Ty jsi Mesiáš. (Mt 16,16) - Citát z Bible na každý den

Sekce: Nedělní liturgie

15. 9. 2013

24. neděle v mezidobí – cyklus C

Tuto neděli se zaměříme na ústřední text Lukášova evangelia. Na první pohled se vše točí kolem selhání zjevného hříšníka. Ale to není nejdůležitější téma! V prvním čtení stojíme v zlomovém okamžiku. Izraelité jsou vysvobozeni z Egypta, dostali smlouvu od Hospodina, ale nyní vše zhatí. Bude cesty z takového selhání? Druhé čtení je osobní reflexí sv. Pavla a jeho vyznáním základní pravdy víry. Evangelium vypráví tři ústřední podobenství Lukášova vyprávění o Kristu.

KOMENTÁŘE k nedělním biblickým textům:
- http://pastorace.cz/kazani
- Téma týdne - kratičké zamyšlení na každý týden na základě citátu z nedělních liturgických textů: http://www.vira.cz/Texty/Tema-tydne/

PŘÍMLUVY:
Přímluvy pro každou nedělní mši koncipované na základě aktuálního dění v církvi, ve světě i v naší zemi
- http://ps.apha.cz/nedelni-primluvy/

LITURGICKÝ KALENDÁŘ:
Dynamický liturgický kalendář od roku 1901 do 2099 naleznete zde: http://pastorace.cz/kalendar/

BOHOSLUŽBY V PŘÍMÉM PŘENOSU
Bohoslužby v přímém přenosu pravidelně vysílá každou neděli dopoledne televize Noe. Svým divákům také přináší přímé přenosy ze slavnostních bohoslužeb ve Vatikánu a z cest papeže Františka po světě. www.tvnoe.cz

VSTUPNÍ ANTIFONA A MODLITBA

Pane, uděl pokoj těm, kdo v tebe doufají, aby se ukázalo, že tvoji proroci jsou věrohodní. Vyslyš prosby svého lidu.

VSTUPNÍ MODLITBA

Bože, tys všechno stvořil a všechno řídíš; ujmi se nás, ať poznáme tvou moc a dobrotu, a dej nám sílu, abychom ti mohli sloužit nerozděleným srdcem. Prosíme o to skrze tvého Syna…

1. ČTENÍ

Bůh vyvedl Izrelity z Egypta. Tím Boží intervence k Izraeli nekončí. Stojí o mnohem užší vztah postavený na vzájemné smlouvě. Sotva se však Izrael zaváže Bohu, již utíká jinam – k modlám. Jak Bůh zareaguje? Jako spravedlivý soudce?

Ex 32,7-11.13-14

Hospodin promluvil k Mojžíšovi: „Sestup dolů, neboť tvůj lid, který jsi vyvedl z egyptské země, přivodil si zkázu. Uhnuli brzo z cesty, kterou jsem jim přikázal. Ulili si býčka a klanějí se mu, obětují mu a říkají: Izraeli, to je tvůj Bůh, který tě vyvedl z egyptské země.“ Hospodin řekl dále Mojžíšovi: „Viděl jsem tento lid, je to lid tvrdé šíje. Nebraň mi, ať vzplane můj hněv proti nim, ať je vyhubím; z tebe však udělám veliký národ.“ Mojžíš konejšil Hospodina, svého Boha, slovy: „Hospodine, proč plane tvůj hněv proti tvému lidu, který jsi vyvedl velikou silou a mocnou rukou z egyptské země? Rozpomeň se na Abraháma, na Izáka a na Izraele, své služebníky, kterým jsi sám při sobě přísahal a vyhlásil: Rozmnožím vaše potomstvo jako nebeské hvězdy a celou tuto zemi, jak jsem řekl, dám vašemu potomstvu a zdědí ji navěky.“ A Hospodin se nad nimi slitoval a nedopustil neštěstí, kterým hrozil svému lidu.

ŽALM 51

Kající žalm reaguje na hřích Izraele z prvního čtení. Je prosbou o Boží milosrdenství.

Odpověď: Vstanu a půjdu k svému Otci.

Smiluj se nade mnou, Bože, pro své milosrdenství, – pro své velké slitování zahlaď mou nepravost. – Úplně ze mě smyj mou vinu – a očisť mě od mého hříchu. Stvoř mi čisté srdce, Bože! – Obnov ve mně ducha vytrvalosti. – Neodvrhuj mě od své tváře – a neodnímej mi svého svatého ducha. Otevři mé rty, Pane, – aby má ústa zvěstovala tvou chválu. – Mou obětí, Bože, je zkroušený duch, – zkroušeným a pokorným srdcem, Bože, nepohrdneš.

