Sekce: Nedělní liturgie
16. 12. 2007
3. neděle adventní - A
VSTUPNÍ ANTIFONA A MODLITBA
Radujte se stále v Pánu, opakuji: Radujte se! Pán je blízko.
VSTUPNÍ MODLITBA
Všemohoucí Bože, očekáváme s vírou slavnost narození tvého Syna a prosíme tě: dej nám svou milost, abychom se mohli radovat z naší spásy a vděčně tě chválit. Skrze tvého Syna…
1. ČTENÍ
Neznámý autor ze 6. st. př. Kr. opěvuje radostný návrat Izraele z babylonského zajetí. Boží přítomnost způsobí, že suchá poušť se promění v plodnou rovinu Šaronu či v zelenající se Libanon okrášlený mohutnými cedry. To jsou obrazy ještě nádhernější proměny člověka. Malátným Izraelcům ve vyhnanství zní poselství spásy: ”Váš Bůh je tady, aby vás zachránil!” Boží spása promění člověka a odstraní veškeré tělesné neduhy: toto vnější uzdravení je pak projevem ještě hlubšího vnitřního osvobození. Takto osvobozený člověk může kráčet na Sión, místo Boží přítomnosti.
IZ 35,1-6A.10
Zaraduje se vyprahlá step, jak lilie zajásá a vykvete poušť. Bujně vykvete, zajásá, zaplesá, zavýská. Bude obdařena nádherou Libanonu, krásou Karmelu a Šaronu. Můj národ uvidí slávu Hospodina, vznešenost našeho Boha.
Posilněte skleslé ruce, ochablá kolena upevněte! Malomyslným řekněte: ”Vzmužte se, nebojte se! Hle, Bůh váš přináší odvetu, odplatu božskou! On sám přijde a spasí vás!”
Tehdy se otevřou oči slepých, odemknou se uši hluchých. Tu poskočí chromý jak jelen a zaplesá jazyk němého.
Vrátí se ti, které vykoupil Hospodin, s jásotem přijdou na Sión, věčné veselí bude jim věnčit hlavy, dojdou radosti a veselí, prchne starost a vzdychání.
ŽALM 146
Odpověď: Přijď, Pane, a spas nás!
Hospodin zachovává věrnost navěky, – zjednává právo utlačeným, – dává chléb lačným. – Hospodin vysvobozuje vězně.
Hospodin otvírá oči slepým, – Hospodin napřimuje sklíčené, – Hospodin miluje spravedlivé, – Hospodin chrání přistěhovalce.
Hospodin podporuje sirotka a vdovu, – ale mate cestu bezbožníků. – Hospodin bude vládnout na věky, – tvůj Bůh, Sióne, po všechna pokolení.
2. ČTENÍ
Uvedené výzvy k trpělivosti jsou v Jakubově listu zasazeny do oddílu o nespravedlnosti a utiskování ze strany bohatých. Autor pobízí k trpělivému očekávání blízkého příchodu Pána, kterému přísluší spravedlivý soud. Tato trpělivost je pak názorně ukázána na příkladu rolníka, který vytrvale očekává podzimní déšť (listopad až prosinec), aby mohl rozsévat. Avšak teprve po dešti jarním (přibližně v dubnu) může sklidit úrodu. S podobnou trpělivostí mají věřící očekávat Pánův příchod (Sir 35,24!) a posilnit srdce, aby nezemdleli pod tlakem vnějšího soužení.
JAK 5,7-10
Bratři a sestry, vydržte všechno trpělivě až do té doby, kdy přijde Pán. Podívejte se na rolníka, jak čeká na drahocennou úrodu! Čeká na ni trpělivě, až přijde podzimní a jarní déšť. Vydržte i vy trpělivě a posilněte své srdce, neboť příchod Páně je blízko.
Nestýskejte si, bratři a sestry, jeden na druhého, abyste nebyli souzeni. Hle, soudce už stojí přede dveřmi! Vezměte si, bratři a sestry, za vzor v utrpení a trpělivosti proroky, kteří mluvili jménem Páně.
ZPĚV PŘED EVANGELIEM
Aleluja. Duch Páně je nade mnou, poslal mě, abych přinesl chudým radostnou zvěst. Aleluja.
