Sekce: Nedělní liturgie
22. 8. 2004
21. neděle v mezidobí - Cyklus C
VSTUPNÍ ANTIFONA A MODLITBA
Nakloň, Hospodine, svůj sluch a vyslyš mě, pomoz svému služebníku, který v tebe doufá. Ty jsi můj Bůh, smiluj se nade mnou, Pane, neboť stále k tobě volám.
VSTUPNÍ MODLITBA
Bože, ty vedeš úsilí věřících k společnému cíli; uč nás milovat, co přikazuješ, a toužit po tom, co slibuješ, aby uprostřed proměn v tohoto světa naše srdce pevně přilnulo k tomu, v čem je pravá radost. Prosíme o to skrze tvého Syna...
1. ČTENÍ
Zdá se, že tu máme velmi pozdní mesiánský text. Příchod Mesiáše bude znamenat sjednocení všech lidí v chrámu pravého Boha. Výlučnost Izraele tak bude překonána účastí všech lidí na kultu a kněžství. Zde přítomný důraz na sjednocení je potvrzen i srovnáním mezi v. 19 a Gen 10: Národy jmenované u Iz 66,19 jsou přítomné i na tom místě (s výjimkou Róš). To poukazuje na to, že mesiánské období nově nastolí jednotu narušenou stavbou babylónské věže.
Iz 66,18-21
Toto praví Hospodin: „Znám jejich skutky a jejich myšlenky. Přijdu, abych shromáždil všechny národy a jazyky. Přijdou a uzří mou slávu. Udělám na nich znamení a pošlu některé z těch, kdo se zachrání, k národům Taršíše, Putu, Ludu, Mešechu, Rošu, Tubalu, Javanu, k dálným ostrovům, které o mně neslyšely mluvit a neviděly mou slávu.
Budou hlásat národům mou slávu. Přivedou všechny vaše bratry ze všech národů jako dar Hospodinu na koních, na vozech, na nosítkách, na mezcích a na velbloudech na mou svatou horu do Jeruzaléma – praví Hospodin – jako když synové Izraele přinášejí v čistých nádobách dary do Hospodinova domu. A také z nich si vezmu kněze a levity“ – praví Hospodin.
ŽALM 117
Odpověď: Jděte do celého světa a hlásejte evangelium. Nebo: Aleluja.
Chvalte Hospodina, všichni lidé, – oslavujte ho, všechny národy.
Neboť mocně vládne nad námi jeho milosrdenství – a Hospodinova věrnost tr-vá navěky.
2. ČTENÍ
Skrze životní zkoušky nás Otec chce dovést k „očištění“, ke svatosti. Je přirozené pociťovat smutek za takových okolností, ale na druhou stranu je možné nacházet posilu v samotném Bohu, který podporuje kulhajícího (tj. slabého ve víře).
Žid 12,5-7.11-13
Bratři! Pustili jste z hlavy, že Bůh vás povzbuzuje jako své syny: ‚Když tě Pán vychovává, můj synu, neber to na lehkou váhu, ani neklesej na mysli, když tě kárá. Pán totiž trestá toho, koho má rád, a šlehá každého, koho uznává za svého syna.‘
V té kázni vytrvejte! Bůh s vámi jedná jako se svými dětmi. Vždyť kte-rého syna otec nekárá?
Pokud ovšem taková přísná výchova trvá, nezdá se radostná, nýbrž bo-lestná, ale potom to nese těm, kdo tou školou prošli, ovoce míru, totiž spra-vedlnost. Posilněte proto ochablé ruce a klesající kolena. Připravte pro své kroky přímé stezky, aby se chromý úd nevymkl, ale spíše uzdravil.
ZPĚV PŘED EVANGELIEM
Aleluja. Já jsem cesta, pravda a život, praví Pán; nikdo nepřichází k Otci než skrze mne. Aleluja.
EVANGELIUM
Ti, kteří jsou v blízkosti Kristově, si kladou otázku: „Budeme zachráněni?“ Odpověď je jednoduchá a „zavrhuje“ lacinou spásu: Nestačí znát Krista. Je třeba přijmout Boží slovo a usilovat o jeho uskutečnění.
Lk 13,22-30
Ježíš se ubíral od města k městu, od vesnice k vesnici, učil a pokračoval v cestě do Jeruzaléma.
Někdo se ho zeptal: „Pane, je málo těch, kdo budou spaseni?“
Řekl jim na to: „Usilujte o to, abyste vešli těsnými dveřmi! Říkám vám: Mnoho se jich bude snažit vejít, ale nebudou moci. Jakmile se pán domu zvedne a zavře dveře, a vy zůstanete venku a začnete tlouci na dveře a volat: ‚Pane, otevři nám!‘, odpoví vám: ‚Neznám vás, odkud jste.‘ Tu začnete říkat: ‚Vždyť jsme s tebou jedli a pili a učil jsi u nás na ulicích!‘
Ale on vám odpoví: ‚Nevím, odkud jste. Pryč ode mě, všichni jste pá-chali nepravosti!‘ Tam bude pláč a skřípání zubů, až uvidíte, jak Abrahám, Izák, Jakub a všichni proroci jsou v Božím království, ale vy budete vyhnáni ven. A přijdou od východu a od západu, od severu a od jihu a zaujmou místo u stolu v Božím království.
Ano, jsou poslední, kteří budou prvními, a jsou první, kteří budou po-sledními.“
K ZAMYŠLENÍ
Přilnutí k Bohu, to není jenom formálně podstoupený křest, správně odříkané modlitby, vzorná účast na bohoslužbách ani jednorázová dobročinnost. Nesetkáváme se přece s Bohem proto, abychom od něj měli pokoj a splnili povinnost! Co je tedy podle mě oprav-dovým životem z víry? Jak realizuji svátosti, které mi k tomuto životu otevřely cestu a které mi na ní pomáhají?
TEXTY K ROZJÍMÁNÍ NA TENTO TÝDEN
2 Sol 1,1-5.11b-12
Mt 23,13-22
Komentář: Mt 23,13-22
Zaslepenost zákoníků a farizeů se projevovala i v tom, že „dělali z komára velblouda“. Stejný postoj může ohrožovat i mě samotného.
24. 8. Svátek sv. Bartoloměje
Zj 21,9b-14
Jan 1,45-51
Komentář: Jan 1,45-51
K této slávě jsi určen… pohlédni na tuto krásu!
2 Sol 3,6-10.16-18
Mt 23,27-32
Komentář: Mt 23,27-32
Pokud mě toto slovo zasáhne a odhalí, že jsem obíleným hrobem, pak nezbude, než prosit Pána o vnitřní proměnu, o nové nitro.
1 Kor 1,1-9
Mt 24,42-51
Komentář: Mt 24,42-51
Co je opravdovým smyslem mého života? K čemu směřuji?
1 Kor 1,17-25
Mt 25,1-13
Komentář: Mt 25,1-13
U tohoto textu se nemám zaměřit na to, co je tím olejem (to je jen prvek k dokreslení podobenství a nemá žádný hlubší smysl), ale spíš na postoj těch družiček: jedny byly připraveny (byly prozíravé čili myslely „na konec“), ty druhé připraveny nebyly.
1 Kor 1,26-31
Mt 25,14-30
Komentář: Mt 25,14-30
Nikdo z nás se nemůže vymluvit na to, že „nedostal nic“, že byl „vynechaný“. Každý něco dostal – a nyní je vhodná chvíle k tomu, abych si uvědomil, co jsem dostal.