3. 3. 2018, Pavel Semela (Foto: ima) | Sekce: Aktuální téma | Archiv
Zdravý selský rozum nás snadno může uvést v omyl
"Židé si přejí zázraky, Řekové zase hledají moudrost, ale my kážeme Krista ukřižovaného. Židy to uráží a pohané to pokládají za hloupost. Ale pro ty, kdo jsou povoláni, ať jsou to židé nebo pohané, je Kristus Boží moc a Boží moudrost. Neboť „pošetilá“ Boží věc je moudřejší než lidé a „slabá“ Boží věc je silnější než lidé." (1Kor 1,22-25)
Vypráví se o sv. Tomáši Akvinském, že když studoval spisy jiných autorů a něco mu v nich přišlo divné, řekl si: „Jsem hloupý, nepochopil jsem to.“ Spis prostudoval znovu, a pokud mu to stále připadalo jako omyl, řekl si to samé a pustil se do studia znovu. Až potřetí si řekl: „Prostudoval jsem to a je to hloupost.“
Jsou lidé s malým sebevědomím, kteří když něčemu nerozumí, řeknou si: „Jsem hloupý.“ A na rozdíl od Tomáše Akvinského u toho zůstanou. Nejspíš mnohem víc lidí má tendenci prohlásit za hloupost všechno, čemu na první poslech neporozuměli nebo co se liší od jejich představy či názoru. Nejlépe s odvoláním na „zdravý selský rozum“. Ať už jsme se poznali v první nebo druhé skupině, přístup Tomáše Akvinského, jednoho z největších vzdělanců a myslitelů středověku, s jeho pokorou, snahou porozumět myšlenkám ostatních i důvěrou ve vlastní dobře promyšlený úsudek, pro nás může být inspirací.
Apoštol Pavel ukazuje, že z různých důvodů jsme schopni podobně lehce zhodnotit Boží jednání jako slabé, pošetilé, zkrátka divné a odmítnout ho. Kéž bychom na posuzování Božího jednání použili aspoň postup Tomáše Akvinského, i když v tomto případě je příhodnější konstatování sv. Pavla, že to, co dělá Bůh, je vždycky moudřejší a lepší než to, co vymyslíme a děláme my. I když tomu vždycky nerozumíme, i když to vypadá jako hloupost nebo prohra. Tak jako Ježíšova smrt na kříži. Vypadá jako neúspěch a zmar, přitom je to vrcholný projev Boží moudrosti a moci. O Krista ukřižovaného se dá s důvěrou opřít.
Tip: Zobrazujte si téma týdne na vašem webu
Autor: Pavel Semela
Související texty k tématu:
Zkreslené a falešné představy o Bohu, životě a víře
- Karikatury Boha
- Falešná očekávání způsobují krize
- Nevěřím na ´Ježíška´
- Dětem se dnes předává neuvěřitelná nepravda
- Několik falešných představ o Bohu
- Tunelovaný Ježíš. Subjektivní chápání Bible
- Karikatury Boha - knižní zpracování (odkaz na ikarmel.cz)
Postní doba, Popeleční středa
- Co je to Postní doba Co je náplní a účelem postní doby? Co a proč v postní době dělat? Samotný název tohoto čtyřicetidenního období není zcela jednoznačný. Půst jako takový totiž není jeho jedinou náplní.
- Popeleční středa - základní informace Popeleční středou vstupují věřící do čtyřicetidenního postního období, které je přípravou na oslavu Velikonoc.
- S Bohem povstáváme z popela Postní doba, která začíná na Popeleční středu, je vhodným časem, abychom se vrátili k tomu podstatnému v životě, abychom se zbavili toho, co nás tíží a abychom znovu zažehli oheň Ducha Božího, který skrytě přebývá mezi popelem našeho křehkého lidství.
- Postní doba nám nelahodí Ale je to takový budíček pro duši…
- V postní době nejde jen o půst Moje vzpomínky z dětství na postní dobu jsou pochmurné.
- Také nevíte co si počít s postní dobou ? "V čem pro nás může být smysl postní doby? Čím můžeme naplnit následujících čtyřicet dní? Život křesťana obsahuje tři základní vztahy: - vůči Bohu - vůči bližnímu - k sobě samému.
- Pravidla pro postní dobu (pastorace.cz)
- Další texty k tématu postní doba, popleční středa, popel...