Sekce: Knihovna
Objevujeme zapomenuté
z knihy O naději s Marií Svatošovou , vydal(o): Karmelitánské nakladatelství
Podstatným prvkem v lásce není něco dělat pro druhého, ale existovat pro druhého. (Michel Quoist, Kristus věčně živý)Má tam veškerou lékařskou péči- to je obvyklý argument nebo přesněji řečeno výmluva lidí, kteří se svým nejbližším člověkem nechtějí zůstat v posledních dnech a hodinách pod jednou střechou. Zařídí mu hospitalizaci v nemocnici nebo léčebně dlouhodobě nemocných a mají vystaráno. Ti slušnější nebo movitější mu připlatí za nadstandartní pokoj a mají pocit, že s tím svědomí vyprali doběla. Nemocný měl ale o svých posledních dnech představu úplně jinou a teď je těžce zklamaný, protože doufal marně.
Hospic není ani nemocnice, ani léčebna dlouhodobě nemocných. Přichází v úvahu tam, kde péče o těžce nemocného, blížícího se k závěru pozemského života, doma skutečně a objektivně možná není. Ale ani tato krajní situace není důvodem, aby rodina nemocného opustila. Mít v těchto chvílích u sebe ve dne v noci blízkého člověka na dosah ruky, to není o nic méně důležité než zbavit se nesnesitelné bolesti. Přesto zůstává většina připravených přistýlek prázdná. Nebyli jsme na to zvyklí a musíme se znovu učit tomu, co generace před námi zvládly s naprostou samozřejmostí.
Je to hlavě o komunikaci. Když dceři naší pacientky nabízíme možnost ubytování v hospici, předem víme, co asi odpoví: „Já nemohu, já musím do práce.“ Vyplatí se ale chvíli s ní hovořit. Najednou přizná, že ještě nemá vybraný zbytek loňské dovolené. A že by to vlastně na prodloužený víkend zkusit mohla. Přidá pátek a pondělí a jsou z toho čtyři dny. A najednou zjistí, že je to mnohem snazší, než když maminku ošetřovala doma. Lékař léčí, sestry ošetřují, kuchařky vaří, uklízečka uklízí- a ona si ještě může užít maminku a maminka ji. Mohou si listovat v zažloutlém albu fotografií a vzpomínat. Kdy naposledy na to měly čas?
Zvláštní a velmi vzácnou podčeledí lidského druhu jsou hospicoví dobrovolníci. Na první pohled vypadají jako úplně obyčejní a nenápadní lidé, ale naši pacienti vědí, že jsou to spíše andělé. Dokáží vysedávat u osamělých umírajících lidí dlouhé hodiny a dny, někdy i týdny. Nemusí ošetřovat, stačí, že tam prostě jsou a nikam nespěchají.
Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:
- Kde se vzala radost
- Krása lidské duše
- Nemilosrdná lež
- Pocit opuštěnosti
- Sklenka, náprstek, cisterna
- Tajní učedníci
Autor: Marie Svatošová
Související texty k tématu:
Láska v rodině (a výchově):
- Příprava na rodičovství a výchovu s humorem :-)
- Děti nejsou záplaty
- Děti odrážejí naši ne/lásku - R. Campbell
- Láska se musí přelévat Z rozhovoru s P. V. Kodetem
- Když dítě nepřichází J. Fenclová
- Další texty k tématu rodina zde, výchova zde
- Není dobré, aby člověk umíral sám (Henri J. M. Nouwen)
- Malá příručka pastorační péče o nemocné (a umírající) (Aleš Opatrný)
- Další texty k tématu smrt a umírání naleznete zde
Smrt a umírání:
- Co chceš, aby o tobě lidé říkali, až umřeš? Mluvil jsem s jedním vytrénovaným mladíkem a řekl jsem mu: „Až zaklepeš bačkorama, spustí tě do jámy a potom si dají si řízek..."
- Co míní embrya o následujícím životě? V břiše těhotné ženy se ocitla tři embrya. Jedno z nich byl malý věřící, druhé malý pochybovač a třetí malý skeptik. Malý pochybovač se zeptal: "Věříte vlastně v život po porodu?"
- Máte strach ze smrti? Otázka, která rozesmála Matku Terezu Při jednom ze svých rozhovorů jsem se Matky Terezy zeptal: "Máte strach ze smrti?" Na okamžik se mi zadívala do očí, a pak se nahlas rozesmála. "Ne, vůbec," prohlásila.
- Smrt jako svatba s Bohem Když zemřela má matka, se sourozenci jsme připravovali její pohřeb. Zvažovali jsme, které písně ráda zpívala.
- Smrt, posmrtný život Jít ve stopách Ježíšových je naším povoláním. Je to jediná cesta, která vede skrze smrt k životu.
- Modli se za svou smrt To nejtěžší je správně zemřít. Je to zkouška, jíž nikdo neunikne. Modli se i ty o sílu pro tuto zkoušku... (Dag Hammarskjöld 1905-1961. Švédský spisovatel a diplomat, generální tajemník OSN)
- Další texty k tématu smrt a umírání zde
MUDr. Marie Svatošová (* 1942)
www.vira.cz/svatosova
Do roku 1990 praktická lékařka. 1990 opouští ordinaci, aby realizovala myšlenku hospice, kterou zná ze samizdatové literatury. Roku 1993 zakládá Sdružení Ecce homo pro podporu domácí péče a hospicového hnutí. 8.12.1995 je pak otevřen první český hospic v Červeném Kostelci. Marie Svatošová je ale známa nejen jako iniciátorka hospicového hnutí, ale také jako autorka řady článků a publikací. Čtenářsky nejúspěšnější je její knížka "Hospice a umění doprovázet", která vyšla v několika vydáních v nákladu několika desítek tisíc výtisků... Další dostupné tituly Marie Svatošové naleznete zde.
- Na webu vira.cz proběhl s Marií Svatošovou i online rozhovor na téma: Může mít život smysl i v nemoci a umírání?. - Na webu vira.cz naleznete i její zajímavý text o eutanazii...
- 15-ti minutové představení Marie Svatošové na ČT 24 ke shlédnutí on-line