Sekce: Nedělní liturgie
19. 8. 2012
20. neděle v mezidobí – cyklus B
KOMENTÁŘE k nedělním biblickým textům:
- http://pastorace.cz/kazani
- Téma týdne - kratičké zamyšlení na každý týden na základě citátu z nedělních liturgických textů: http://www.vira.cz/Texty/Tema-tydne/
PŘÍMLUVY:
Přímluvy pro každou nedělní mši koncipované na základě aktuálního dění v církvi, ve světě i v naší zemi
- http://ps.apha.cz/nedelni-primluvy/
LITURGICKÝ KALENDÁŘ:
Dynamický liturgický kalendář od roku 1901 do 2099 naleznete zde: http://pastorace.cz/kalendar/
BOHOSLUŽBY V PŘÍMÉM PŘENOSU
Bohoslužby v přímém přenosu pravidelně vysílá každou neděli dopoledne televize Noe. Svým divákům také přináší přímé přenosy ze slavnostních bohoslužeb ve Vatikánu a z cest papeže Benedikta XVI. po světě. www.tvnoe.cz
VSTUPNÍ ANTIFONA A MODLITBA
Štíte náš, Bože, pohleď, popatř na tvář svého pomazaného! Lepší je jeden den v tvých nádvořích než jinde tisíc.
VSTUPNÍ MODLITBA
Bože, tys připravil všem, kdo tě milují, dary větší, než jsme schopni si představit; vlej nám do srdce vroucí lásku, abychom tě milovali za všech okolností a nade všechno, a tak abychom dosáhli toho, že se na nás vyplní tvá zaslíbení převyšující všechny lidské tužby. Prosíme o to skrze tvého Syna…
1. ČTENÍ
Kniha Přísloví vznikla jako soubor jednotlivých krátkých výroků z nejrůznějších oblastí lidského života. Ale najdeme zde i ucelenější části. 9. kapitola je postavena jako podobenství: moudrost jako moudrá žena a hloupost jako hloupá žena. Obě ženy nabízejí, ale jejich nabídka nese odlišné ovoce. Kdo následuje moudrost, ač sám neznalý, dojde moudrosti!
Př 9,1-6
Moudrost si zbudovala palác, opřela jej o sedm sloupů. Pobila dobytek, smísila víno, připravila také svůj stůl. Poslala své služebnice volat z vyvýšenin města: Kdo je nezkušený, ať sem přijde, kdo je bez rozvahy, toho chci učit. Pojďte, můj pokrm jezte, víno, mnou nalité, pijte! Nechte dětinství, a budete žít, po cestě poznání choďte!
ŽALM 34
Šťastný život není zcela totožný s velkým bohatstvím či uznáním a mocí. Žalmista velebí Boha za to, co vede ke skutečnému štěstí.
Odpověď: Okuste a vizte, jak je Hospodin dobrý.
Ustavičně chci velebit Hospodina, – vždy bude v mých ústech jeho chvála. – V Hospodinu nechť se chlubí moje duše, – ať to slyší pokorní a radují se. Bojte se Hospodina, jeho svatí! – Těm, kdo se ho bojí, nic nechybí. – Mocní strádají a hynou hlady, – nic nechybí těm, kdo hledají Hospodina. Pojďte, synové, a slyšte mě, – naučím vás bát se Hospodina. – Miluje kdo život? – Přeje si dny štěstí? Zdržuj svůj jazyk od zlého, – své rty od falešných slov. – Chraň se zlého a čiň dobré, – hledej pokoj a usiluj o něj!
2. ČTENÍ
Již v minulých nedělích jsme připomněli, že sv. Pavel nejprve mluvil o životě ve společenství a na to navázal poučením, co patří a co nepatří do života společenství. V těchto jednotlivých poučeních a povzbuzeních pokračuje i v naší perikopě.
Ef 5,15-20
Dávejte dobrý pozor, bratři, jak se máte chovat, ne jako nemoudří, ale jako moudří; dobře využívejte času, protože žijeme ve zlých dobách. Nechovejte se tedy nerozumně, ale mějte na mysli, co je vůle Páně. Neopíjejte se vínem, vede to jen k výstřednostem, ale dejte se naplnit Duchem. Když mezi sebou mluvíte, užívejte slov ze žalmů, chvalozpěvů a duchovních písní; ze srdce zpívejte a hrejte Pánu. Děkujte stále Bohu Otci za všechno ve jménu našeho Pána Ježíše Krista.
ZPĚV PŘED EVANGELIEM
Aleluja. Kdo jí mé tělo a pije mou krev, zůstává ve mně a já v něm, praví Pán. Aleluja.