2. ČTENÍ

Otevíráme na několik týdnů listy Timoteovi. Patří mezi tzv. pastorální epištoly. Timotej byl původem žid, spolupracovník sv. Pavla a nás¬tupce v roli biskupa v Efezu. Pavel mu v listech dává směrnice, jak v církevní obci jednat.

1 Tim 1,12-17

Děkuji tomu, který mi dal sílu, Kristu Ježíši, našemu Pánu, že mě uznal za věrného a vzal mě do služby, ačkoli jsem byl dříve rouhač, pronásledovatel a násilník. Dostalo se mi však milosrdenství, protože jsem to dělal z nevědomosti ve své nevěře. Milost našeho Pána se však na mně tím hojněji projevila s vírou a láskou v Kristu Ježíši. Na tuto nauku je spolehnutí a zaslouží si, aby se jí naprosto věřilo: Ježíš Kristus přišel na svět, aby zachránil hříšníky. Já mezi ně patřím na prvním místě. Ale právě proto jsem došel milosrdenství, aby tím Ježíš Kristus na mně jako na prvním ukázal celou svoji shovívavost; já jsem měl být příkladem pro ty, kdo v něho v budoucnosti uvěří, a tak dosáhnou věčného života. Králi věků, Bohu nepomíjejícímu, neviditelnému, jedinému buď čest a sláva na věčné věky. Amen.

ZPĚV PŘED EVANGELIEM

Aleluja. Bůh pro Kristovy zá¬sluhy smířil svět se sebou a nás pověřil kázáním o tomto usmíření. Aleluja.

EVANGELIUM

(kratší text)
Dnešní evangelijní podobenství Ježíš vypráví farizeům, kteří se pohoršují nad hříšníky přicházejícími za Ježíšem. Tři podobenství jsou vrcholem Lukášova evangelia. Popisují, jak se Bůh projevuje ve svém jednání k nám. V posledním podobenství soustřeďme pohled na jednání otce.

Lk 15,1-10

Do Ježíšovy blízkosti přicházeli samí celníci a hříšníci, aby ho slyšeli. Farizeové a učitelé Zákona mezi sebou reptali: „Přijímá hříšníky a jí s nimi!“ Pověděl jim tedy toto podobenství: „Kdo z vás, když má sto ovcí a jednu z nich ztratí, nenechá těch devětadevadesát v pustině a nepůj¬de za tou ztracenou, dokud ji nenajde? A když ji najde, s radostí si ji vloží na ramena. Až přijde domů, svolá své přátele i sousedy a řekne jim: ‘Radujte se se mnou, protože jsem našel svou ztracenou ovci.’
Říkám vám, že právě tak bude v nebi větší radost nad jedním hříšníkem, který se obrátí, než nad devětadevadesáti spravedlivými, kteří obrácení nepotřebují. Nebo která žena, když má deset stříbrných mincí a jednu z nich ztratí, nerozsvítí svítilnu, nevymete dům a nehledá pečlivě, dokud ji nenajde? A když ji najde, svolá své přítelkyně i sousedky a řekne jim: ‘Radujte se se mnou, protože jsem našla stříbrnou minci, kterou jsem ztratila.’ Právě tak, říkám vám, mají radost Boží andělé nad jedním hříšníkem, který se obrátil.“

K ZAMYŠLENÍ

I my se někdy ocitáme v roli marnotratného syna vracejícího se domů. Ale závažnější v podobenství je role staršího syna. Tento poslušný syn je fakticky obrazem lidí, kteří ve skutečnosti závidí marnotratným sourozencům. Vůbec nevnímá otcův dar a ještě tváří tvář otci říká urážející slova o otcově nelásce. Vždyť Otec nepatřil k jeho přátelům. Nikdy se neodváží vzít si nabízené otcovy dary. Neschopnost vidět otcův dar a vnitřní zahořklost činí ze staršího syna hrůzný obraz mnoha „spravedlivých“, ať v židovském národě, tak i v církvi či společnosti. A co vypráví všechna tato podobenství o našem nebeském Otci?

TEXTY K ROZJÍMÁNÍ NA TENTO TÝDEN

16.9.

