26. 9. 2020, OVA (Foto: IMA) | Sekce: Aktuální téma | Archiv
Nebojme se bláta na cestě
Ježíš řekl velekněžím a starším lidu: Celníci a prostitutky vás předcházejí do Božího království. Srv. Mt 21,31
Zkorumpovaný, lidi okrádající celník, a prostitutka – symboly toho, jak hluboko člověk může klesnout, ti jsou nám Ježíšem dáváni za vzor? Dnes bychom mohli ještě Ježíšův seznam doplnit: úplatní arogantní úředníci a politici, socky, lidi trvale bez práce, opakovaně rozvedení, alkoholici, lidi v exekuci, ztroskotané existence, bezdomovci, delikventi... V čem jsou pro nás vzorem!? V blátě selhání, které se na ně nalepilo? Naše reakce je pochopitelná: „Toho mě, Bože, uchraň. Nedopusť, abych….“
Přesto, i když to zní bláznivě, mají tito lidé jistou výhodu. Důsledky jejich vlastního selhání jsou totiž pro ně nenahraditelnou příležitostí, jak okusit velikost Božího milosrdenství. Kdo z nás opravdu zakusil, že Ježíš sestupuje do jeho „hnoje“, ví, kde najde pomoc. I když opakovaně padá a ví, že se musí čas od času od „bláta“ umýt, oči má upřené k Němu a jde za Ním. Ví, že jen u něho je naplněný život a bez něho beznaděj.
Mnozí lidé ale bohužel především analyzují bláto druhých. A když už někteří dokážou obrátit oči i k sobě, spíše se pro jistotu „stáhnou do zákopu“. Místo na Ježíše upírají své oči k malichernostem, prkotinám, sčítají výsledky, kontrolují a porovnávají svou „dokonalost“ s druhými, prahnou po bezchybnosti… Výsledkem je napětí, psychosomatická onemocnění, rozvraty vztahů a k celková „depka“.
Ježíš ale připravil jinou cestu – cestu lásky nad naše síly – chce, abychom milovali jako On (srv. Mt 5,48). A nemusíme se toho bát. On přichází tam, kde ztrácíme půdu pod nohama, kde musíme volat o posilu a radu, kde nás svírá strach, pocit trapnosti a neschopnosti. Nevadí mu, že spadneme a umažeme se. Jeho zajímáme my, a ne „bláto“, které se na nás přilepí. Možná nás stále paralyzuje zkušenost, že jsme selhali, nezvládli, neosvědčili se. Odkládáme a odmítáme věci ze strachu, že na to nemáme, že to nebude dost dobré, dost opravdové, dost ...
Pohlédněme přesto na Krista,
On má ve slabých zalíbení.
Nebojme se bláta na cestě.
I skrze ně Bůh vidí nás,
svoje děti,
svou radost.
Tip: Zobrazujte si téma týdne na vašem webu
Autor: OVA
Související texty k tématu:
Porovnávání se, srovnávání, poměřování
- Každý je se sebou nějak nespokojený Proto spolu tolik soupeříme.
- Kdo se porovnává s druhými, znehodnocuje sám sebe... Stále objevujeme u druhých něco co sami nemáme. Srovnávat se s druhými ale znamená buď podceňovat sebe, nebo se naopak nutit k pocitu, že jsme „super“. Co s tím?
- Od malička jsme vedeni k porovnávání se s druhými „Dary jsou sice rozmanité, ale je pouze jeden Duch. A jsou rozličné služby, ale je pouze jeden Pán. A jsou různé mimořádné síly, ale je pouze jeden Bůh. On to všechno ve všech působí.
- Být někým jiným, než jsem? Znám jednoho muže, který pracoval jako inženýr pro velkou společnost, ale tohoto dobře placeného zaměstnání se vzdal, aby se mohl stát automechanikem, i když jeho okolí si ťukalo na čelo.
- Další texty k tématu porovnávání, srovnávání, poměřování, posuzování, závist
Hřích:
- Význam slova hřích: Trefa vedle. Obvyklá definice z katechismu říká, že hřích je „svobodné a vědomé porušení Božího zákona.“ Tato definice vyhovuje naší zálibě v analyzování toho, co se smí a co se nesmí, ale první křesťané nazývali hřích slovem hamartia. Byl to termín převzatý ze světského života. Hamartia byla situace lukostřelce, který se netrefil do terče.
- Hřích - slovo patřící do středověku? Slovo hřích dnes pro mnohé lidi nemá žádný obsah.
- Trestá Bůh? Otázka, zda Bůh trestá, jak trestá a koho trestá je závažnou otázkou...
- Věřím v ... odpuštění hříchů... Podmínkou odpuštění není pokoření, ale uznání pravdy
- Hřích (heslo ze Slovníku spirituality) Vědomí viny v současné společnosti
- Další texty k tématu hřích zde