladem praotců, abych i já vytrvale doufal(a) a pevně počítal(a) "s tím, co nevidíme" (dle ekum. překladu). "K takové víře předků se Bůh přiznal svým svědectvím."