23. 5. 2020, OVA (Foto: IMA) | Sekce: Aktuální téma | Archiv
Čekání není vždy jednoduché
Když byl Ježíš vzat do nebe, apoštolové se vrátili do Jeruzaléma a jednomyslně setrvávali v modlitbách. (Srov. Sk 1,12-14)
Jaký byl Ježíšův poslední pokyn učedníkům? „Čekejte na Ducha svatého“. Možná to nebylo pro každého jednoduché. Někteří by třeba hned nejraději něco aktivně podnikali, vyrazili mezi lidi a probírali s druhými události předešlých dní. Měli ale „jen čekat“ (viz Lk 24,49). Učedníci se tedy sešli a společně se začali modlit.
I my, abychom mohli nést dobré a trvalé ovoce, potřebujeme ze všeho nejvíc Ducha Božího. Možná se nám nechce poslechnout a čekat, až Bůh něco v našem životě změní, čekat na druhé, a chceme vyrazit a konat konečně už sami. Je ale pokušením myslet si, že je třeba začít hned, stihnout toho co nejvíc, co nejdřív a dokonale. Bůh nám předem posílá Ducha, Přítele, Rádce, Toho, kdo pomáhá. Doslova mluví o tom, že nás chce do Ducha svatého ponořit. Ne, aby po nás pak stekl jako voda, ale aby nás prostoupil a proměnil. (Takový je pravý smysl křtu Duchem svatým.)
I dnes tedy můžeme znovu zaslechnout Boží zaslíbení: Očekávejte Ducha! On přijde.
A chce ho darovat každému. Možná se cítíme daleko od Boha, že jsme od něho cokoli očekávat přestali. Není ale potřeba být napřed dokonalým křesťanem, mít na kontě spoustu úspěchů, perfektní manželství, rodinu a děti, plno přátel a skvěle naplánovanou budoucnost. Otec dá svého Ducha těm, kdo ho prosí. (Viz Lk 11,13.) Neodmítne nikoho.
Jediná jeho podmínka je Ducha očekávat…
Bůh ví, jak je pro nás čekání důležité. Postoj očekávání v důvěrné modlitbě otevírá naše srdce Duchu svatému. Při něm si lépe uvědomíme, že nejsme ti hlavní, na kterých všechno stojí. Vzdáváme se postupně přesvědčení, že my víme nejlíp, jak by věci měly být. Vzdáváme se postupně mnohdy nezdravé jistoty, že víme, co je třeba udělat a co je naproti tomu holý nesmysl. Učíme se osvobozovat od starostí, jak věci budou. Protože „Jemu na nás záleží“ (srv. 1Pt 5,7).
Ježíš nám posílá Ducha Přítele, jehož blízkost může měnit náš život. On svou láskou oživuje ztvrdlá srdce a otevírá oči pro velké Boží divy. Naplňuje radostí a pokojem. Snímá z nás únavu a dává odvahu svědčit o pravdě a lásce.
Duchu svatý, přijď,
obnovuj v nás život, když se cítíme vyhořelí, prázdní a zranění,
připomínej nám znovu, jak moc Ti na každém z nás záleží,
pomáhej nám milovat a být tu pro ty, ke kterým nás denně posíláš.
Naplň nás svou silou pro úkoly, které jsou před námi,
abychom mohli být pro naše okolí světlem a solí...
Tip: Zobrazujte si téma týdne na vašem webu
Autor: OVA
Související texty k tématu:
Duch svatý, letnice:
- Jak nejlépe "realizovat sám sebe"? Jak nejlépe realizovat své životní poslání? Existuje universální návod?
- Duch svatý není nějaká ´energie´ Ducha svatého nemůžeme získat nějakým čarováním. Není to energie, kterou lze někde načerpat. Jestliže chci přijmout Ducha svatého, tedy Ducha Kristova, musím přijít ke Kristu.
- Kdo je Duch svatý, jak působí? Duch svatý je darem, poutem lásky i Láskou - Osobou. Je tím, kdo sjednocuje a vytváří společenství. (Angelo Scarano)
- Jakých je sedm darů Ducha svatého? Duch svatý neuděluje jen sedm darů, ale uděluje jich nespočet. Všichni jsme totiž Duchem Božím "vybavováni" k tomu, abychom "mohli být užiteční" (1 Kor 12,7). Jeho dary jsou tedy rozmanité tak, kolik existuje lidí a situací, ve kterých se lidé nacházejí. Pro základní pochopení a rozlišení se ale uvádí tzv. "sedm darů Ducha svatého" dle Iz 11,2.
- Nevíme, jak se modlit... Existuje modlitba, která tě na první pohled přesahuje. Bylo tomu tak od počátku církve. Apoštol Pavel napsal: "Nevíme, jak se modlit ..." A dodává: "... ale Duch svatý přichází na pomoc naší slabosti a modlí se v nás." Tvoje srdce si to těžko dokáže představit, ale jeho Duch je v tvém nitru v neustávající činnosti. (Roger Schutz)
- Duchu svatý omlouvám se, ale moc ráda tě nemám...
- Další texty k tématu Duch svatý, Letnice zde