27. 10. 2018, OVA (Foto: Wikimedia) | Sekce: Aktuální téma | Archiv
Před Bohem nemusíme hrát divadlo
Když Ježíš vycházel z Jericha, u cesty seděl slepý žebrák Bartimaios a volal "Synu Davidův, Ježíši, smiluj se nade mnou!" Ježíš se zastavil a zeptal se ho: "Co chceš, abych pro tebe udělal?" (srov. Mk 10,46.47.49.51)
„Jsi snad slepá, krávo?!“, osopil se na mě muž, když jsem přehlédla konec fronty. Ano, někdy si tak připadám. A znám i jiné varianty slepoty, které nepocházejí jen z roztržitosti a jsou daleko zákeřnější:
Přehlížím kupící se problémy,
zoufám si, protože nevidím žádné řešení,
nevidím nabízenou pomoc, obdržené Boží dary, ani požehnání ve svém životě.
Ačkoli druhé zraňuji, nevidím svou vinu,
a i když mě druzí třeba mlčky prosí, procházím lhostejně a slepě kolem jejich bolesti a potřeb...
Někdy nám může připadat, že jsme v celku OK, ale přitom máme v určitém ohledu klapky na očích. Jak nesnadné je si to s opravdovostí a upřímností přiznat! Jak těžké pro nás je pojmenovat svou slabost, závislost, svůj komplex, který nás činí slepými! A i když ta místa rozpoznáme a snažíme se věci změnit, zjišťujeme, že sami si nepomůžeme. Uzdravení kořenů těchto věcí je totiž výhradně v Božích rukou.
Můžeme si být ale jistí, že On je přítomný, i v naší bolesti a slabosti. Chceme-li zažít, že nás osvobodil, stačí za ním přijít s naší "smutnou pravdou“. Tam, kde teď jsme, můžeme v pokoře jako Bartimaios volat: „Ježíši, jen Ty můžeš, smiluj se nade mnou!“
Některé věci se nám těžko přiznávají před lidmi, ale před Ježíšem nemusíme hrát divadlo. To je jedinou podmínkou toho, aby On mohl v našem životě jednat. Volat k němu s důvěrou a v pokoře. Pak nás nenechá odejít s prázdnou. Jedině On má tu moc uzdravit, a je tak dobrý, že chce.
Věřme, že Ježíš přišel, aby uzdravil každého z nás. A tak jako se zastavil kvůli volání Bartimaia, tak se zastaví i kvůli nám. Vidí do srdce a chápe naši historii. Na vše, co utváří náš život, pohlíží s láskou. Ne aby nás soudil a ponížil, ale uzdravil. A nejen to. Touží, abychom šli dál. Aby nás všechno, co v našem životě vykoná, rozvíjelo a vedlo blíž k Životu, kterým je On sám.
„Pane, smiluj se nade mnou...“
Tip: Zobrazujte si téma týdne na vašem webu
Autor: OVA
Související texty k tématu:
Hřích:
- Význam slova hřích: Trefa vedle. Obvyklá definice z katechismu říká, že hřích je „svobodné a vědomé porušení Božího zákona.“ Tato definice vyhovuje naší zálibě v analyzování toho, co se smí a co se nesmí, ale první křesťané nazývali hřích slovem hamartia. Byl to termín převzatý ze světského života. Hamartia byla situace lukostřelce, který se netrefil do terče.
- Hřích - slovo patřící do středověku? Slovo hřích dnes pro mnohé lidi nemá žádný obsah.
- Trestá Bůh? Otázka, zda Bůh trestá, jak trestá a koho trestá je závažnou otázkou...
- Věřím v ... odpuštění hříchů... Podmínkou odpuštění není pokoření, ale uznání pravdy
- Hřích (heslo ze Slovníku spirituality) Vědomí viny v současné společnosti
- Další texty k tématu hřích zde
Obrácení, pokání:
- Pokání, obrácení - souhrnný pohled
- Je možné se změnit a obrátit?
- Člověk může změnit svůj osud
- Na útěku před sebou, aneb v bludném kruhu
- Láska k sobě samému je základ životní kreativity
- Absolutizace toho, co není absolutní
- Spása a obrácení krok k přijetí naplněného života.
- Pokud nechápeme, co je hřích, nejsme schopni obrácení...
- Další texty k tématu obrácení, pokání, uzdravení zde