2. 3. 2024, jšp | Sekce: Aktuální téma | Archiv
V mém srdci na mě čeká Bůh
Byly blízko židovské velikonoce. Ježíš se odebral do chrámu a zastihl tam prodavače býčků, ovcí a holubů i směnárníky. Tu si udělal z provazů důtky a vyhnal všechny z chrámu i s ovcemi a býčky, směnárníkům rozházel peníze a stoly jim zpřevracel a prodavačům holubů řekl: „Jděte s tím odtud! Nedělejte z domu mého Otce tržnici!“ Jan 2, 13-16
Ten, kdo cestuje do ciziny, zná to dilema: „Jak si vyměnit peníze? Co si vzít s sebou?“ Zbožný Žid také musel cestovat, protože součástí jeho víry byl úkol navštívit jeruzalémský chrám a předložit Bohu nějakou oběť, kterou si buď mohl přinést s sebou, nebo ji mohl zakoupit u vstupu do chrámu, anebo mohl zaplatit chrámovou daň.
A zde jsme u „problému“ příběhu tohoto evangelia. Původně to totiž byla dobrá myšlenka: „Ulehčíme a pomůžeme poutníkům, aby nemuseli s sebou vláčet obětní zvířata. Mohou si je zakoupit zde, anebo vyměnit cizí měnu za košer židovské peníze…“ Tato pomoc se ale postupem let jaksi zvrhla. U vstupu do chrámu na prvním nádvoří, kam mohli i lidé z jiných národů, se čile „pomáhalo“. Byli tam oceňovači obětních zvířat, certifikovaní zmocněnci, kteří nabízeli košer oběti… Vykřikovaly se nabídky a kurzy. Vše s přirážkou jedinečného místa. Vzájemně propletené i postranními úmysly.
A to je to, co Ježíši tak vadilo: niterný vztah k Bohu se přebíjel akcentem na vnější rituály a svatý byznys. Kam se poděl původní účel chrámu – místa pro setkání s Bohem?! Kam se podělo: „Mluv, Pane, tvůj služebník naslouchá?!“
Ježíš bojoval za očistu chrámu, který byl pro Židy jedinečným prostorem pro setkávání s Bohem… Klíčem k pochopení nám mohou být slova apoštola: „Nevíte, že vy jste Boží chrám a že Duch Boží ve vás přebývá?“ (1 Kor 3,16).
Co nám osobně může říci Ježíšova snaha o očištění chrámu?
Bůh na mě čeká v mém nitru. Mé srdce se tak může stát místem setkání se samotným Bohem. A Ježíš je vždy připraven vstoupit a začít vyklízet a možná i přebudovávat naše chrámy s jejich temnými podloubími, zákoutími, třináctými komnatami, zapovězenými místnostmi a únikovými cestami.
Dává nám svobodu a čeká na naše pozvání, součinnost a stavební povolení.
I tato postní doba je prostorem se těmito věcmi více zabývat. Využijme ji. Požehnaný postní čas!
Tip: Zobrazujte si téma týdne na vašem webu
Autor: jšp
Související texty k tématu:
Nitro, sdrce člověka
- Nehledejme Boha někde mimo sebe Bůh není nikdy daleko, a není třeba nějakých zvláštních triků, abychom ho našli. Nehledejme ho mimo sebe, někde na nebi. Nalezneme ho hluboko v sobě. Stačí vstoupit…
- V nitru každého člověka přebývá Bůh Při pohledu do svého vlastního nitra lze nalézt něco, co by šlo vyjádřit slovy: „spočinutí v Bohu“. V nitru svého srdce lze najít Ježíše, který nám vychází vstříc se svým pokojem a odpuštěním. On sám nám nabízí a přináší pokoj, „který svět dát nemůže“.
- Úkryt na zlé časy Protože Bůh je Bohem pokoje, zbudoval v nitru každého z nás vnitřní přístav. Je to úkryt, který nám umožní přežít, když jsou časy zlé. Je to místo, kde můžeme zahlédnout paprsek přízně a milosti.
- Můj rušný život narušily těžkosti a krize Do mého života vstoupily těžkosti a krize, které narušily můj rušný život a téměř násilím mě donutily, abych hledal Boha tam, kde ho lze nalézt.
- Další texty k tématu nitro a srdce člověka
Postní doba, Popeleční středa
- Co je to Postní doba Co je náplní a účelem postní doby? Co a proč v postní době dělat? Samotný název tohoto čtyřicetidenního období není zcela jednoznačný. Půst jako takový totiž není jeho jedinou náplní.
- Popeleční středa - základní informace Popeleční středou vstupují věřící do čtyřicetidenního postního období, které je přípravou na oslavu Velikonoc.
- S Bohem povstáváme z popela Postní doba, která začíná na Popeleční středu, je vhodným časem, abychom se vrátili k tomu podstatnému v životě, abychom se zbavili toho, co nás tíží a abychom znovu zažehli oheň Ducha Božího, který skrytě přebývá mezi popelem našeho křehkého lidství.
- Postní doba nám nelahodí Ale je to takový budíček pro duši…
- V postní době nejde jen o půst Moje vzpomínky z dětství na postní dobu jsou pochmurné.
- Také nevíte co si počít s postní dobou ? "V čem pro nás může být smysl postní doby? Čím můžeme naplnit následujících čtyřicet dní? Život křesťana obsahuje tři základní vztahy: - vůči Bohu - vůči bližnímu - k sobě samému.
- Pravidla pro postní dobu (pastorace.cz)
- Další texty k tématu postní doba, popleční středa, popel...