10. 6. 2017, Pavel Semela (Foto: Michal Němeček) | Sekce: Aktuální téma | Archiv
Jak žít se svou nedokonalostí?
Žijte radostně, zdokonalujte se, buďte přístupní napomínání, buďte svorní, žijte v pokoji, a Bůh, dárce lásky a pokoje, bude s vámi. (2Kor 13,11)
Úsilí o dokonalost za každou cenu
Nevím, jestli existuje něco jako národní mentalita, každý člověk je jedinečný. Nicméně odlišného přístupu k mnoha věcem jsem si v různých zemích všiml. Kupříkladu normy. V Německu je norma chápána jako něco, co musí být bezpodmínečně dodrženo, jinak je všechno špatně. V Itálii je norma ideální stav, ke kterému je dobré se přibližovat. Český přístup je bližší tomu německému, ale většinou se najde způsob, jak to očůrat. Pokud jde o technické normy, je německá preciznost jistě lepší, v mnoha oblastech to ale platit nemusí.
Nemusím se hroutit, ale mohu vykročit
Co nároky na naše chování a na nás samotné? Asi existuje pár lidí, kteří si o sobě myslí, že jsou dokonalí, my ostatní se musíme nějak vyrovnat se svou nedokonalostí. Jak to děláme? Odpověď hodně záleží na tom, jak chápeme samu dokonalost. Pokud jako něco, čeho musím dosáhnout, abych byl ok, je v základu naší reakce zklamání ze sebe, se kterým se pokoušíme nějak vypořádat. Buď se smíříme s tím, že jsme tedy špatní, a na dosažení normy rezignujeme, nebo propadneme malomyslnosti a depresi, že i když se snažíme, je to nedosažitelné, případně si normu upravíme podle svých měřítek, abychom dopadli docela dobře. Společným rysem je zakonzervování současného stavu. Norma jako ideál, ke kterému se mám přiblížit, na nás sice nevyvíjí takový tlak, ale možná právě proto otvírá cestu ke zdokonalení se – mohu si normu ponechat před očima jako cíl, nemusím se hroutit z toho, že tam ještě nejsem, ale mohu tím směrem vykročit.
Bůh mě miluje i s mou nedokonalostí
Úvodní biblický verš (apoštola Pavla) Korinťanům vypadá jako nesourodá směs vzájemně nesouvisejících pokynů. Ve skutečnosti to je jakási syntéza, shrnutí Pavlova myšlení. Základem je představení Boha jako dárce lásky a pokoje. Pokud mu uvěřím a Boží dar přijmu, mohu zakusit, že mě Bůh miluje takového, jaký jsem, i s mou nedokonalostí. To přináší do srdce pokoj, ale taky touhu růst, abych se mu víc podobal. Dokonalost už není vnější norma, ale vnitřní touha. Druzí lidé už nejsou konkurenti, které musím porazit, abych se cítil lépe. Ti, kdo jsou v něčem dál, mě mohou inspirovat. Mohu s nimi žít ve svornosti a pokoji. Mohu přijmout i napomenutí jako pomoc ke zdokonalení, ne jako usvědčení z toho, jak jsem špatný. A konečně každý krok na cestě zdokonalování se je zdrojem radosti, která živí touhu po dalším růstu.
Nemusím zůstat stejný,
mohu se učit novým věcem,
mohu se proměňovat,
růst v mnoha oblastech svého života,
mohu se zdokonalit.
A mohu žít radostně, i když dokonalý ještě zdaleka nejsem.
Tip: Zobrazujte si téma týdne na vašem webu
Autor: Pavel Semela
Související texty k tématu:
Láska k sobě, sebepřijetí:
- Miluj sám sebe, abys mohl milovat druhé Láska k bližnímu bez lásky k sobě samému neexistuje...
- Miluj sám sebe, aby ses mohl otevírat lásce druhých Milovat sám sebe je stejně důležitým přikázáním jako milovat bližního. Ježíš učinil z lásky k sobě samému měřítko lásky k bližnímu.
- Láska k sobě samému je základ životní kreativity Pokud nemilujeme sami sebe, začneme mít přehnaný strach z poznávání vlastních chyb a nedostatků. Bůh ale nemiluje člověka pro to, kým člověk je, ale výlučně proto, že je.
- Být vděčný sám za sebe Vděčnost nám otvírá oči, abychom dokázali vidět vlastní hodnotu. Často v nás totiž vězí až příliš hluboko sklon k sebeodmítání. Rádi bychom měli jiné tělo, jiné nadání, jiné možnosti. Když vidím jen co mi chybí, nerozvíjím co je ve mně jedinečné. Začnu-li pošilhávat po tom, co mají druzí a co já nemám, nedokážu už si všímat a vážit toho, co mám právě jen já.
- Další texty k tématu: láska k sobě vztah k sobě, sebepřijetí
Porovnávání se, srovnávání, poměřování
- Každý je se sebou nějak nespokojený Proto spolu tolik soupeříme.
- Kdo se porovnává s druhými, znehodnocuje sám sebe... Stále objevujeme u druhých něco co sami nemáme. Srovnávat se s druhými ale znamená buď podceňovat sebe, nebo se naopak nutit k pocitu, že jsme „super“. Co s tím?
- Od malička jsme vedeni k porovnávání se s druhými „Dary jsou sice rozmanité, ale je pouze jeden Duch. A jsou rozličné služby, ale je pouze jeden Pán. A jsou různé mimořádné síly, ale je pouze jeden Bůh. On to všechno ve všech působí.
- Být někým jiným, než jsem? Znám jednoho muže, který pracoval jako inženýr pro velkou společnost, ale tohoto dobře placeného zaměstnání se vzdal, aby se mohl stát automechanikem, i když jeho okolí si ťukalo na čelo.
- Další texty k tématu porovnávání, srovnávání, poměřování, posuzování, závist