Ty jsi Mesiáš. (Mt 16,16) - Citát z Bible na každý den

Sekce: Nedělní liturgie

3. 7. 2011

14. neděle v mezidobí – cyklus A

Přicházíme do kostela. Vstupujeme do prostoru, který už svým tichem a uspořádáním nás soustřeďuje na to hlavní – na svatou oběť. Shromažďujeme se kolem oltáře, abychom se setkali s Pánem v jeho oběti a s našimi bratřími a sestrami v lásce. Do domu Božího nás doprovází sváteční den. Nyní se máme připravit, ztišit, otevřít své srdce, soustředit svou mysl a dát směr svým myšlenkám. Ve sváteční atmosféře však nelze zapomenout na celý život ve všech jeho projevech. Na mši přece nechodíme, abychom životu unikli. Mše se neúčastníme proto, abychom se na hodinu stali jinými lidmi, než jsme celý týden. Naopak, náš den, náš týden, náš život jsou do značné míry východiskem naší modlitby chvály, díků i prosby. Ponořme se tedy nyní do sváteční atmosféry tohoto prostoru, abychom jí zcela naplněni, proniknuti a obnoveni mohli potom učinit svátek z času našeho života. (Srov. Pokorný L., Prostřený stůl, ČKCH Praha, 1990, str. 28n).

KOMENTÁŘE (a "kázání") k nedělním biblickým textům: http://pastorace.cz/kazani

Téma týdne - kratičké zamyšlení na každý týden na základě citátu z nedělních liturgických textů: http://www.vira.cz/Texty/Tema-tydne/

LITURGICKÝ KALENDÁŘ: Dynamický liturgický kalendář od roku 1901 do 2099: http://pastorace.cz/kalendar/

VSTUPNÍ ANTIFONA A MODLITBA

Vzpomínáme, Bože, na tvé milosrdenství ve tvém chrámě. Jako tvé jméno, Bože, tak i tvá chvála sahá až na konec země.

VSTUPNÍ MODLITBA

Bože, tvůj Syn se ponížil, aby zachránil svět a vysvobodil lidstvo z otroctví hříchu; naplň nás radostí z vykoupení a dej, ať tato naše radost dozraje v radost věčnou. Skrze tvého Syna...

1. ČTENÍ

Proroctví pochází ze 4. století před Kristem, kdy židovská pospolitost neměla už žádného krále. Předpovězený vladař je ideálem davidovského krále, který se neopírá o lidské prostředky, ale klade svoji důvěru v Boha (je pokorný ve smyslu podřízený Bohu). Proto je také spravedlivý, tj. pod Boží ochrannou mocí, a zároveň vítězný.

Zach 9,9-10

Toto praví Hospodin: „Hlasitě zajásej, siónská dcero, zaplesej, dcero jeruzalémská, hle, tvůj král k tobě přichází, je spravedlivý a přináší spásu, je pokorný a jede na oslu, na oslátku, osličím mláděti. Zničí válečné vozy z Efraima, válečné oře z Jeruzaléma, zlomen bude bitevní luk. Národům ohlásí pokoj, bude vládnout od moře k moři, od řeky Eufratu až do končin země.“

ŽALM 145

Odpověď: Budu velebit tvé jméno, můj Bože, králi. Nebo: Aleluja.

Budu tě oslavovat, můj Bože, králi, – budu velebit tvé jméno po všechny věky. – Každý den tě budu velebit – a chválit tvé jméno po všechny věky.
Milosrdný a milostivý je Hospodin, – shovívavý a plný lásky. – Dobrotivý je Hospodin ke všem – a soucit má se všemi svými tvory.
Ať tě chválí, Hospodine, všechna tvá díla – a tvoji zbožní ať tě velebí! – Ať vypravují o slávě tvého království, – ať mluví o tvé síle.
Věrný je Hospodin ve všech svých slibech – a svatý ve všech svých činech. – Hospodin podpírá všechny, kdo klesají, – a pozvedá všechny sklíčené.

