Sekce: Nedělní liturgie
23. 6. 2013
12. neděle v mezidobí – cyklus C
KOMENTÁŘE k nedělním biblickým textům:
- http://pastorace.cz/kazani
- Téma týdne - kratičké zamyšlení na každý týden na základě citátu z nedělních liturgických textů: http://www.vira.cz/Texty/Tema-tydne/
PŘÍMLUVY:
Přímluvy pro každou nedělní mši koncipované na základě aktuálního dění v církvi, ve světě i v naší zemi
- http://ps.apha.cz/nedelni-primluvy/
LITURGICKÝ KALENDÁŘ:
Dynamický liturgický kalendář od roku 1901 do 2099 naleznete zde: http://pastorace.cz/kalendar/
BOHOSLUŽBY V PŘÍMÉM PŘENOSU
Bohoslužby v přímém přenosu pravidelně vysílá každou neděli dopoledne televize Noe. Svým divákům také přináší přímé přenosy ze slavnostních bohoslužeb ve Vatikánu a z cest papeže Františka po světě. www.tvnoe.cz
VSTUPNÍ ANTIFONA A MODLITBA
Hospodin je silou svého lidu, záštitou spásy svému pomazanému. Zachraň svůj lid, Hospodine, a žehnej svému dědictví, pas a nes je až navěky!
VSTUPNÍ MODLITBA
Svatý Bože, dej, ať jsme naplněni úctou a láskou k tobě; vždyť ty nás stále miluješ, staráš se o nás jako Otec a nikdy nás nepřestáváš vést. Prosíme o to skrze tvého Syna...
1. ČTENÍ
Zachariášova předpověď (snad z 6. stol. př. Kr.) mluví o podivné souvislosti mezi okamžikem vylití ducha a smrtí syna. Jde však o předpověď, která se naplnila na Kristu. Duch bude dán právě až po Ježíšově smrti.
Zach 12,10-11
Toto praví Hospodin: „Na dům Davidův a na obyvatele Jeruzaléma vyliji ducha milosti a prosby o slitování, budou hledět na mne. Budou naříkat nad tím, které probodli, jako se naříká nad jediným synem, budou nad ním lkát, jako se lká nad prvorozeným synem. V onen den bude v Jeruzalémě veliký nářek, jako se naříká v Hadad-Rimmonu na megidské pláni.“
ŽALM 63
Jak marné je stavět svůj život a svůj svět jen na lidech. Spojme se se strhující modlitbou žalmisty.
Odpověď: Má duše po tobě žízní, Pane, můj Bože!
Bože, ty jsi můj Bůh, – snažně tě hledám, – má duše po tobě žízní, prahne po tobě mé tělo – jak vyprahlá, žíznivá, bezvodá země. Tak toužím tě spatřit ve svatyni, – abych viděl tvou moc a slávu. – Vždyť tvá milost je lepší než život, – mé rty tě budou chválit. Tak tě budu velebit ve svém životě, – v tvém jménu povznesu své dlaně k modlitbě. – Má duše se bude sytit jak tukem a morkem, – plesajícími rty zajásají ústa. Neboť stal ses mým pomocníkem – a ve stínu tvých křídel jásám. – Má duše lne k tobě, – tvá pravice mě podpírá.
2. ČTENÍ
Svatý Pavel pokračuje v obsáhlém výkladu ospravedlnění na základě víry, a nikoli na základě skutků Zákona. Být „Božím dítětem“ znamená, možnost svobodně přistoupit k Bohu, tedy být ospravedlněn. To má mnohé důsledky…
Gal 3,26-29
Bratři! Vy všichni jste totiž Boží děti skrze víru v Krista Ježíše, vy všichni, pokřtění v Krista, oblékli jste se v Krista: už není Žid anebo Řek, už není otrok anebo člověk svobodný, už není muž anebo žena; všichni jste jeden v Kristu Ježíši.
A když patříte Kristu, jste tedy Abrahámovo potomstvo a dědici podle zaslíbení.
ZPĚV PŘED EVANGELIEM
Aleluja. Moje ovce slyší můj hlas, praví Pán, já je znám a ony jdou za mnou. Aleluja.
