14. 1. 2023, Pavel Semela | Sekce: Aktuální téma | Archiv
Máme v sobě motor, jen nastartovat
Jan vydal svědectví: „Viděl jsem, jak Duch sestoupil jako holubice z nebe a zůstal na něm. Ani já jsem ho neznal, ale ten, který mě poslal křtít vodou, mi řekl: ‘Na koho uvidíš sestupovat Ducha a zůstávat na něm, to je ten, který křtí Duchem svatým.’ A já jsem to viděl a dosvědčuji: To je Syn Boží.“ (Jan 1, 32 – 34)
Pavel … přišel do Efesu. Tam našel některé učedníky a zeptal se jich: „Dostali jste Ducha svatého, když jste přijali víru?“ odpověděli mu: „Ale ani jsme neslyšeli, že je nějaký Duch svatý.“ Řekl pak: „Jak jste tedy byli pokřtěni?“ Oni pravili: „Křtem Janovým.“ Pavel je poučil: „Jan uděloval křest k obrácení a říkal lidu, aby uvěřili v toho, který přijde po něm, to je v Ježíše.“ Když to uslyšeli, dali se pokřtít ve jménu Pána Ježíše. Pavel na ně vložil ruce a sestoupil na ně Duch svatý… (Sk 19, 1 – 6)
Jaromír Jágr si v jedné reklamě stěžoval, že mu zatajili, že existují elektrokola. Ještě větší podraz by asi bylo ho na elektrokolo posadit a zatajit mu, že má motor a jak se zapíná. Jet na něm bez motoru je totiž mnohem větší dřina než na obyčejném kole.
Přijde mi, že spousta lidí podobně vnímá křesťanský život – jako zátěž, otravné vláčení se s těžkým břemenem, když ostatní si kolem frčí a užívají si to. Možná je to tím, že netuší, kde má motor.
Ilustrativní je rozhovor apoštola Pavla s učedníky v Efesu, který jsem si dovolil ocitovat výše, a zvláště jejich odpověď: „Ani jsme neslyšeli, že je nějaký Duch svatý.“ Jako křesťané jsme slyšeli, že existuje Duch svatý (a že je nám dán skrze svátosti zvláště skrze křest a biřmování a možná ještě něco dalšího), ale je na našem životě jeho působení patrné? Jakou máme zkušenost jeho mocí? Neptal by se nás Pavel podobně jako v Efesu?
Jan Křtitel svědčí o Ježíši, že křtí Duchem svatým. My jsme nebyli pokřtěni Janovým křtem, ale v Ježíšově jménu. Ducha svatého, tento motor křesťanského života v sobě máme. Ne jako zátěž, ale jako zdroj síly. Je potřeba naučit se ho využívat – počítat s ním, zvát ho do svého života, vyprošovat si jeho sílu a vedení. (Ano, funguje jako motor i navigace a startuje se modlitbou. Dělá toho vlastně ještě mnohem víc, ale to je nad rámec tohoto příměru.)
Tip: Zobrazujte si téma týdne na vašem webu
Autor: Pavel Semela
Související texty k tématu:
Duch svatý, letnice:
- Jak nejlépe "realizovat sám sebe"? Jak nejlépe realizovat své životní poslání? Existuje universální návod?
- Duch svatý není nějaká ´energie´ Ducha svatého nemůžeme získat nějakým čarováním. Není to energie, kterou lze někde načerpat. Jestliže chci přijmout Ducha svatého, tedy Ducha Kristova, musím přijít ke Kristu.
- Kdo je Duch svatý, jak působí? Duch svatý je darem, poutem lásky i Láskou - Osobou. Je tím, kdo sjednocuje a vytváří společenství. (Angelo Scarano)
- Jakých je sedm darů Ducha svatého? Duch svatý neuděluje jen sedm darů, ale uděluje jich nespočet. Všichni jsme totiž Duchem Božím "vybavováni" k tomu, abychom "mohli být užiteční" (1 Kor 12,7). Jeho dary jsou tedy rozmanité tak, kolik existuje lidí a situací, ve kterých se lidé nacházejí. Pro základní pochopení a rozlišení se ale uvádí tzv. "sedm darů Ducha svatého" dle Iz 11,2.
- Nevíme, jak se modlit... Existuje modlitba, která tě na první pohled přesahuje. Bylo tomu tak od počátku církve. Apoštol Pavel napsal: "Nevíme, jak se modlit ..." A dodává: "... ale Duch svatý přichází na pomoc naší slabosti a modlí se v nás." Tvoje srdce si to těžko dokáže představit, ale jeho Duch je v tvém nitru v neustávající činnosti. (Roger Schutz)
- Duchu svatý omlouvám se, ale moc ráda tě nemám...
- Další texty k tématu Duch svatý, Letnice zde