Ty jsi Mesiáš. (Mt 16,16) - Citát z Bible na každý den

Sekce: Nedělní liturgie

21. 7. 2013

16. neděle v mezidobí – cyklus C

Spor? Nejedna rodina by se dnes mohla snadno najít v evangeliu, ač by šlo spíš o manžele nebo hádku dětí. Téma dnešní neděle je však širší než domácí neshody. Otázkou totiž zůstává, jak Bohu sloužit. Aktivismem? Než budeme v evangeliu hledat odpověď, nahlédneme do starozákonní scény podobné evangeliu. K člověku přichází Boží posel. Jak reagovat? A i když to možná na první pohled nebude zřejmé, ve druhém čtení najdeme odpověď na položené otázky!

KOMENTÁŘE k nedělním biblickým textům:
- http://pastorace.cz/kazani
- Téma týdne - kratičké zamyšlení na každý týden na základě citátu z nedělních liturgických textů: http://www.vira.cz/Texty/Tema-tydne/

PŘÍMLUVY:
Přímluvy pro každou nedělní mši koncipované na základě aktuálního dění v církvi, ve světě i v naší zemi
- http://ps.apha.cz/nedelni-primluvy/

LITURGICKÝ KALENDÁŘ:
Dynamický liturgický kalendář od roku 1901 do 2099 naleznete zde: http://pastorace.cz/kalendar/

BOHOSLUŽBY V PŘÍMÉM PŘENOSU
Bohoslužby v přímém přenosu pravidelně vysílá každou neděli dopoledne televize Noe. Svým divákům také přináší přímé přenosy ze slavnostních bohoslužeb ve Vatikánu a z cest papeže Františka po světě. www.tvnoe.cz

VSTUPNÍ ANTIFONA A MODLITBA

Hle, Bůh mi pomáhá, Pán mě udržuje naživu. Budu s radostí přinášet oběti, chválit tvé jméno, Hospodine, že je dobré.

VSTUPNÍ MODLITBA

Bože, buď stále s námi, a když nás voláš, abychom ti celým svým životem sloužili, rozmnož v nás víru, naději a lásku, abychom věrně plnili tvá přikázání. Prosíme o to skrze tvého Syna…

1. ČTENÍ

Příběh spadá do 19. stol. př. Kr. Abrahám již dlouhou dobu čeká na splnění Božího zaslíbení, na syna. Autor tajemně popisuje poutníky jako Boží posly či dokonce samotného Boha. Zde stejně jako v evangeliu hraje roli pozvání a obsluhování Božího posla, stejně jako připravenost slyšet Boží poselství a přijmout ho vírou (manželka Abraháma se poselství vysmála – Gn 18,12).

Gn 18,1-10a

Hospodin se zjevil Abrahámovi v Mamreově doubravě, když seděl za největšího denního parna u vchodu do stanu. Když totiž zdvihl své oči a podíval se, hle – stáli před ním tři muži. Sotva je spatřil, běžel jim vstříc od vchodu do stanu, poklonil se až k zemi, a řekl: „Můj pane, jestliže jsem nalezl přízeň v tvých očích, nepřecházej kolem svého služebníka. Připraví se trochu vody, abyste si umyli nohy, a odpočinete si pod stromem. Přinesu kousek chleba, posílíte se a pak můžete jít dál, neboť proč byste jinak šli kolem svého služebníka?“ Odpověděli: „Nuže, udělej, jak jsi řekl!“ Abrahám pospíšil do stanu k Sáře a pravil: „Honem vezmi tři měřice mouky, té nejjemnější, zadělej ji a upeč placky!“ Potom Abrahám běžel ke stádu, vzal mladé krmné tele a dal ho služebníkovi, aby ho rychle upravil. Pak vzal kyselé i sladké mléko, tele již upravené a předložil jim to. Obsluhoval je pod stromem, zatímco jedli. Zeptali se: „Kde je tvá žena Sára?“ Odpověděl: „Tady ve stanu.“ Hospodin řekl: „Vrátím se k tobě napřesrok v tento čas a tvá žena Sára bude mít syna.“

ŽALM 15

Žalm opěvuje upřímné srdce. Z takového postoje plyne požehnání. Je to i náš postoj a naše modlitba?

Odpověď: Hospodine, kdo smí prodlévat v tvém stánku?

Kdo žije bez vady a koná spravedlnost, – upřímně smýšlí ve svém srdci, – svým jazykem nepomlouvá.
Nečiní příkoří svému bližnímu, – netupí svého souseda. – Nešlechetným člověkem pohrdá, – ale váží si těch, kdo se bojí Hospodina. Nelichvaří svými penězi – a nebere úplatky proti nevinnému. – Kdo takto jedná, – nikdy nezakolísá!

2. ČTENÍ

Důležitá je souvislost úryvku. V předchozím textu zaznělo: I vás Kristus smířil, když podstoupil smrt, aby vás přivedl před Boha svaté… V úryvku je skryto zásadní poselství (verš 27). Je zde obtížný překlad, proto uvádíme i překlad ČEP: …odhaleno jeho věřícím: „Bůh jim chtěl dát poznat, jak bohatá je sláva jeho tajemství mezi pohany: Je to Kristus mezi vámi, v něm máte naději na Boží slávu.“

Kol 1,24-28

Bratři! Teď sice pro vás trpím, ale raduji se z toho, protože tím na svém těle doplňuji to, co zbývá vytrpět do plné míry Kristových útrap; má z toho prospěch jeho tělo, to je církev. Do jejích služeb jsem se dal, jak to bylo ve shodě s Božím darem, který mi Bůh svěřil, abych vám plně oznámil Boží slovo, totiž to tajemství, které bylo skryté od věků a od pokolení, ale které teď bylo odhaleno jeho věřícím: těm Bůh chtěl oznámit, jaké bohatství božské slávy je pro pohany v tomto tajemství, že Kristus je ve vás, naděje na věčnou spásu.
O něm my kážeme, každého člověka napomínáme, každého člověka učíme s veškerou moudrostí, abychom každého člověka učinili dokonalým ve spojení s Kristem.

