30. 7. 2016, IMA (Foto: IMA) | Sekce: Aktuální téma | Archiv
Sám mám málo
Ježíš řekl: „Dejte si pozor a chraňte se před každou chamtivostí. Neboť i když má někdo nadbytek, jeho život není zajištěn tím, co má.“ (srov. Lk 12,13-21)
V každém z nás jsou oprávněné touhy
Potkali jste již někdy někoho, kdo byl hezčí, nadanější, úspěšnější, bohatší, silnější, šikovnější, šťastnější, lepší…? Chtěli jste pak mít víc i vy? Není na tom nic divného – chtít mít víc. Vždyť každém z nás je nekonečná touha a stesk po jistotě, bezpečí, uznání, přijetí, lásce, blahobytu… Je to tak proto, že jsme stvořeni nekonečným Bohem, ve kterém je toto vše nekonečně obsaženo. Problém je ale v tom, že když se náš lidský rod od Boha odvrátil, zůstaly nám jen tyto vnitřní palčivé a nenaplněné touhy - bez viditelné naděje na naplnění. A tak se vlastními silami stále snažíme dosáhnout něčeho, co lidsky dosáhnout nikdy nelze. Dopadá to nakonec tak, že se při pokusech být více šťastnými jen navzájem podvádíme, okrádáme, obviňujeme, pomlouváme, ponižujeme, závidíme si a zabíjíme se…
Abychom měli víc.
Divné slovo chamtivost
Je zajímavé, že pro české slovo „chamtivost“, před kterou nás Ježíš varuje, je v biblickém originále použit výraz, který by se dal lépe přeložit slovy: „mít víc“, „vlastnit víc“. Když nás tedy Ježíš varuje před chamtivostí, varuje nás před neustálým „chtít mít víc“. A má to logiku. Mnohdy jsme totiž zaměřeni hlavně na to, co mají druzí a my sami to nemáme. Je to pak nekonečná spirála: porovnávat se - být nespokojený – závidět - chtít mít víc - dělat vše pro to abychom měli víc. A když pak někdy dosáhneme nějakého dílčího úspěchu, zjišťujeme, že stále „nejsme dostatečně zajištění“, že stále můžeme mít víc… A spirála znovu dokola. A přitom všem zapomínáme na to, co všechno máme a co bereme jen jako jakousi samozřejmost. Neradujeme se tak z toho, co sami máme, ale sžíráme se tím, co nám připadne, že mají ti druzí.
A jsme v pasti.
Cesta z pasti ven
Jednou z cest ven z této pasti mohou být dva „kroky“: Prvním krokem je odvrátit pohled od druhých a hledět na to, co Bůh dává konkrétně mně samotnému. A vědomě mu za to pravidelně děkovat. Naučíme se tak každodenní radosti z „běžných“ každodenních věcí. Druhý krok je pak poněkud paradoxní: Nehrabat si vše sám pro sebe, ale obdarovávat druhé, dělit se o to, čím konkrétně jsem obdařený já sám. A nejde vůbec jen o peníze. Můžeme obdarovávat druhé i nasloucháním, úsměvem, konkrétní pomocí, slovem povzbuzení, laskavým slovem, znalostmi, zkušenostmi, zastáním, modlitbou… Křesťanská zkušenost totiž vypovídá, že o cokoliv se rozdělíme s druhými, vrátí se nám to „stokrát“ rozmnožené: láska, radost, pokoj, laskavost, dobrota, finanční podpora, zastání, povzbuzení… Ano, jedním z paradoxu křesťanství je, že dáváním člověk sám nejvíc dostává. Učme se proto dávat i přijímat. Potřebujeme se navzájem.
Nikdo z nás nemá málo.
Jen si někdy nevšímáme toho, co máme,
protože hledíme jinam.
