Ty jsi Mesiáš. (Mt 16,16) - Citát z Bible na každý den

Sekce: Nedělní liturgie

1. 9. 2002

22. neděle v mezidobí

Dětem začíná škola, ale co my, kteří ji máme už dávno za sebou? Jsme schopni a ochotni se ještě učit? Ježíš nám nabízí celoživotní vzdělávání evangeliem, životem v církvi, cestou víry a modlitby. Kdy­bychom řekli, že už všechno víme a umíme, mohli bychom tuto skvělou nabídku minout. A zůstali bychom ně­kde v půli cesty.

VSTUPNÍ ANTIFONA A MODLITBA

Smiluj se nade mnou, Pane, neboť stále k tobě volám. Tys totiž, Pane, dobrý a shovívavý, nejvýš milo­srdný ke všem, kdo k tobě vo­lají.

VSTUPNÍ MODLITBA

Bože, v tobě je plnost všeho dobra; vlož do našich srdcí lásku k tvému jménu, rozmnož naši odda­nost k tobě a posiluj naši vytrvalost, ať v nás roste a trvá všechno dobré. Pro­síme o to skrze tvého Syna...

1. ČTENÍ

Máme zde poslední tři verše Jere­miášova vyznání (20,7-18). Prorok se cítí ”sve­den” Bohem. Boží slovo se pro něj stalo příčinou potupy. Chtěl by se vzepřít, ale toto slovo je jako oheň, který se nedá uhasit. Nikdo jiný nepo­cítil takovou ”tíhu” Božího volání.

Jer 20,7-9

Svedl jsi mě, Hospodine, a dal jsem se svést; byl jsi silnější než já a přemohls mě! Celý den jsem na po­směch, všichni se mi vysmívají. Kdy­koli mluvím, musím křičet, ohlašovat násilí a zpustošení; Hos­podinovo slovo se mi stalo pohanou a posmě­chem po celý den.

Řekl jsem si: ”Nebudu se již o něho starat, nebudu již mluvit jeho jménem.” Tu se (Hospodinovo) slovo stalo v mém nitru hořícím ohněm, zavřeným v mých kostech; snažil jsem se ho snést, ale nebylo to možné.

ŽALM 63

Odpověď: Odpověď: Má duše po tobě žízní, Pane, můj Bože!

Bože, ty jsi můj Bůh, - snažně tě hledám, - má duše po tobě žízní, prahne po tobě mé tělo - jak vypra­hlá, žíznivá, bezvodá země.

Tak toužím tě spatřit ve svatyni, - abych viděl tvou moc a slávu. - Vždyť tvá milost je lepší než život, - mé rty tě budou chválit.

Tak tě budu velebit ve svém ži­votě, - v tvém jménu povznesu své dlaně k modlitbě. - Má duše se bude sytit jak tukem a morkem, - plesají­cími rty zajásají ústa.

Neboť stal ses mým pomocníkem - a ve stínu tvých křídel jásám. - Má duše lne k tobě, - tvá pravice mě pod­pírá.

2. ČTENÍ

Výraz ”Boží milosrdenství”, vyskytující se právě na začátku no­vého úseku listu Římanům (kapitoly 12-16), shrnuje to, co předchází, a záro­veň klade základy křesťanského ko­nání.

Řím 12,1-2

Pro Boží milosrdenství vás, bratři, vybízím: Přinášejte sami sebe v oběť živou, svatou a Bohu milou! To ať je vaše duchovní bohoslužba. A nepřizpůsobujte se už tomuto světu ale změňte se a obnovte svoje smýš­lení, abyste dovedli rozeznat, co je vůle Boží, co je dobré, bohu­libé a dokonalé.

ZPĚV PŘED EVANGELIEM

Aleluja. Otec našeho Pána Ježíše Krista ať osvítí naše srdce, abychom pochopili, jaká je naděje těch, které povolal. Aleluja.

EVANGELIUM

Vyznání Krista (viz evangelium minulé neděle) otevírá učedníky k pochopení pravé tváře tohoto Mesi­áše: je to trpící služebník. Jaké jsou důsledky pro život učedníka? Nekrá­et před Kristem (ur­čovat mu ”přija­telný osud”), ale za ním.