ZPĚV PŘED EVANGELIEM

Aleluja. Blahoslavení, kteří slovo Páně uchovávají v dobrém a upřímném srdci a s vytrvalostí přinášejí užitek. Aleluja.

EVANGELIUM

Náš text následuje po sporu se znalcem zákona o pojem „bližní“. U Marie a Marty je Ježíš vítán, přijat jako prorok. Zápletka je postavena na dvojím nevhodném jednání: paní domu má obsluhovat hosta (Marie poruší). Domácí spory nemá řešit vzácný host (poruší Marta). Ježíš vytěží zásadní poučení přesahující aktuální spor.

Lk 10,38-42

Ježíš přišel do jedné vesnice, kde ho přijala do domu nějaká žena jménem Marta. Měla sestru, která se jmenovala Marie. Ta se posadila Pánu k nohám a poslouchala jeho řeč. Marta měla plno práce s obsluhou. Přistoupila k němu a řekla: „Pane, nezáleží ti na tom, že mě má sestra nechala obsluhovat samotnou? Řekni jí přece, ať mi pomůže!“
Pán jí odpověděl: „Marto, Marto! Děláš si starosti a znepokojuješ se pro mnoho věcí. Ano, jen jedno je třeba. Marie si vybrala nejlepší úděl a ten jí nikdo nevezme.“

K ZAMYŠLENÍ

Marta a Marie jsou častým příkladem, ale ne vždy správně použitým. Rozhodně příběh evangelia nenabádá k lenivosti a lhostejnosti. Cíl byl mnohem hlubší. Přichází-li Pán, pak je nejprve třeba naslouchat. Většina lidí ale okamžitě propadá aktivismu. Někdy je důvodem nevíra (širší kontext prvního čtení). Anebo pocit, že si musíme Boha zasloužit. To je ale omyl (viz druhé čtení). Maria je znamením naslouchání a modlitby. Teprve na to má navázat čin.

TEXTY K ROZJÍMÁNÍ NA TENTO TÝDEN

22.7. památka sv. Marie Magdalény

Pís 3,1-4a nebo 2 Kor 5,14-17

Jan 20,1.11-18

Komentář: Pís 3,1-4a
Co hledám ve svém životě? Koho hledám? A jak moc hledám svého Pána – v konkrétnostech svého života, v každodennosti, v tom, co právě prožívám?

23.7. svátek sv. Brigity

Gal 2,19-20

Jan 15,1-8

Komentář: Gal 2,19-20
Jsi osvobozen skrze víru „v Božího Syna, protože on mě miloval a za mě se obětoval“. A tak i v dnešním dni žij a jednej jako člověk svobodný, ve kterém žije Kristus.

24.7.

Ex 16,1-5.9-15

Mt 13,1-9

Komentář: Mt 13,1-9
Pros o vytrvalost pro svůj život – o vytrvalost v rozsévání i o vytrvalost v čekání na čas žně. Obojího je třeba...

25.7. svátek sv. Jakuba

2 Kor 4,7-15

Mt 20,20-28

Komentář: 2 Kor 4,7-15
I ty prožíváš na svém těle Ježíšovo umírání, ale také Ježíšův život, který má být patrný na tvém smrtelném těle

26.7.

Ex 20,1-17

Mt 13,18-23

Komentář: Mt 13,18-23
Připomeň si dnes znovu svoji odpověď Kristu. Kam padá jeho slovo o Božím království?

27.7.

Ex 24,3-8

Mt 13,24-30

Komentář: Mt 13,24-30
Dávat co největší prostor dobrému semenu, které do tebe bylo vloženo; „nezalévat“ plevel ve svém srdci, prosit o Boží pomoc i shovívavost...

Výběr literatury komentující nedělní (ev. i všednodenní) liturgické texty:
- http://www.ikarmel.cz/tema/liturgicky-rok/

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Händel i v temnotách života přinesl skvělé hudební plody.

(22. 2. 2025) Georg Friedrich Händel (* 23. února 1685 Halle + 14. dubna 1759 Londýn) se po prodělané mrtvici dostal na pokraj…

Mladí lidé proti zvrácenému politickému zřízení

Mladí lidé proti zvrácenému politickému zřízení
(21. 2. 2025) 22. 2. 1943 byli v Mnichově gilotinou popraveni tři mladí lidé Sophie Scholl, Hans Scholl a Christoph Probst z odbojové…

Světový den sociální spravedlnosti: 20. 2.

Světový den sociální spravedlnosti: 20. 2.
(19. 2. 2025) Světový den sociální spravedlnosti byl ustanoven OSN v roce 2007 a připomíná, že sociální spravedlnost by měla být…

Kdy je letos Popeleční středa?

(11. 2. 2025) Datum popeleční středy tento rok

Nová mobilní aplikace Víra.cz: „Víra na dosah ruky“

Nová mobilní aplikace Víra.cz: „Víra na dosah ruky“
(11. 2. 2025) S potěšením oznamujeme spuštění mobilní aplikace webu Víra.cz, která je oficiálně dostupná od 11. února 2025. Cílem…