18. 11. 2023, Pavel Semela | Sekce: Aktuální téma | Archiv
Od strachu ke svobodě
Ježíš řekl svým učedníků toto podobenství: "Jeden člověk se chystal na cesty, zavolal si služebníky a svěřil jim svůj majetek. Jednomu dal pět hřiven, druhému dvě a třetímu jednu. /.../ Ten, který dostal pět hřiven, hned šel, podnikavě jich využil a vyzískal pět dalších. Stejně i ten, který dostal dvě, vyzískal dvě další. Ale ten, který dostal jednu, šel, vykopal v zemi jámu a peníze svého pána ukryl. Po delší době se pán vrátil. /.../ Přistoupil k němu ten, který dostal pět hřiven a přinesl s sebou pět dalších.… Pak přistoupil ten, který dostal jednu hřivnu, a řekl: ‘Pane, vím, že jsi tvrdý člověk; sklízíš, kde jsi nesel, a sbíráš, kde jsi nerozsypal. Měl jsem strach, a proto jsem tvou hřivnu ukryl v zemi. Tady máš, co ti patří.’ (srov. Mt 25, 14 – 30)
Připomínáme si v těchto dnech události listopadu 1989. Jsem vděčný, že jsem tu zásadní proměnu společenských poměrů mohl osobně prožít. V totalitním režimu jsem prožil 16 let a jsem rád, že si tu atmosféru pamatuji.
Od mateřské školky byla potírána každá originalita, kreativita a samostatnost. Hráli jsme si, jak nám někdo naplánoval, kreslili jsme všichni stejné Aurory a továrny u příležitosti komunistických svátků, nosili stejné cvičební úbory atd. Soudružské komise schvalovaly texty písní a divadelních her, bez hlavičky a dohledu některé z oficiálních organizací nebylo možné uspořádat vůbec nic, podnikavost byla trestána. Podobně režim rozhodoval, kdo smí studovat na jaké škole. Ne podle schopností, ale podle politické spolehlivosti rodičů. A režim se udržoval naháněním strachu všem, kdo ho nepodporovali. O to úžasnější byla porevoluční svoboda, ve které se každý mohl pustit, do čeho chtěl, rozvinout svoje nadání podle svého, organizovat, co mu připadalo smysluplné.
Podobný rozdíl ukazuje i úvodní úryvek evangelia o služebnících, kterým Pán svěřil své hřivny. Dva je nápaditě a podnikavě použili, jeden ze strachu zakopal. První dva Pán pochválil ani ne kvůli výdělku, ale kvůli tomu, že hřivny věrně spravovali a využili.
Bůh každému z nás něco svěřil. Od našich schopností, přes zvláštní talent, dary Ducha svatého až k pokladu víry a poznání Pána Ježíše. Touží po tom, abychom je odvážně, nápaditě a originálně ve svém životě používali. On není totalitní vládce, který nás chce udržovat v atmosféře strachu. On nám otvírá obrovský prostor svobody, aby jeho dary mohly přinést užitek.
Není mé smýšlení pořád trochu totalitní? Je církev, ve které žiji, prostorem pro svobodné a odvážné používání Božích darů? „Kde je Duch Páně, tam je svoboda.“ (2.Kor 3,17)
Tip: Zobrazujte si téma týdne na vašem webu
Autor: Pavel Semela
Související texty k tématu:
Člověk spolupracuje s Bohem na stvoření
- Oba jsme tvůrci – Bůh i já Některé věci, které když neuděláme my, nebudou udělány vůbec
- 'Bůh Tvůrce' stvořil 'člověka tvůrce' (krátké video)
- Máme privilegium spolupracovat s Bohem
- Můj život jako originální obraz Svůj život nemáme „malovat“ podle předlohy.
- Bůh nemá v tomto světě jiné ruce než tvoje
- Nejsme povoláni k tomu, abychom zachránili celý svět
- O době, ve které žijeme, rozhodnout nemůžeme...
- Abys mohl být užitečný, užitečná
- Bůh dává každému, co potřebuje, aby mohl splnit svůj úkol...
- Bůh má plán (dokonce :-) i s tebou
- Organizace práce a času
Povolání:
- Neboj se být sám sebou, aneb Orel a slepice
- Nejsme povoláni zachránit celý svět (Henri J.M.Nouwen)
- Bůh nemá v tomto světě jiné ruce než ty tvoje...
- Bůh má plán i s tebou
- Zabírají nám životní prostor nedůležité věci?
- Další texty k tématu povolání zde