Mt 16,21-27

Ježíš začal svým učedníkům naznačovat, že bude muset jít do Je­ruzaléma, mnoho trpět od starších, velekněží a učitelů Zákona, že bude zabit, a třetího dne že bude vzkříšen. Petr si ho vzal stranou a začal mu to rozmlouvat: ”Bůh uchovej, Pane! To se ti nikdy ne­stane!”
On se však obrátil a řekl Pet­rovi: ”Jdi mi z očí, satane! Pohoršu­ješ mě, neboť nemáš na mysli věci bož­ské, ale lidské!”

Tehdy řekl Ježíš svým učední­ům: ”Kdo chce jít za mnou, zapři sám sebe, vezmi svůj kříž a následuj mě. Neboť kdo by chtěl svůj život zachránit, ztratí ho, kdo však svůj život pro mne ztratí, na­lezne ho. Ne­boť co prospěje člo­věku, když získá celý svět, ale ztratí svou duši? Nebo jakou dá člověk náhradu za svou duši?

Syn člověka přijde ve slávě svého Otce se svými anděly, a tehdy odplatí každému podle jeho jed­nání.”

K ZAMYŠLENÍ

Láska vidí do hloubky, ale lid­ské představy o tom, jak mají věci na světě být, mohou oslepovat. Petr se jistě domníval, že svého mistra a Pána miluje, ale konfrontace se sku­tečností mu ukazovala, že miluje spíš své představy. Tímto tříbením pro­chází člověk v životě mnohokrát. Není neštěstím se mýlit a omyl po­znat, nešťastné je v něm setrvat. Proto je tak potřebné znovu a znovu porovnávat vlastní myšlení s myšlen­kami evangelia, naše chápání skuteč­nosti s pohledem Božím. Není to jen namáhavé, je to hlavně oboha­cující.

TEXTY K ROZJÍMÁNÍ NA TENTO TÝDEN

1 Kor 2,1-5

Lk 4,16-30

Komentář: 1 Kor 2,1-5
I o slovech Písma platí, že to nejsou jen slova lidská, ale božská, přicházející v Duchu a moci.

1 Kor 2,10b-16

Lk 4,31-37

Komentář: 1 Kor 2,10b-16
Stalo se odříkání ”vyznání víry” při liturgii bezduchým opaková­ním? ”Katechismové pravdy”, či po­selství Písma se staly mrtvou literou? Pak je třeba po­korně prosit Ducha Božího, aby mě uvedl do hlubin Božích pravd: a daroval mi úžas…

1 Kor 3,1-9

Lk 4,38-44

Komentář: 1 Kor 3,1-9
Opět problém starý a aktu­ální zároveň. Kolikrát máme sklon povýšit toho či onoho kněze, kaza­tele?

1 Kor 3,18-23

Lk 5,1-11

Komentář: 1 Kor 3,18-23
Chlubení se lidmi je rysem ”světské moudrosti”. A Pavel pře­vrací tuto ”moudrost”.

1 Kor 4,1-5

Lk 5,33-39

Komentář: 1 Kor 4,1-5
Slova osvobozující od faleš­ných ohledů na lidské pomluvy či pochvaly, kritiky či obdivné názory.

l Kor 4,6-15

Lk 6,1-5

Komentář: l Kor 4,6-15
Toto ”vyznání” mi snad po­může, abych si docenil přijaté Boží slovo: jak draze bylo zaplaceno pře­dání toho slova, které nám přinesli sv. Cyril a Metoděj. Nebylo to ”la­ciné”.

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Händel i v temnotách života přinesl skvělé hudební plody.

(22. 2. 2025) Georg Friedrich Händel (* 23. února 1685 Halle + 14. dubna 1759 Londýn) se po prodělané mrtvici dostal na pokraj…

Mladí lidé proti zvrácenému politickému zřízení

Mladí lidé proti zvrácenému politickému zřízení
(21. 2. 2025) 22. 2. 1943 byli v Mnichově gilotinou popraveni tři mladí lidé Sophie Scholl, Hans Scholl a Christoph Probst z odbojové…

Světový den sociální spravedlnosti: 20. 2.

Světový den sociální spravedlnosti: 20. 2.
(19. 2. 2025) Světový den sociální spravedlnosti byl ustanoven OSN v roce 2007 a připomíná, že sociální spravedlnost by měla být…

Kdy je letos Popeleční středa?

(11. 2. 2025) Datum popeleční středy tento rok

Nová mobilní aplikace Víra.cz: „Víra na dosah ruky“

Nová mobilní aplikace Víra.cz: „Víra na dosah ruky“
(11. 2. 2025) S potěšením oznamujeme spuštění mobilní aplikace webu Víra.cz, která je oficiálně dostupná od 11. února 2025. Cílem…