1 Tim 2,1-8

Lk 7,1-10

Komentář: Lk 7,1-10
Setník si je vědom své nehodnosti vůči Bohu, proto se před Ježíše neodvažuje předstoupit. Právě proto je však jeho víra oceněna... Je pravda, že nás všechny učinil Ježíš hodnými, ale nevytrácí se někdy z mého osobního vztahu s Bohem vědomí mé nehodnosti – nerovnosti vůči Bohu (že si jej nemůžu „otočit kolem prstu“)?

17.9.

1 Tim 3,1-13

Lk 7,11-17

Komentář: Lk 7,11-17
Ježíš reaguje na nastalou situaci a chce reagovat i na situace, ve kterých se dnes octneš. Vnímej jeho působení, vnímej Ježíšovu lítost, jeho zájem...

18.9.

1 Tim 3,14-16

Lk 7,31-35

Komentář: Lk 7,31-35
Tvářit se netečně, nereagovat na setkání s Bohem ve svém životě, na jeho doteky nebo nemít nic z toho za dostatečně dobré – jen abych nemusel jednat, projevit se, jen abych se nemusela pohnout se ze svých zajetých kolejí...

19.9.

1 Tim 4,12-16

Lk 7,36-50

Komentář: Lk 7,36-50
Pozvání Ježíše do farizeova domu nebylo spojeno s ochotou proměňovat své smýšlení, s ochotou následovat. Jak je tomu s mými pozváními Ježíše do mého života – v modlitbě nebo při setkání s ním v Eucharistii?

20.9.

1 Tim 6,2c-12

Lk 8,1-3

Komentář: Lk 8,1-3
Kde je moje místo v Ježíšově doprovodu? Co mohu nabídnout, čím jsem byl(a) obdarován(a), čím mohu posloužit?

21. 9. svátek sv. Matouše

Ef 4,1-7.11-13

Mt 9,9-13

Komentář: Mt 9,9-13
Kam až sahá mé milosrdenství? Ježíš mne zve k jeho rozšíření, ke změkčení mého srdce, k milování všech, ke službě milosrdenství všem.

DALŠÍ SOUVISEJÍCÍ SLUŽBY:


NEDĚLNÍ KÁZÁNÍ
- http://pastorace.cz/kazani


PŘÍMLUVY NA KAŽDOU NEDĚLI
na základě aktuálního dění:
- http://ps.apha.cz/nedelni-primluvy/
na základě nedělních biblických textů:
- http://pastorace.cz/Vecny-rejstrik/Primluvy-k-liturgii.html


TÉMA TÝDNE
kratičké zamyšlení z nedělních liturgických textů:
- http://vira.cz/Texty/Tema-tydne/


LITURGICKÝ KALENDÁŘ
Dynamický liturgický kalendář od roku 1901 do 2099
- http://pastorace.cz/kalendar/


LITERATURA K LITURGICKÝM BIBLICKÝM TEXTŮM
Výběr literatury k liturgickým textům:
- http://www.ikarmel.cz/tema/liturgicky-rok/


VEZMI A ČTI
týden s Božím slovem
- http://www.vezmiacti.cz/index.php?page=tyden-s-bozim-slovem


BOHOSLUŽBY V PŘÍMÉM PŘENOSU
Bohoslužby v přímém přenosu pravidelně vysílá televize Noe. Svým divákům také přináší přímé přenosy ze slavnostních bohoslužeb ve Vatikánu a z papežových cest po světě
- http://www.tvnoe.cz

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Händel i v temnotách života přinesl skvělé hudební plody.

(22. 2. 2025) Georg Friedrich Händel (* 23. února 1685 Halle + 14. dubna 1759 Londýn) se po prodělané mrtvici dostal na pokraj…

Mladí lidé proti zvrácenému politickému zřízení

Mladí lidé proti zvrácenému politickému zřízení
(21. 2. 2025) 22. 2. 1943 byli v Mnichově gilotinou popraveni tři mladí lidé Sophie Scholl, Hans Scholl a Christoph Probst z odbojové…

Světový den sociální spravedlnosti: 20. 2.

Světový den sociální spravedlnosti: 20. 2.
(19. 2. 2025) Světový den sociální spravedlnosti byl ustanoven OSN v roce 2007 a připomíná, že sociální spravedlnost by měla být…

Kdy je letos Popeleční středa?

(11. 2. 2025) Datum popeleční středy tento rok

Nová mobilní aplikace Víra.cz: „Víra na dosah ruky“

Nová mobilní aplikace Víra.cz: „Víra na dosah ruky“
(11. 2. 2025) S potěšením oznamujeme spuštění mobilní aplikace webu Víra.cz, která je oficiálně dostupná od 11. února 2025. Cílem…