2. ČTENÍ

Díky Kristově spáse máme nový „životní princip v sobě“: životodárného Ducha. Tento Duch je dynamickou silou, která nás už teď oživuje, ale také vede k plné účasti na Kristově životě při vzkříšení těla. Dar nového života (přijímaný už nyní!) je zároveň i nárokem vyžadujícím naše stále nové rozhodnutí.

Řím 8,9.11-13

(Bratři a sestry!) Vy žijete ne podle těla, nýbrž podle Ducha, jestliže skutečně ve vás přebývá Duch Boží. Kdo totiž nemá Kristova Ducha, ten není jeho.
A když sídlí ve vás Duch toho, který z mrtvých vzkřísil Ježíše, pak ten, který z mrtvých vzkřísil Krista Ježíše, probudí k životu i vaše smrtelná těla svým Duchem, který sídlí ve vás.
Nuže, (bratři a sestry), nejsme vázáni povinnostmi k tělu, že bychom museli žít, jak chce tělo. Žijete-li totiž tak, jak chce tělo, musíte umřít; jestliže však s pomocí Ducha ničíte záludnosti těla, budete žít.

ZPĚV PŘED EVANGELIEM

Aleluja. Velebím tě, Otče, Pane nebe a země, že jsi tajemství Božího království odhalil maličkým. Aleluja.

EVANGELIUM

Rozumní a moudří zde nejsou ti, kdo „jsou chytří“, ale ti, kdo se uzavírají do svých teologických schémat a nepřijímají Kristovo slovo. Maličcí oproti tomu jsou ti, kdo kapitulují před Boží moudrostí a jeho zjevením, kdo se pokořují před jeho slovem. Takoví poznávají Syna, Otce (nejen rozumem, ale „osobně“, celostně!). Ti, kdo jsou unaveni a obtíženi břemeny starozákonních ustanovení, jsou vybízeni, aby na sebe vzali „jho“ Kristova učení, které netlačí a netíží, na rozdíl od nařízení a nauk lidských.

Mt 11,25-30

Ježíš se ujal slova a řekl: „Velebím tě, Otče, Pane nebe a země, že když jsi tyto věci skryl před moudrými a chytrými, odhalil jsi je maličkým; ano, Otče, tak se ti zalíbilo.
Všechno je mi dáno od mého Otce. A nikdo nezná Syna, jenom Otec, ani Otce nezná nikdo, jenom Syn a ten, komu to chce Syn zjevit.
Pojďte ke mně, všichni, kdo se lopotíte a jste obtíženi, a já vás občerstvím. Vezměte na sebe mé jho a učte se ode mě, neboť jsem tichý a pokorný srdcem, a naleznete pro své duše odpočinek. Vždyť mé jho netlačí a mé břemeno netíží.“

K ZAMYŠLENÍ

V evangeliu svatého Matouše jsme se dnes stali svědky Ježíšovy modlitby. Je to vlastně požehnání, projev chvály a obdivu nebeskému Otci. Za těmi prostými slovy se neukrývá nic učeného, umělého ani vymyšleného. Je to spontánní, Duchem svatým inspirovaná chvála Boha. Tryská plynule ze srdce Syna Božího, dítěte, zcela okouzleného svým Otcem a jeho podivuhodnými skutky. Ptám se sám sebe, zda všechno, co dnes a kdykoliv Bůh činil a činí, pro mne a skrze mne, je předmětem mého obdivu a jásotu? Pokud jsem unaven, obtížen, modlím-li se nerad a málo, protože mi to připadá zbytečné a složité, pak Ježíšovo naléhavé pozvání platí právě mně; ano, opravdu jsem zván k setkání! Pán ať je navždycky veleben i skrze mne!

TEXTY K ROZJÍMÁNÍ NA TENTO TÝDEN

4. 7.