EVANGELIUM
Je pozoruhodné, že Jan Křtitel rozpoznal Ježíše jako toho ”přicházejícího” už při jeho křtu (Mt 3,13nn), ale nyní je v pochybnostech. Proč? Představoval si totiž přísného soudce (Mt 3,10-12), který provede ráznou očistu ohněm. Ježíšova činnost však vypadala jinak. Ježíš chce proto korigovat jeho nesprávnou představu, a proto předává jeho učedníkům zvěst (tedy ne pouhou informaci) o mesiánských znameních naplňujících starozákonní přísliby (Iz 35,5.6; Iz 61,1). Přitom samotní Janovi učedníci mají nejprve slyšet a vidět, aby pak mohli vystupovat jako opravdoví svědkové.
MT 11,2-11
Jan Křtitel slyšel ve vězení o Kristových činech. Poslal tedy k němu své učedníky s dotazem: ”Ty jsi ten, který má přijít, anebo máme čekat jiného?” Ježíš jim odpověděl: ”Jděte a oznamte Janovi, co slyšíte a vidíte: Slepí vidí, chromí chodí, malomocní jsou očišťováni, hluší slyší, mrtví vstávají, chudým se hlásá radostná zvěst. A blahoslavený, kdo se nade mnou nepohorší.”
Když odcházeli, začal Ježíš mluvit k zástupům o Janovi: ”Co jste vyšli na poušť vidět? Snad rákos, zmítaný větrem? Nebo co jste vyšli vidět? Člověka oblečeného do jemných šatů? Ti, kdo nosí jemné šaty, jsou přece v královských palácích. Co jste tedy vyšli vidět? Proroka? Ano, říkám vám, víc než proroka. To je ten, o němž je psáno: ‚Já posílám svého posla před tvou tváří, aby připravil cestu před tebou.‘ Amen, pravím vám: Mezi těmi, kdo se narodili ze ženy, nepovstal nikdo větší než Jan Křtitel. Ale i ten nejmenší v nebeském království je větší než on.”
K ZAMYŠLENÍ
Liturgii i lekcionáři dnešní neděle vládne téma radosti; radost patří k celému adventu. Jejím pramenem je skutečnost, že každý jednotlivý život i celé dějiny lidstva pronikla a obnovila spása. Tato radost se staví proti každému pesimismu, který nevidí skutečnost spásy a nechce ji uznat, tato radost je opakem nedůvěry v Boží příslib a jeho splnění v Kristu. Významná je však i výzva dnešního evangelia, upozorňující každého křesťana, aby nezaměňoval pravou radost za triumfalismus, vnitřní pokoj za vnější projevy moci a Mesiáše za pouhého pozemského vladaře. K záměně může dojít velmi snadno, vždyť i Jan Křtitel se nevyhnul otázkám a pochybnostem.
TEXTY K ROZJÍMÁNÍ NA TENTO TÝDEN
17. 12.
Gn 49,1a.2.8-10
Mt 1,1-17
Komentář: Mt 1,1-17
Jsem zván(a) k modlitbě za své předky: k děkování za to, co jsem od nich dostal(a) a ”zdědil(a)”; a také k prosbě za ně, za odpuštění jejich hříchů a nedokonalostí, za urovnání věcí nedořešených v jejich životě, vztazích…
18. 12.
Jer 23,5-8
Mt 1,18-24
Komentář: Mt 1,18-24
Bůh s námi – co víc bychom si mohli přát? Uvědomuj si v dnešním dni, že Ježíš – Emanuel – je opravdu s tebou – i tam, kde jej obyčejně nevnímáš, ve všem tvém konání.
19. 12.
Sd 13,2-7.24-25a
Lk 1,5-25
Komentář: Lk 1,5-25
Bůh jedná jinak, než jaké jsou naše lidské předpoklady a myšlení. Děkuj za chvíle, kdy v tvém životě Bůh něco velikého udělal, proměnil a/nebo pros za vysvobození – proměnění svého trápení – ”vždyť u Boha není nic nemožného,” budeme číst v zítřejším pokračování úryvku.
20. 12.
Iz 7,10-14
Lk 1,26-38
Komentář: Lk 1,26-38
Vezmi dnes celý svůj život, situaci, stav a okolnosti, ve kterých se nalézáš. Všechno to zahrň do své modlitby odevzdání se Bohu: ”Jsem služebnice/služebník Páně”.
21. 12.
Pís 2,8-14
Lk 1,39-45
Komentář: Lk 1,39-45
Koho mohu v tomto adventním čase potěšit či navštívit? Komu mohu předat radost z Kristova přebývání v mém srdci, v mém životě?
22. 12.
1 Sam 1,24-28
Lk 1,46-56
Komentář: Lk 1,46-56
Pomodli se (znovu) tento chvalozpěv jako vyjádření svého odevzdání se Pánu, jako vyjádření tvé závislosti na jeho lásce a milosti (nejen) v dnešním dni.