Sekce: Knihovna
Tajní učedníci
z knihy O naději s Marií Svatošovou , vydal(o): Karmelitánské nakladatelství
Josef z Arimatie, který byl Ježíšovým učedníkem, ale ze strachu před židy jen tajným, požádal potom Piláta, aby směl sejmout Ježíšovo mrtvé tělo, a Pilát mu to dovolil. (Jan 19,38)
Aby se děti dostaly na školy, dal se syn ke komunistům a přestal chodit do kostela. Křest vnoučat ještě babička prosadila, ale tím to taky skončilo. V naší zeměpisné šířce klasika. A babička se trápí. Chodí několikrát v týdnu na mši svatou, za potomstvo se fest modlí, ale pochybnosti stran setkání na věčnosti ji ne a ne opustit. Kde má taky čerpat naději, když to s nimi vypadá tak bledě a beznadějně? Kde? Především v evangeliích.
Koho by tenkrát v Arimatii napadlo, že ten nenápadný a trochu zbabělý Pepa, co si nerad pálil prsty, se jednou takhle překoná. Koho by napadlo, že si o něm lidé na celém světě budou vyprávět ještě po tisíciletích. Že vejde do dějin. A dnes mezi námi takoví lidé nejsou? Jen se přijďte podívat do hospice. Spolehlivě je tam najdete. Dnem i nocí sedí u lůžka umírající manželky či manžela, hladí, těší, dávají napít, natřásají polštář, povzbuzují, pomáhají ošetřovat, nebo prostě jen jsou. Neutekli. Nevztahují se snad i na ně slova: „Amen, pravím vám: Cokoli jste udělali pro jednoho z těchto mých nejposlednějších bratří, pro mne jste udělali?“ (Mt 25,40)
A neměla by v tom být současně obrovská naděje pro „zbožnější“ členy rodiny, kteří se pro své milované, „od víry odpadlé“ děti tolik souží? Já vím, ideální stav to není. Ale než nad nimi lámat hůl a Bohu si na ně stěžovat, není lepší vzít to za opačný konec? Přimlouvat se za ně jako advokáti, argumentovat třeba zrovna tímto biblickým výrokem a Bohu připomínat i jejich dobré skutky? On o nich samozřejmě ví, ale proč bychom se nemohli modlit třeba takhle: „Podívej, jak se mají rádi. Podívej, jak vzorně se starají o děti. Nepřehlédni, že mě autem odvezou kdykoliv chci a kamkoliv chci. I do kostela. Na jaře mi vymalovali kuchyň a v zimě prořezali stromy. Starají se o tu starou nemocnou sousedku, i když z toho nic nemají. Neudělali to snad pro Tebe? Sám jsi to tak řekl. A vůbec, všiml sis, že ten Otčenáš, co jsem je kdysi naučila, se modlí aspoň před štědrovečerní večeří? Ke svatosti mají hodně daleko, to uznávám, ale k lotru po tvé pravici, to taky. A tak pro tvé nekonečné milosrdenství věřím, že i je jednou přijmeš do Božího království. Amen.“
Ostatní kapitoly z této knihy na tomto webu:
- Kde se vzala radost
- Krása lidské duše
- Nemilosrdná lež
- Pocit opuštěnosti
- Sklenka, náprstek, cisterna
- Objevujeme zapomenuté
Související texty k tématu:
Láska v rodině (a výchově):
- Příprava na rodičovství a výchovu s humorem :-)
- Děti nejsou záplaty
- Děti odrážejí naši ne/lásku - R. Campbell
- Láska se musí přelévat Z rozhovoru s P. V. Kodetem
- Když dítě nepřichází J. Fenclová
- Další texty k tématu rodina zde, výchova zde
Modlitba, meditace:
- Neumím se modlit
- Několik podnětů, jak se (začít) modlit
- Hovořit s Bohem I v našich citech může být pravda...
- Jednoduchý způsob modlitby v každé situaci
- Modlitba pro kohokoliv, kdekoliv a kdykoliv
- Přímluvná modlitba - proč a jak
- Modli se jak umíš, ne jak neumíš Bůh nepotřebuje naše básně
- web o modlitbě: www.modlitba.cz
Obrácení, pokání:
- Pokání, obrácení - souhrnný pohled
- Je možné se změnit a obrátit?
- Člověk může změnit svůj osud
- Na útěku před sebou, aneb v bludném kruhu
- Láska k sobě samému je základ životní kreativity
- Absolutizace toho, co není absolutní
- Spása a obrácení krok k přijetí naplněného života.
- Pokud nechápeme, co je hřích, nejsme schopni obrácení...
- Další texty k tématu obrácení, pokání, uzdravení zde
MUDr. Marie Svatošová (* 1942)
www.vira.cz/svatosova
Do roku 1990 praktická lékařka. 1990 opouští ordinaci, aby realizovala myšlenku hospice, kterou zná ze samizdatové literatury. Roku 1993 zakládá Sdružení Ecce homo pro podporu domácí péče a hospicového hnutí. 8.12.1995 je pak otevřen první český hospic v Červeném Kostelci. Marie Svatošová je ale známa nejen jako iniciátorka hospicového hnutí, ale také jako autorka řady článků a publikací. Čtenářsky nejúspěšnější je její knížka "Hospice a umění doprovázet", která vyšla v několika vydáních v nákladu několika desítek tisíc výtisků... Další dostupné tituly Marie Svatošové naleznete zde.
- Na webu vira.cz proběhl s Marií Svatošovou i online rozhovor na téma: Může mít život smysl i v nemoci a umírání?. - Na webu vira.cz naleznete i její zajímavý text o eutanazii...
- 15-ti minutové představení Marie Svatošové na ČT 24 ke shlédnutí on-line
Vzkříšení, život po smrti, posmrtný život
- Smrtí to nekončí - příběh housenky a motýla (krátké video - Minuta o víře) Narodili jsme se, abychom žili, a ne abychom zemřeli. Smrt není konec, je to jen začátek něčeho nového. Symbolika housenky a motýla.
- Být ve spojení s Bohem, pro kterého neplatí smrt Člověk může už na této zemi poznávat Boha, pro kterého smrt neplatí. Může mu důvěřovat, může vrůstat do stále plnějšího spojení s ním. A ta důvěra může jít až k hranici smrti.
- Co míní embrya o následujícím životě? V břiše těhotné ženy se ocitla tři embrya. Jedno z nich byl malý věřící, druhé malý pochybovač a třetí malý skeptik. Malý pochybovač se zeptal: "Věříte vlastně v život po porodu?"
- Stěhování na hřbitov Kříže na hrobech neznamenají, že jsme nad někým „udělali kříž“, že „je s ním amen“ čili konec, jak se často říká. Je naopak znamením vzkříšení a naděje.
- Další texty k tématu vzkříšení zde