EVANGELIUM
V synoptických evangeliích je jeden zlomový okamžik, který právě dnes otevíráme. Až dosud Ježíš mluvil převážně k zástupům, konal zázraky, poučoval. Ale nyní nejbližším otevírá oči pro ještě jiný význam svého příchodu na zem. To apoštolové dosud netušili…
Lk 9,18-24
Když se Ježíš o samotě modlil a byli s ním jeho učedníci, otázal se jich: „Za koho mě lidé pokládají?“ Odpověděli: „Za Jana Křtitele, jiní za Eliáše a jiní myslí, že vstal jeden z dávných proroků.“ Zeptal se jich: „A za koho mě pokládáte vy?“
Petr odpověděl: „Za Božího Mesiáše!“ On jim však důrazně přikázal, aby to nikomu neříkali, a dodal, že Syn člověka bude muset mnoho trpět, že bude zavržen od starších, velekněží a učitelů Zákona, že bude zabit a třetího dne že bude vzkříšen.
Všem pak řekl: „Kdo chce jít za mnou, ať zapře sám sebe, den co den bere na sebe svůj kříž a následuje mě. Neboť kdo by chtěl svůj život zachránit, ztratí ho, ale kdo svůj život pro mě ztratí, zachrání si ho.“
K ZAMYŠLENÍ
Jsme stále v ohrožení vidět Ježíše jako jakéhosi hrdinu z našich akčních televizních seriálů, který vždy porazí zlo sám nezraněn. Ale Pán jde jinou cestou. Skutečné Zlo je spojeno velmi hluboce s člověkem. Tady nepomůže jen zázrak či chytrost. Zde je třeba osobní oběť, vydanost až do krajnosti… Ale pochopí to učedníci? Jejich zájem je zatím soustředěn na jedinečného mistra, který si vždy ví rady… A co my, porozumíme, oč se tu jedná?
TEXTY K ROZJÍMÁNÍ NA TENTO TÝDEN
24.6. slavnost Narození sv. Jana Křtitele
Iz 49,1-6; Sk 13,22-26
Lk 1,57-66.80
Komentář: Iz 49,1-6
S vděčností za Boží jednání v životě lidí i v životě tvém, s vděčností za povolání, které Hospodin dává každému, s vděčností za pozvání ke službě, ke které tě tvůj Pán vede – děkuj Bohu a chval jej i za Kristova předchůdce.
25.6.
Gn 13,2.5-18
Mt 7,6.12-14
Komentář: Gn 13,2.5-18
Abramova velkorysost, jeho svoboda od věcí materiálních je projevem jeho víry, která se spoléhá na Hospodina, jenž je jeho největším a jediným pravým bohatstvím.
26.6.
Gn 15,1-12.17-18
Mt 7,15-20
Komentář: Gn 15,1-12.17-18
Bůh, který se sám, jednostranně zavazuje dodržovat smlouvu s lidmi, je Bohem, který je nablízku i tobě, dává ti naději, dává ti svá zaslíbení. I ty se jej můžeš ptát, hledat svoji cestu, očekávat jeho vedení a jeho odpovědi.
27.6.
Gn 16,1-12.15-16
Mt 7,21-29
Komentář: Gn 16,1-12.15-16
Hospodin je schopen využít i ty situace, kdy se člověk sám ujímá řešení a nečeká na naplnění Božích zaslíbení, i tam dává své požehnání a zároveň uskutečňuje své plány…
28.6.
Gn 17,1.5.9-10.15-22
Mt 8,1-4
Komentář: Gn 17,1.5.9-10.15-22
Znovu potvrzená Boží smlouva s Abrahámem (od Boha dostává nové jméno vyjadřující jeho poslání) dojde svého naplnění. Hospodin Bůh je jistota, o kterou se můžeš opřít a na kterou se i ty můžeš spolehnout.
29.6. slavnost sv. Petra a Pavla
Sk 12,1-11; 2 Tim 4,6-8.17-18
Mt 16,13-19
Komentář: Sk 12,1-11
Vyznej spolu s Petrem situace svého života, kdy tě Pán „vytrhl“ a zachránil tě. Děkuj za ně a pros o vytrvalost ve chvílích, kdy zažíváš těžké chvíle a žádné blízké Boží „vytržení“ nevidíš.
Výběr literatury komentující nedělní (ev. i všednodenní) liturgické texty:
- http://www.ikarmel.cz/tema/liturgicky-rok/