EVANGELIUM
Ježíšova řeč o chlebu života se posouvá do vyhrocené fáze. Nejprve se točila kolem many, kterou dal Bůh Izraeli. Nyní ale Kristus ztotožní novou manu se svým tělem (doslova „masem“) a krví. Nejde o symbol, ale o skutečný pokrm. Pro řádného Izraelitu bylo naprosto nemyslitelné, aby jedl lidské maso. Ale Ježíš jde ještě dál. Účast na hostině jeho těla je účastí na společenství s ním.
Jan 6,51-58
Ježíš řekl zástupům: „Já jsem ten chléb živý, který sestoupil z nebe. Kdo bude jíst tento chléb, bude žít navěky. A chléb, který já dám, je mé tělo, obětované za život světa.“ Židé se mezi sebou přeli a říkali: „Jak nám tento člověk může dát jíst svoje tělo?“ Ježíš jim řekl: „Amen, amen, pravím vám: Když nebudete jíst tělo Syna člověka a pít jeho krev, nebudete mít v sobě život. Kdo jí mé tělo a pije mou krev, má život věčný, a já ho vzkřísím v poslední den. Vždyť mé tělo je skutečný pokrm a má krev je skutečný nápoj. Kdo jí mé tělo a pije mou krev, zůstává ve mně a já v něm. Jako mne poslal živý Otec a já žiji z Otce, tak i ten, kdo jí mne, bude žít ze mne. To je ten chléb, který sestoupil z nebe; ne takový, jaký jedli otcové, a umřeli. Kdo jí tento chléb, bude žít navěky.“
K ZAMYŠLENÍ
Evangelista v 6. kapitole postupuje propracovaným způsobem. Ježíš nejprve učinil znamení (rozmnožení chlebů), aby v posluchačích vyvolal touhu poznat, kdo je tento mocný divotvůrce. Ale cílem není šokovat. Cílem je přivést posluchače k víře ve spásu skrze Ježíše. Díky dlouhé tradici Písma a života Izraele může Ježíš pracovat s hlubokou symbolikou. Právě v Písmu (např. dnešní 1. čtení i žalm) najdeme nesčíslné odkazy na hostinu jako výraz společenství, přátelství, důvěrné blízkosti. Toto přátelství se netýká jen lidí, obětní hostina se slavila jako společenství s Bohem. Sem Ježíš míří. Oddělené zmínky o těle (mase) a krvi naznačují, že obětní beránek bude sám Ježíš. Již tedy nejde o rozmnožené chleby, ale o položení života. Liturgie nám 6. kapitolu předkládá především jako velkolepé rozjímání nad tajemstvím eucharistie, abychom nezůstali jako zmínění posluchači „nechápaví“, ale abychom uvěřili a vstoupili do tohoto společenství s Kristem skrze přijetí eucharistie. Dotýkáme se oběti Ježíšova života, oběti, která je životodárná.
TEXTY K ROZJÍMÁNÍ NA TENTO TÝDEN
20.8.
Ez 24,15-24
Mt 19,16-22
Komentář: Mt 19,16-22
Co mi může bránit v následování Krista? Z čeho bych byl zarmoucen, kdybych se toho musel pro hlubší následování Krista zříci?
21.8.
Ez 28,1-10
Mt 19,23-30
Komentář: Mt 19,23-30
„U Boha je však možné všechno“ – tváří v tvář své slabosti, svému hříchu nezapomínej na Boží moc, která je přítomna ve tvém životě!
22.8.
Ez 34,1-11
Mt 20,1-16
Komentář: Ez 34,1-11
Za koho jsem zodpovědný, kdo je závislý na mé podpoře, kdo očekává pomoc, radu, povzbuzení? Jsem věrný v tomto svém úkolu?
23.8.
Ez 36,23-28
Mt 22,1-14
Komentář: Ez 36,23-28
Zaslíbení nového srdce a Božího ducha je zaslíbením i pro dnešní den. Přijmi tento Boží dar a uskutečňuj své povolání – být Kristův, patřit Bohu celým svým srdcem…
24.8. svátek sv. Bartoloměje
Zj 21,9b-14
Jan 1,45-51
Komentář: Jan 1,45-51
Pochybovačný Natanael-Bartolo-měj je ochoten změnit své smýšlení, nezůstává uzavřen ve svých zajetých kolejích. I v tom je nám vzorem.
25.8.
Ez 43,1-7a
Mt 23,1-12
Komentář: Mt 23,1-12
Tituly a oslovení nejsou důležité, důležitý je náš Pán – Mistr, Otec a Učitel – a důležitý je i náš vzájemný vztah rovnosti před ním – „vy všichni jste bratři“.
Výběr literatury komentující nedělní (ev. i všednodenní) liturgické texty:
- http://www.ikarmel.cz/tema/liturgicky-rok/