Gn 28,10-22a

Mt 9,18-26

Komentář: Gn 28,10-22a
Hospodin – Bůh sestupující, sklánějící se k Jákobovi, zaslibující ochranu („budu tě chránit kamkoliv půjdeš“) – je i tvým Bohem, i pro tebe platí jeho zaslíbení, i tobě dává své požehnání.

5. 7. slavnost sv. Cyrila a Metoděje

Iz 61,1-3a; 2 Kor 4,1-2.5-7

Lk 10,1-9

Komentář: Iz 61,1-3a
Cyril a Metoděj napodobují Krista v jeho poslání. Jdou k potřebným – zvěstovat jim radostnou zprávu, potěšit je a povzbudit. Dnes spočívá toto Kristovo poslání i na mně.

6. 7.

Gn 41,55-57; 42,5-7a.17-24a

Mt 10,1-7

Komentář: Gn 41,55-57; 42,5-7a.17-24a
Hospodin obrací věci špatné (prodej Josefa do otroctví) v dobro (jídlo pro Josefovy bratry i jejich rodiny). A chce to dělat i v tvém životě, provázet tě na všech tvých cestách...

7. 7.

Gn 44,18-21.23b-29; 45,1-5

Mt 10,7-15

Komentář: Gn 44,18-21.23b-29; 45,1-5
Josef odpouští svým bratrům a navíc je ochoten pro ně udělat mnoho dobrého. V tom je mi příkladem pro můj život.

8. 7.

Gn 46,1-7.28-30

Mt 10,16-23

Komentář: Gn 46,1-7.28-30
Hospodin provází svůj národ i zdánlivými odbočkami a „nelogickými“ kroky (opuštění zaslíbené země, přestěhování do Egypta). Jakub naslouchá Božímu hlasu, a tak se nepohybuje „logicky“, ale tak, jak jej Hospodin vede...

9. 7.

Gn 49,29-32; 50,15-26a

Mt 10,24-33

Komentář: Gn 49,29-32; 50,15-26a
Josefovým bratřím je zatěžko uvěřit Josefovu odpuštění, žádají o ně znovu... I já někdy potřebuji uvěřit Bohu, že jeho odpuštění je platné, že mi odpustil vše, co jsem v životě zbabral, vše, kvůli čemu jsem jej o odpuštění prosil...

KOMENTÁŘE (a "kázání") k nedělním biblickým textům: http://pastorace.cz/kazani

Téma týdne - kratičké zamyšlení na každý týden na základě citátu z nedělních liturgických textů: http://www.vira.cz/Texty/Tema-tydne/

LITURGICKÝ KALENDÁŘ: Dynamický liturgický kalendář od roku 1901 do 2099: http://pastorace.cz/kalendar/

Kdo se spoléhá na Boha, je jako strom u vody.
(Jr 17,5)

Händel i v temnotách života přinesl skvělé hudební plody.

(22. 2. 2025) Georg Friedrich Händel (* 23. února 1685 Halle + 14. dubna 1759 Londýn) se po prodělané mrtvici dostal na pokraj…

Mladí lidé proti zvrácenému politickému zřízení

Mladí lidé proti zvrácenému politickému zřízení
(21. 2. 2025) 22. 2. 1943 byli v Mnichově gilotinou popraveni tři mladí lidé Sophie Scholl, Hans Scholl a Christoph Probst z odbojové…

Světový den sociální spravedlnosti: 20. 2.

Světový den sociální spravedlnosti: 20. 2.
(19. 2. 2025) Světový den sociální spravedlnosti byl ustanoven OSN v roce 2007 a připomíná, že sociální spravedlnost by měla být…

Kdy je letos Popeleční středa?

(11. 2. 2025) Datum popeleční středy tento rok

Nová mobilní aplikace Víra.cz: „Víra na dosah ruky“

Nová mobilní aplikace Víra.cz: „Víra na dosah ruky“
(11. 2. 2025) S potěšením oznamujeme spuštění mobilní aplikace webu Víra.cz, která je oficiálně dostupná od 11. února 2025. Cílem…