Nedejte se vést láskou k penězům. (srov. Žd 13,5)
I když má někdo nadbytek, jeho život není zajištěn tím, co má. (srov. Lk 12,15)
Těm, kdo jsou bohatí říkám, ať nejsou pyšní a nedoufají v nejisté bohatství, nýbrž v Boha. (srov. 1 Tim 6,17-19)
Dávejte a dostanete. Jakou mírou měříte, takovou se naměří vám. (srov Lk 6,38)
Když prokazuješ někomu dobrodiní, nechtěj budit pozornost. A Bůh, který vidí, co je skryto, ti odplatí. (srov. Mt 6,2-4)
Opatřte si poklad v nebi, kterého neubývá, kam se zloděj nedostane. Vždyť kde je váš poklad, tam bude i vaše srdce. (srov. Lk 12,22-34)
Kdo skoupě rozsévá, bude skoupě sklízet, a kdo štědře rozsévá, bude štědře sklízet. (srov. 2 Kor 9,6)
Tip: Zobrazujte si téma týdne na vašem webu
Autor: IMA
Související texty k tématu:
Porovnávání se, srovnávání, poměřování
- Každý je se sebou nějak nespokojený Proto spolu tolik soupeříme.
- Kdo se porovnává s druhými, znehodnocuje sám sebe... Stále objevujeme u druhých něco co sami nemáme. Srovnávat se s druhými ale znamená buď podceňovat sebe, nebo se naopak nutit k pocitu, že jsme „super“. Co s tím?
- Od malička jsme vedeni k porovnávání se s druhými „Dary jsou sice rozmanité, ale je pouze jeden Duch. A jsou rozličné služby, ale je pouze jeden Pán. A jsou různé mimořádné síly, ale je pouze jeden Bůh. On to všechno ve všech působí.
- Být někým jiným, než jsem? Znám jednoho muže, který pracoval jako inženýr pro velkou společnost, ale tohoto dobře placeného zaměstnání se vzdal, aby se mohl stát automechanikem, i když jeho okolí si ťukalo na čelo.
- Další texty k tématu porovnávání, srovnávání, poměřování, posuzování, závist
Závist
- Závist snižuje hodnotu toho, co máme
- Nekaz si radost tím, že budeš někomu závidět
- Možná se přespříliš srovnáváme s druhými
- Šťastný může být jen ten, kdo dokáže být vděčný
- Dva vlci v nás
- Lék na závist
Touhy v našem životě
"Nepokojné je naše srdce, dokud nespočine v tobě, Bože." (Sv. Augustin)
"V každém člověku je propast, kterou může naplnit jen Bůh." (Blaise Pascal).
"Bůh lidem dal do srdce touhu po věčnosti." (Kaz 3,11)
"Jako laň prahne po vodách bystřin, tak prahne má duše po tobě, Bože! Má duše žízní po Bohu." (Žl 42,2-3)
- Nenaplněná touha po štěstí je v srdci každého z nás Denně prožívám neustálou žízeň po štěstí, po radosti, po naplnění. A je těžké s tak absolutní touhou v duši žít...
- Měl jsem spoustu peněz, ale stále mi něco scházelo Po ukončení studia jsem si myslel, že až budu mít dostatek peněz a zaplním si skříň elegantními obleky, budu šťastný. Ale nebyl jsem. Trvalo mi několik let, než jsem zjistil, co to bylo.
- Naše obrovská touha po štěstí V každém člověku je propast o velikosti Boha. Nemůžeme ji naplnit věcmi, penězi, postavením, mocí, sexem, drogami, alkoholem, jinými lidmi, zážitky ani úspěchem. Jen Bůh ji dokáže zaplnit.
- Další texty k tématu nenaplněné touhy
Almužna
- Co znamená slovo almužna?
- V čem se Bohu můžeme nejvíce podobat…
- Peníze si do hrobu nevezmeme, ale dobrotivost a štědrost nás bude provázet i po smrti…
- "Sám mám málo"
- Nikomu radši nepomáhám, abych nenaletěl
- Co někomu dáš, vrátí se ti rozmnožené
- Dáváním nikdy neztrácíme
- Almužna není vždy to nejdůležitější
- Co v lásce dáme, Bůh nám podivuhodně vrátí
- Když je lepší být za hlupáka, než být ´in´...
- Cesta k zacelení a uzdravení vlastních ran
- Efekt motýlích křídel