19. 9. 2020, BFF (Foto: VVY) | Sekce: Aktuální téma | Archiv
Žít co nejdéle?
Život je pro mě Kristus a smrt ziskem. (Fil 1,21)
Když čtu dopis apoštola Pavla do Filip, ve kterém porovnává „výhody a nevýhody“ života a smrti, nemohu odtrhnout své myšlenky od jeho vnímání odchodu z tohoto světa.
I přes to, že Pavel říká: „Nevím, co bych měl volit“, cítím v jeho slovech obrovskou odevzdanost. Jako by říkal: „Ať je to tak, jak chce Bůh. Já se těším, až ho po smrti uvidím tváří v tvář a chci být s ním. Ale mám-li tady na zemi ještě něco vykonat, pak ať tady zůstanu.“
Jak to máme my? Zdá se, že by ta věta u mnohých z nás zněla obráceně: „Chci na tomto světě být co nejdéle, chci toho ještě tolik vykonat, poznat, zažít… Teprve až někdy potom si mě k sobě povolej, Bože.“
Ale apoštol Pavel říká: „Pro mě život je Kristus a smrt ziskem.“ Kdo z nás takovou větu dokáže skutečně upřímně říci? Bez toho, aniž bychom se tomu vyhnuli, ve smyslu: chci k tobě jednou přijít, ale teprve až…
Náš svět každému z nás poskytuje určitou jistotu, držíme se ho, snad na něm i lpíme. A možná je pro někoho nás těžké skutečně věřit tomu, že se jednoho dne setkáme s Kristem, až náš pozemský život skončí. Snad proto máme pocit, že náš život musí být co nejdelší, abychom toho ještě mohli spoustu vykonat a zažít.
V čem je pro nás skutečný zisk?
-redakčně upraveno-
Tip: Zobrazujte si téma týdne na vašem webu
Autor: BFF
Související texty k tématu:
Vzkříšení, život po smrti, posmrtný život
- Smrtí to nekončí - příběh housenky a motýla (krátké video - Minuta o víře) Narodili jsme se, abychom žili, a ne abychom zemřeli. Smrt není konec, je to jen začátek něčeho nového. Symbolika housenky a motýla.
- Být ve spojení s Bohem, pro kterého neplatí smrt Člověk může už na této zemi poznávat Boha, pro kterého smrt neplatí. Může mu důvěřovat, může vrůstat do stále plnějšího spojení s ním. A ta důvěra může jít až k hranici smrti.
- Co míní embrya o následujícím životě? V břiše těhotné ženy se ocitla tři embrya. Jedno z nich byl malý věřící, druhé malý pochybovač a třetí malý skeptik. Malý pochybovač se zeptal: "Věříte vlastně v život po porodu?"
- Stěhování na hřbitov Kříže na hrobech neznamenají, že jsme nad někým „udělali kříž“, že „je s ním amen“ čili konec, jak se často říká. Je naopak znamením vzkříšení a naděje.
- Další texty k tématu vzkříšení zde
Organizace času a práce
- Práce - smysl, význam a organizace Ani mohutné pilíře nebudou mít smysl, když most na nich spočívající nepovede k žádnému břehu, k žádnému cíli.
- Bez časového řádu v nás narůstá stres a nespokojenost S rozvojem techniky jsme se odpoutali od přirozeného řádu přírody.
- Dá se život plánovat? Videoseriál "Víra do kapsy" Má si křesťan život plánovat nebo má jen čekat na Boží volání? Jak skloubit dar času a svobodné volby?
- Dělat co je v našich silách, nestačí Do dřevařské firmy přišel muž žádat o práci. Nabídli mu dobrý plat a lepší podmínky než jinde. Prvního dne se přihlásil u mistra. Ten mu dal sekeru a přidělil mu kus lesa...
- Jak dobře zacházet s časem Promarněný čas s sebou přináší pocit prázdnoty. Existuje jedna osvědčená a moudrá pomůcka pro ime management...
- Jak hospodařit s časem v napětí a shonu života Jak ovládat a zastavovat čas
- Je prospěšné respektovat svůj vnitřní rytmus Dnes často pracujeme přespříliš a jsme pak vyhořelí. Nemáme míru mezi aktivitou a klidem. Naopak mít svůj určitý rytmus je prospěšné. I příroda má svůj rytmus a každý člověk…
- Kdo se modlí, nemarní čas Modlitba je mocnou vnitřní vzpruhou, která nás přivádí k tomu, abychom svému jednání dali správný směr.
- Pracuj kousek po kousku Při pohledu na množství práce nás mnohdy už dopředu opouštějí síly
- Rovnováha mezi prací a soukromým životem Své povolání dokážeme plně uskutečnit pouze tehdy, když se v něm sami beze zbytku nevydáme
- Zabírají nám životní prostor nedůležité věci? Jednoho dne přisel do třídy učitel filozofie. Když se studenti usadili, vzal ze šuplíku nádobu a naplnil ji až po okraj kameny.
- Zachová-li člověk řád, nedostane se do zmatků Jak organizovat čas, práci a život
- Zdrojem workholismu je absence ideje neboli cíle Marné je časně vstávat, dlouho vysedávat u práce, jíst chléb námahy (Žl 127, 1-2)